Data publikacji:

Najlepszy rower elektryczny do 5000 złotych

Za sprawą dynamicznie rozwijającej się technologii produkcji baterii, rowery elektryczne z ciekawostki zamieniły się dość szybko w całkiem popularną alternatywę dla tradycyjnych jednośladów. W sklepach znajdziemy obecnie niezwykle szeroki wybór modeli w różnych przedziałach cenowych, przeznaczonych zarówno do codziennego przemieszczania się po mieście, jak i stanowiącej poważne wyzwanie jazdy terenowej. Przedstawiamy zatem najważniejsze informacje na temat tego typu pojazdów, a także podpowiadamy, na jakie rowery elektryczne w cenie do 5000 złotych warto się zdecydować.
rower elektyczny do 5000 zł

Rower elektryczny – podstawowe informacje

Na początek warto wytłumaczyć, czym tak naprawdę jest rower elektryczny, który jest też potocznie identyfikowany za pomocą nazwy e-bike. Pojazdy te stanowią wciąż nowość na rynku i wiele osób wciąż nie miało okazji zobaczyć ich na żywo.
Rowerów elektrycznych nie można mylić z klasycznymi motorowerami lub skuterami elektrycznymi. Są one co prawda wyposażone w silnik elektryczny, ale jest on wykorzystywany wyłącznie do wspomagania rowerzysty.
Napęd uruchamiany jest w chwili, gdy naciskamy stopami na pedały, pozwalając użyć mniej siły. Z tego też powodu, na dużą skalę rowery elektryczne w pierwszej kolejności były montowane w modelach przeznaczonych do jazdy trekkingowej i górskiej.
Praca silnika elektrycznego jest sterowana przez specjalny kontroler, regulujący ilość mocy przekazywanej do pedałów. Dzięki temu, im intensywniej pedałujemy, tym pracuje on na większych obrotach. Silnik możemy wyłączyć w każdym momencie, przerywa on również pracę, gdy naciskamy hamulec lub przestajemy pedałować.
Podkreślmy też, że w świetle przepisów prawnych rowery elektryczne nie są traktowane jako pojazdy mechaniczne, nie obejmują więc ich obostrzenie dotyczące tego typu maszyn. Ustawodawca jasno określa, że rower elektryczny z silnikiem o mocy do 260 W, która spada do zera po osiągnięciu prędkości 26 km na godzinę, jest traktowany jako zwykły jednoślad.
Jeżeli parametry wspomagania są wyższe np. model ma silnik o mocy 500 a nawet 1000 W, takim rowerem można poruszać się wyłącznie pod drogach publicznych i jest on traktowany na równi ze skuterami i motorowerami. Oznacza to, że nie możemy np. korzystać z dedykowanych ścieżek rowerowych i chodników. Niezbędne będzie też formalne zarejestrowanie pojazdu i wykupienie ubezpieczenia.

Zalety rowerów elektrycznych

Podstawową zaletą rowerów elektrycznych jest odciążenie jego użytkownika, który nie musi wkładać aż tak wiele siły w pedałowanie, pokonywanie wzniesień i trudnego terenu. Przyspiesza też dojazdy do pracy/szkoły w mieście, sprawiając, że nie docieramy na miejsce z zadyszką.
Rowery elektryczne pod względem konserwacji nie różnią się specjalnie niczym od modeli tradycyjnych, koszty eksploatacji nie są więc tutaj wyższe, korzystamy z tych samych części zapasowych

Wady rowerów elektrycznych

Największa wada rowerów elektrycznych jest ich cena, która przeważnie jest o kilkadziesiąt procent wyższa do standardowych modeli pozbawionych silnika.
Obecność baterii i silnika dodatkowo zwiększa wagę pojazdu, która osiąga nawet 20-25 kilogramów, co utrudnia jego przenoszenie i składowanie. Wpływa też na zwrotność pojazdu, jeżeli nie jesteśmy przyzwyczajeni do jednośladów o większej masie musimy zmienić styl jazdy.
rower elektryczny do 5000

Wybieramy rower elektryczny – na co zwracać uwagę?

