Data publikacji:

Elektryczny rower dla kobiet

Rowery elektryczne są coraz chętniej kupowane przez fanów dwóch kółek. Jeszcze niedawno stanowiły one niszę i wykorzystywane były przede wszystkim w kolarstwie wyczynowym i górskim, dziś bez problemu znajdziemy także rowery z napędem, które przeznaczone są do codziennego użytku oraz jazdy rekreacyjnej w mieście lub poza nim. Radzimy, jaki pojazd tego typu będzie odpowiedni dla kobiet.
rower elektryczny dla kobiet

Rower elektryczny damski – co warto wiedzieć?

Rowery elektryczne wyposażone są w silnik napędzany za pomocą łatwo zdejmowanej baterii przymocowanej do ramy pojazdu. Silnik może być zamontowany w przednim kole (zazwyczaj w modelach miejskich), w tylnym kole (w modelach górskich) albo tuż przy pedałach. Poza tym jednoślady nie różnią się znacząco od klasycznych modeli, więc w sklepach znajdziemy bogaty wybór damskich rowerów elektrycznych.

Czy rowerem elektrycznym trzeba pedałować? 

Tak, większość elektrycznych rowerów wymaga od kierującego używania pedałów. Pojazdów tych nie należy mylić ze skuterami elektrycznymi. Silnik elektryczny pełni rolę wsparcia dla rowerzysty, ułatwiając pokonywanie dużych wzniesień oraz dłuższych tras. Przy pełnych obrotach silnika kierujący nie musi wkładać aż tak wielkiego wysiłku w jazdę, osiągnie też przeciętnie większą szybkość na drodze. Dodatkowy napęd można w każdej chwili wyłączyć, wtedy jednoślad zamienia się w klasyczny rower. 

Czy rowerem elektrycznym można jeździć podczas deszczu?

Tak, wszystkie rowery elektryczne są w pełni zabezpieczone przed wpływem deszczu. Jazda nawet podczas największych opadów oraz pokonywanie głębokich kałuż nie stanowi żadnego zagrożenia dla pojazdu i rowerzysty, wszystkie komponenty są bowiem wodoszczelne lub wodoodporne. 

Na ile kilometrów starcza bateria w rowerze elektrycznym? 

Zależy to od wielkości akumulatora, mocy silnika, wagi rowerzysty, ukształtowania terenu, intensywności jazdy, a także warunków atmosferycznych (baterie szybciej zużywają się w bardzo niskich i wysokich temperaturach). Producenci w informacji technicznej zawsze podają przybliżony zasięg roweru przy pełnej baterii i obrotach silnika. Przeciętnie będzie to od kilkunastu do kilkudziesięciu, a czasem nawet ponad 100 kilometrów w najbardziej optymalnych sytuacjach.

Jakie są najważniejsze wady i zalety rowerów elektrycznych dla kobiet? 

Rowery elektryczne ułatwiają korzystanie z dwóch kółek, zwłaszcza w trudnym terenie, dzięki czemu podczas jazdy nie musimy wkładać aż tak dużego wysiłku w pedałowanie. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza podczas codziennych dojazdów do szkoły, na uczelnię lub do pracy.
Jeżeli chodzi o konserwację, pojazdy nie wymagają żadnej specjalistycznej wiedzy lub narzędzi. Naprawy dokonujemy jak w przypadku zwykłych jednośladów, w większości korzystamy też z uniwersalnych akcesoriów oraz części. W przypadku uszkodzenia silnika niezbędna jest jednak wizyta w warsztacie. 
Damskie rowery elektryczne są zdecydowanie droższe od tradycyjnych odpowiedników, cena rośnie tutaj przeciętnie o kilkadziesiąt procent. Dobry rower elektryczny damski to wydatek co najmniej trzech–czterech tysięcy złotych. Rower elektryczny do 5000 będzie oferował już dobre parametry.
Damski rower elektryczny jest też znacząco cięższy, co może przysporzyć sporo problemów wielu paniom, zwłaszcza w trakcie jego codziennego przenoszenia. Za wzrost wagi odpowiada przede wszystkim bateria, przeciętny model ma więc ok. 20–25 kilogramów. Duża masa wpływa też na zwrotność i prowadzenie pojazdu, do których trzeba się przyzwyczaić i nieraz zmienić styl jazdy.
Naprawdę lekki rower elektryczny damski wykonany jest z wysokiej klasy stopów metali i pozbawiony wszelkich elementów zwiększających jego ciężar. Modele tego typu to najczęściej wyłącznie profesjonalne modele górskie, które mogą kosztować nawet ponad kilkanaście tysięcy złotych. 
Korzystanie z napędu elektrycznego wiąże się z jego ładowaniem, tym częstszym, im bardziej intensywnie używamy pojazdu. Z uzupełnieniem energii w baterii możemy mieć problem zwłaszcza na dłuższych wycieczkach poza miastem.

Rower elektryczny damski – polecane modele 

Jaki rower elektryczny wybrać? Poniżej zebraliśmy polecane damskie rowery elektryczne w czterech podstawowych kategoriach modeli – miejskiej, crossowej, trekkingowej i górskiej.

Rower elektryczny damski miejski – polecane modele 

Indiana E City Damski 2023
Indiana E Moena 8 Damski 2023
Indiana E Moena 6 
Kross Elille 1 2023

Rower elektryczny crossowy damski – polecane modele 

Kross Evado Hybrid 1.0 Damski 
Superior Exr 6050 BlS
Romet Orkan MM 2D 
R-Rayomn CrossRay E 5.0 Wave 9S M350 

Rower elektryczny trekkingowy damski – polecane modele

Romet ERT 201 D 
Haibike Trekking 9 Cross 
R-Raymon TourRay E 5.0 Wave 9S M350
Winora Tria 7 Eco

Rower elektryczny górski damski – polecane modele 

Giant Liv Tempt E+ 2
Fischer Terra 
Kellys Tayen R50 29 
Giant Liv Embolden E+ 1 
Zdjęcie: Envato Elements