Data modyfikacji:

Dosiewanie trawy, czyli jak siać trawę na starym trawniku

Twój trawnik jest piękny, ale zbyt rzadki? Pora na dosiewanie trawy! Jak to zrobić, nie psując obecnego efektu? Jak przygotować na to trawnik? Kiedy zagęszczać trawnik? Podpowiadamy, jak siać trawę na starym trawniku.

dosiewanie trawy

W jakim przypadku warto zdecydować się na dosiewanie trawy?

Aeracja trawnika, wertykulacja, nawożenie, wapnowanie – metod pielęgnacji jest wiele, ale nie wszystkie mogą przynieść oczekiwane skutki. Czasem o powstaniu nieestetycznych, łysych placków ziemi decyduje obecność drobnoustrojów, kretów czy promieni słonecznych wypalających trawę.

Dosiewanie trawy jest jednym ze sposobów, by uzupełnić trawnik i usunąć jego mankamenty. Można to zrobić zarówno na młodym, świeżo założonym trawniku, jak i starym, który pragniesz zregenerować. Niektórzy decydują się także na coroczną dosiewkę trawy, by zagęścić murawę i stworzyć miękki, puszysty, zielony dywan.

Jak przygotować trawnik do dosiewania?

Samo rozsypanie nasion trawy w ogrodzie nie przyniesie oczekiwanych skutków. Większość z nich nie zakorzeni się w ubitej ziemi, co znów doprowadzi do nieregularnego rozrostu kępek trawy. Dosiewanie trawy na młodym czy istniejącym trawniku, na dużym obszarze czy punktowo (np. w miejscach kretowisk lub na wydeptanych ścieżkach), wymaga odpowiedniego przygotowania gleby. W pierwszej kolejności pozbądź się mchu, chwastów oraz sfilcowanej trawy.

Dobrym pomysłem jest wcześniejsza wertykulacja trawnika. Następnie należy napowietrzyć murawę. Na mniejszych obszarach zrobisz to widłami, ale na większej powierzchni warto użyć aeratora, walca z kolcami lub specjalnych nakładek na buty. Aby wzbogacić glebę w składniki odżywcze, możesz także pokryć trawnik żyznym torfem.

Kiedy przeprowadzić dosiewanie trawy na nowy lub stary trawnik?

Kiedy siać trawę? Łyse place na trawniku pojawiają się najczęściej po sezonie zimowym, dlatego większość osób decyduje się na dosiewanie trawy wiosną, po wertykulacji i aeracji trawnika. Niewielkie dosiewki warto jednak wykonać także wtedy, gdy zauważysz świeżo powstałe mankamenty trawnika, np. po wypaleniu przez letnie słońce lub po wydeptaniu przez dzieci bawiące się w ogrodzie.

Po założeniu trawnika warto mieć dodatkowe porcje nasion do ewentualnych dosiewek lub przynajmniej znać rodzaj zastosowanej mieszanki. Aby uzyskać idealny trawnik, zazwyczaj nie wystarczy jednokrotne obsianie ziemi – poprawki są konieczne.

Jak siać trawę na starym trawniku?

Po wcześniejszym przygotowaniu trawnika można przejść do obsiewania go świeżymi nasionami. Najpierw delikatnie obsyp trawnik ziemią ogrodniczą i rozgrab ją równomiernie na całej powierzchni. Rozsyp równomiernie nasiona trawy w proporcji zalecanej przez producenta.

Następnie przykryj nasiona cienką warstwą ziemi i zagrab ją w taki sposób, by ukryć je pod warstwą w gleby. Jeśli pozostaną na wierzchu, staną się łatwym pokarmem dla okolicznych ptaków. Na koniec podlej dosianą trawę, by rozpocząć proces zakorzeniania. Użyj delikatnego strumienia, by nie wypłukać nasion z gleby.

Dosiewanie trawy na młodym trawniku – czy ma sens?

Jeśli w twoim ogrodzie regularnie pojawiają się rzadkie obszary trawy, ciągłe dosiewanie trawy może być walką z wiatrakami. Spróbuj więc znaleźć przyczynę powstawania ubytków. Nieestetyczne place mogą powstawać np. przez bakterie lub grzyby. Zły wpływ na trawę ma także susza oraz zbyt mocne słońce. Z drugiej strony sporym problemem jest nadmierna wilgoć, a konkretnie kałuże utrzymujące się trawniku.

Przyczyną nierównomiernego rozrostu trawy jest także duża zawartość filcu powstałego podczas koszenia. Zanim zaczniesz dosiewać nowy trawnik, usuń powyższe mankamenty trawnika. Gwarantujemy, że nowa trawa przyjmie się znacznie lepiej i będzie bardziej trwała.

Jaką trawę wybrać?

Aby trawa wyglądała jednolicie i rosła w tym samym tempie, wybierz dokładnie tę samą mieszankę, co podczas zakładania trawnika. Najwyższą odporność na deptanie mają trawy sportowe oraz rekreacyjne, ale warto wziąć pod uwagę także inne czynniki, np. dostęp do światła czy rodzaj gleby.

Jeśli nie pamiętasz lub nie wiesz, jaka trawa została zasiana wcześniej, dobrym pomysłem jest wybór specjalnych mieszanek traw o podwyższonej trwałości. Unikniesz w ten sposób ponownego zniszczenia trawy w tym samym miejscu.

Ciekawym typem trawy jest trawa samozagęszczająca. Ma ona innowacyjny system korzeniowy, który samoczynnie inicjuje rozrost nowych kępek i źdźbeł. Z roku na rok trawa tego typu stanie się coraz gęstsza, aż do uzyskania jednolitego, zielonego dywanu.

Jak pielęgnować świeżo dosianą trawę?

Po dosianiu trawy przez kilka tygodni unikaj koszenia trawy. W ten sposób łatwo uszkodzić delikatne, kiełkujące źdźbła. Nie ma potrzeby dodawania nawozów oraz odżywek mineralnych – te zawarte były w torfie oraz ziemi ogrodniczej. Pamiętaj jednak o obfitym podlewaniu trawy, by słabo zakorzeniona trawa nie uschła na słońcu. Jeśli aeracja została wykonana poprawnie, nie powinno dojść do zbyt mocnego przemoczenia gleby.

Autor: Szymon Sonik