Do wyboru roweru elektrycznego podchodzimy w taki sam sposób, jak w przypadku klasycznego jednośladu. W pierwszej kolejności powinniśmy zdecydować się na konkretny rodzaj pojazdów, przystosowany do jego użytku. Rozróżniamy kilka podstawowych typów rowerów elektrycznych:
  • rowery miejskie – jak sama nazwa wskazuje, są to rowery przeznaczone do codziennego użytku w mieście. Bardzo często wyposażone są w dodatkowe akcesoria, takie jak pojemne koszyki i bagażniki, użytkownicy mogą liczyć też na błotniki oraz oświetlenie w zestawie.
  • rowery crossowe i trekkingowe – bardziej uniwersalne modele, które pozwalają zarówno na codzienną jazdę po ulicach, jak i wycieczki poza miasto. Dobrze radzą sobie na trudniejszym terenie i są lżejsze od modeli miejskich.
  • rowery górskie – specjalistyczne rowery przeznaczone do jazdy w górach lub po bardzo nierównym terenie, nie sprawdzą się na równych miejskich drogach, przeznaczone są dla amatorów i profesjonalistów.
  • rowery składane – bardzo lekkie rowery ze składaną ramą, świetnie sprawdzają się przede wszystkim jako alternatywa dla modeli miejskich, bez problemu przetransportujemy je w bagażniku samochodu lub ustawimy w szafie w przedpokoju. Minusem tych konstrukcji jest mniejsza moc silnika i pojemność baterii.
  • Rowery możemy podzielić też ze względu na miejsce montażu silnika elektrycznego:
  • Rowery elektryczne z silnikiem zainstalowanym w przednim kole – najtańsza konstrukcja, powszechnie stosowana w rowerach elektrycznych do 5000 złotych przeznaczonych do jazdy po mieście. Odznacza się ona względnie najmniejszą mocą, ale wystarcza w zupełności miłośnikom jazdy rekreacyjnej.
  • Rowery elektryczne z silnikiem zainstalowanym w tylnym kole – silniki montowane w tylnym kole spotykane są przede wszystkim w rowerach górskich i trekkingowych.
  • Rowery elektryczne z centralnie zainstalowanym silnikiem – to rozwiązanie spotykane w najdroższych modelach rowerów elektrycznych, w cenie do 5000 złotych nie znajdziemy tego typu modeli. Silnik umieszczony centralnie w korbie roweru zwiększa wydajność układu napędowego, a także komfort jazdy bez względu na rodzaj pokonywanego terenu.
  • Bateria w rowerze elektrycznym

    Podczas wybór roweru elektrycznego do 5000 złotych koniecznie zwracamy uwagę na pojemność akumulatora, w dużej mierze decyduje o maksymalnym zasięgu roweru. Dla krótkich przejażdżek eksperci zalecają baterie o mocy 500 Wh, dla amatorów wycieczek rowerowych oraz intensywnej jazdy w trudnym terenie zalecane są modele co najmniej 720 Wh. Zwróćmy też uwagę na umiejscowienie akumulatora i łatwość jego demontażu, kiedy chcemy składować lub transportować rower.

    Najlepsze rowery elektryczne do 5000 złotych – polecane modele

    1. Indiana E4000

    Elektryczny rower miejski w cenie do 5000 złotych z akumulatorem, litowo jonowym i bezszczotkowym silniku zamontowanym na tylnym kole. Zasięg roweru to 45 kilometrów. Zaletą modelu jest duży bagażnik i sześciobiegowe przerzutki.

    2. Eleglide T1

    Trekkingowy rower elektryczny wyposażony w bezszczotkowy silnik wspierany przez akumulator litowo-jonowy. Konstrukcja wyposażona jest w siedmiobiegowe przerzutki i hydrauliczne zawieszenie z blokadą. Podstawowe informacje na temat stanu baterii oraz prędkości dostarcza wyświetlacz umieszczony na kierownicy.

    3. Engwe EP 2 Pro

    Elektryczny rower górski w cenie do 5000 złotych z silnikiem o mocy 750 W. Jednoślad odznacza się składaną konstrukcją, siedmiobiegowymi przerzutkami oraz przednimi i tylnymi hamulcami tarczowymi. Model oferuje w sumie trzy tryby jazdy oraz pięć poziomów mocy. W pokonywaniu nierównego terenu pomagają 20-calowe koła z bardzo grubymi oponami.
    Zdjęcie: Envato Elements