Data modyfikacji:

Mrówki w ogrodzie – jak je zwalczyć? 5 domowych sposobów

Mrówki w ogrodzie mogą spowodować niemałe spustoszenie. Na szczęście, aby się ich pozbyć nie potrzebujesz drogich, specjalistycznych środków – w zupełności wystarczą ci proste, domowe sposoby. Przedstawiamy 5 sposobów na pozbycie się niechcianych gości z domowego ogródka.
mrówki w ogrodzie

Rośliny podupadają? To mogą być mrówki w ogrodzie

Mrówki to stworzenia wszędobylskie i ogólnie uważane za pożyteczne. Niestety – gdy rozgoszczą się w ogrodzie na dobre, zamiast działać na jego korzyść, mogą poważnie zaszkodzić.
Przez tworzenie podziemnych korytarzy mogą przesuszać glebę, niszczyć podziemne kłącza i korzenie. Z powodu ich obecności cierpią również kwiaty, owoce i trawnik – są bowiem niszczone przez budowanie mrowisk.
Jeśli mrówek w twoim ogrodzie jest niewiele, nie musisz się nimi przejmować. Gdy jednak mrowisk przybywa, a owady zaczynają panoszyć się nawet w pomieszczenia mieszkalnych, najwyższa pora zastosować skuteczny sposób na mrówki w ogrodzie.
Przeczytaj także nasz pomysł na mały ogród i zainspiruj się.

5 domowych sposobów na mrówki w ogrodzie

Jak pozbyć się mrówek w ogrodzie? Nie musisz wzywać profesjonalnej ekipy do walki z owadami lub kupować drogich, profesjonalnych środków. Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie są tanie i ekologiczne oraz, co najważniejsze – skuteczne!

Co na mrówki w ogrodzie? Wypróbuj cynamon!

Jeśli zastanawiasz się, czego nie lubią mrówki w ogrodzie, musisz wiedzieć, że odstraszająco działa na nie przede wszystkim cynamon. Wystarczy, że rozsypiesz go w miejscach, w których widujesz mrówki, a bardzo szybko z nich znikną. Cynamon ma również pozytywny wpływ na glebę (zwalcza pleśń).

Jak pozbyć się mrówek w ogrodzie – mąka kukurydziana

Kolejnym ekologicznym sposobem na to, jak wytępić mrówki w ogrodzie jest rozsypanie w nim zwykłej mąki kukurydzianej. Mrówki bardzo chętnie ją jedzą, jednak jest ona dla nich zabójcza.

Jak zwalczyć mrówki w ogrodzie? Wrząca woda z czajnika

Kolejnym sposobem na mrówki w ogrodzie jest polanie mrowisk wrzącą wodą. Kolonia mrówek szybko zostanie wytępiona, jednak trzeba pamiętać, że mrowisko może zostać odbudowane przez nowych „lokatorów”.

Miodowa pułapka na mrówki w ogrodzie

Mrówki wprost przepadają za miodem. Wystarczy, że w okolicy mrowiska ustawisz talerzyk z odrobiną słodkiego przysmaku, a niedługo wszystkie będą do niego lgnęły. Jako, że miód mocno się klei, mrówki wpadną w pułapkę bez wyjścia.

Zwalczanie mrówek w ogrodzie: wiadro z trocinami

Przy mrowisku ustaw wiadro wypełnione trocinami. Mrówki po pewnym czasie przeniosą się do niego swoje mrowisko, a ty będziesz mógł się ich szybko pozbyć.

Gotowe środki na mrówki w ogrodzie

Jeśli jednak nie masz czasu na przygotowywanie domowych, naturalnych pułapek na owady, możesz wypróbować preparat na mrówki w ogrodzie.
Na rynku znajdziesz wiele preparatów w formie płynów, proszków i żeli, które skutecznie zwalczają uporczywe szkodniki. Pamiętaj, że środek na mrówki w ogrodzie musi być jednocześnie bezpieczny dla gleby oraz roślin.

Jakie rośliny odstraszają mrówki?

Aby zapobiec mrówkom w ogrodzie, możesz posadzić w nim kilka gatunków aromatycznych roślin, od których mrówki trzymają się z daleka. Należą do nich mięta, wrotycz, majeranek, tymianek, rozmaryn oraz lawenda.
To świetny sposób na zabezpieczenie ogródka przed szkodliwymi owadami, a zarazem na wyhodowanie własnego zielnika.
Choć mrówki w ogrodzie mogą okazać się sporym problemem, istnieje sporo prostych metod, jak się ich pozbyć. Wypróbuj nasze naturalne sposoby na mrówki i ciesz się pięknym przydomowym ogródkiem.
Zdjęcie: Envato Elements