Data publikacji:

Xiaomi 14 czy Samsung Galaxy S24? Porównanie smartfonów

Xiaomi 14 czy Samsung Galaxy S24 to najnowsze flagowce przygotowane przez producentów na 2024 rok. Porównujemy specyfikację obu modeli i odpowiadamy na pytanie, który z nich jest lepszym wyborem!
xiaomi 14 vs samsung s24

Ekran i obudowa

Najnowsze flagowce dysponują doskonałymi ekranami, które pod względem jakości są do siebie bardzo zbliżone. Xiaomi 14 ma wyświetlacz o przekątnej 6,36 cala i rozdzielczości 1200x2670 px. Mamy tutaj jasność szczytową 3000 nitów oraz odświeżanie 120 Hz. W przypadku jednego z najlepszych Samsungów otrzymujemy odrobinę mniejszy, bo 6,2-calowy panel z rozdzielczością 1080x2340 px, odświeżaniem 120 Hz oraz jasnością maksymalną 2600 nitów. Na papierze delikatnie lepszy jest ekran Xiaomi, ale w codziennym użytkowaniu te różnice będą bardzo trudne do dostrzeżenia.
Obudowy obu modeli są wykonane z aluminium oraz szkła. Ponadto zostały zabezpieczone przed wodą zgodnie z certyfikatem IP68. Mimo podobnych rozmiarów Samsung Galaxy S24 waży 167 gramów, natomiast Xiaomi 14 jest cięższy o 21 gramów. Jeżeli szukasz lekkiego smartfona, to lepiej zwrócić uwagę na Samsunga.

Procesor, pamięć RAM i bateria

Xiaomi 14 pracuje w oparciu o najnowszy procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, który działa z 12 GB pamięcią RAM. Samsung Galaxy S24 ma natomiast jednostkę Exynos 2400, która współpracuje z 8 GB pamięcią RAM. Odrobinę wydajniejszy jest procesor marki Qualcomm, dlatego szukający telefonu do gier raczej skierują swoją uwagę w kierunku Xiaomi 14. Jednak trzeba zaznaczyć, że Samsung Galaxy S24 jest bardzo szybki i w codziennym użytkowaniu trudno będzie dostrzec te różnice.
Jeśli chodzi o baterię to Xiaomi 14 ma akumulator o pojemności 4610 mAh, który jest wspierany przez technologię szybkiego ładowania o mocy 90W. Samsung Galaxy S24 ma natomiast baterię o pojemności 4000 mAh oraz możliwość ładowania z maksymalną mocą 25W. Tutaj telefon Xiaomi po raz kolejny zyskuje lekką przewagę nad swoim konkurentem.

Aparaty fotograficzne

Oba smartfony mają trzy aparaty fotograficzne. Xiaomi 14 w każdej kamerze dysponuje matrycą 50 Mpix. Oprócz aparatu standardowego mamy do dyspozycji kamerę szerokokątną oraz  teleobiektyw z 3,2-krotnym przybliżeniem optycznym. Samsung ma dość podobną konfigurację. W głównym aparacie mamy również matrycę 50 Mpix. Jednak teleobiektyw z 3-krotnym przybliżeniem ma sensor 10 Mpix, natomiast aparat szerokokątny korzysta z matrycy 12-megapikselowej.
Trudno stwierdzić, który z telefonów robi lepsze zdjęcia. Oba charakteryzują się wysoką szczegółowością i dobrą jakością w praktycznie każdych warunkach.

Xiaomi 14 czy Samsung Galaxy S24? Który smartfon wybrać?

Trzeba przyznać, że był to bardzo wyrównany pojedynek. Xiaomi 14 i Samsung Galaxy S24 to dość podobne do siebie urządzenia. W bezpośrednim porównaniu lekką przewagę zdobył smartfon Xiaomi, ale czy to oznacza, że jest on najlepszy? Nie, ponieważ Samsung Galaxy S24 ma dużo świetnych funkcji takich jak chociażby tłumaczenie w czasie rzeczywistym, czy usuwanie obiektów ze zdjęć. Mocna integracja ze sztuczną inteligencją sprawiła, że ten model jest równie ciekawy. Wiele osób nie może przekonać się do nakładki systemowej Xiaomi i wtedy lepszym wyborem jest skorzystanie z tego, co oferuje Samsung.
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.