Data publikacji:

Mrówki w domu, czyli jak pozbyć się mrówek?

Mrówki w domu nie są wcale takim rzadkim problemem, jak mogłoby się wydawać. Owady bardzo często wędrują właśnie do budynków w poszukiwaniu pożywienia czy lepszych warunków niż te panujące na dworze. Jak pozbyć się mrówek? Sprawdź nasze sprawdzone sposoby na poradzenie sobie z nieproszonymi gośćmi
mrówki w domu

Skąd biorą się mrówki w domu?

 Zanim przedstawimy ci nasze sprawdzone sposoby na to, jak pozbyć się mrówek z domu, warto najpierw sprawdzić, skąd w ogóle się tam wzięły. Dlaczego owady upodobały sobie właśnie twoje cztery kąty? Przyczyn może być kilka.

Pierwszą z nich jest pozostawianie resztek jedzenia na blatach, stołach czy podłodze. Mrówki wchodzą do domu w poszukiwaniu pożywienia, a pozostałości po obiedzie stanowią dla nich nie lada kąsek. Podobnie jest w przypadku spiżarni, w których przechowujesz produkty spożywcze – wysypane produkty spożywcze, zwłaszcza te zawierające białka i cukry, zachęcają owady do wejścia do środka.

 Kolejną przyczyną pojawienia się mrówek w domu jest… poszukiwanie przez nie miejsca do złożenia gniazda! W przypadku niekorzystnych warunków na zewnątrz owady znajdują sobie schronienie w twoim mieszkaniu, aby zapewnić larwom odpowiednie warunki do rozwoju.

Mrówki najczęściej wchodzą do domów przez szczeliny i małe pęknięcia, na które możesz nawet nie zwracać uwagi. Zazwyczaj dziury pojawiają się na przykład przy oknach lub drzwiach.

Jakie mrówki można spotkać w domu?

Wyróżniamy trzy rodzaje mrówek, które mogą pojawić się w twoim domu:
  • faraonki – mają żółty, czerwony lub brązowy kolor oraz są najtrudniejszym do pokonania przeciwnikiem, który bardzo szybko się rozmnaża,
  • darniowe – czarne owady, najczęściej pojawiają się w okresie zimowym,
  • gmachówki – występują zazwyczaj w budynkach drewnianych, są dość duże i wychodzą z ukrycia nocą.
Oczywiście, od czasu do czasu zobaczysz też inne owady, jednak zazwyczaj nie zakładają one gwiazd.

Jak pozbyć się mrówek z domu? Domowe sposoby na wytępienie owadów

Jak pozbyć się mrówek domowymi sposobami? Przygotowaliśmy dla ciebie aż 5 sprawdzonych metod, które pomogą ci w rozprawieniu się z owadami!
  1. Woda z sokiem z cytryny – mrówki wręcz nie znoszą cytrusów, dlatego możesz rozpylić gotową mieszankę w miejscach ich wędrówek.
  2. Ryż – surowe ziarna w momencie, gdy tylko spleśnieją, stają się toksyczne i zabójcze dla owadów. Jeśli zauważysz mrówki w domu, to umieść w tych miejscach ryż – one zajmą się już resztą i zabiorą go ze sobą do gniazda.
  3. Soda oczyszczona – biały kuchenny składnik jest chętnie wykorzystywany do ekologicznego sprzątania i pozbycia się mrówek z domu. Jak go stosować? Wystarczy posypać ścieżki owadów odrobiną sody oczyszczonej i gotowe!
  4. Czarny pieprz – najlepszym wyborem będzie ten świeżo zmielony, o bardzo intensywnym zapachu. Pieprz należy połączyć z wodą – 5 łyżeczek na szklankę, a następnie spryskać na trasie wędrówek owadów, a nawet w ich gnieździe.
  5. Czosnek z wodą – zapach warzywa odstrasza mrówki, dlatego warto wypróbować je do pozbycia się ich z domu. Aby przygotować mieszankę, połącz wodę z rozgniecionymi ząbkami czosnku, a następnie odstaw na dobę. Po 24 godzinach podgrzej i gotuj domowy preparat przez około 15 minut. Gdy ostygnie, wykonaj oprysk.
Oprócz powyższych domowych sposobów na mrówki możesz także wykorzystać sól, cynamon, proszek do pieczenia lub świeże zioła. Wystarczy rozsypać je na trasie owadów i poczekać na efekty.

Profesjonalne sposoby na pozbycie się mrówek z domu

 Jeśli domowe sposoby na mrówki zawiodą lub po prostu chcesz się upewnić, że wszystkie owady zostały wytępione, to znakomitym rozwiązaniem będą specjalne preparaty. Znajdziesz je w sklepach budowlanych i internetowych lub dużych marketach.

Tego typu środki zawierają trutkę, która zabija mrówki. Możesz kupić je w formie płynu, proszku lub aerozolu. Pamiętaj jednak, że mogą nie być bezpiecznym rozwiązaniem w domach, w którym są zwierzaki lub dzieci. Po zapoznaniu się z instrukcją producenta należy umieścić preparaty w miejscach, w których spotykasz wędrujące owady. Trutka jest jednym z najskuteczniejszych rozwiązań na zwalczenie całej kolonii mrówek.
Alternatywą dla preparatów z trutkami są pułapki na mrówki, które sprawdzą się w domach z dziećmi i zwierzętami. Tego typu produkty działają tak samo, jak artykuły na myszy – w środku umieszcza się wabik zachęcający owady do wejścia do pudełeczka.
Droższym rozwiązaniem jest wykonanie odprysku, który przynosi najlepsze rezultaty na małych powierzchniach. Preparat trzeba rozpylić w miejscach kryjówek i tras mrówek oraz, o ile zostało ono wcześniej zlokalizowane, w ich gnieździe. Po zakończeniu odprysku należy koniecznie zdezynfekować wszystkie powierzchnie!

Jak chronić się przed małą inwazją mrówek w domu?

Z pewnością znasz powiedzenie, które mówi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. W przypadku małej inwazji jest podobnie! Zamiast szukać sposobów na to, jak pozbyć się mrówek z domu, warto zadbać o to, aby w ogóle się w nim nie pojawiły.

 Podstawową zasadą jest zachowanie porządku w kuchni, jadalni, spiżarni i w każdym innym pomieszczeniu, w którym jesz lub po prostu przechowujesz produkty spożywcze. Zdecydowanie unikaj pozostawiania na blatach czy podłodze resztek jedzenia oraz zadbaj o to, aby wszystkie pojemniki z żywnością były odpowiednio zabezpieczone.

Dobrym pomysłem jest przechowywanie żywności w szczelnych słoikach lub plastikowych pojemnikach z zamknięciem. Podobnie jest w przypadku śmieci – zdecydowanie polecamy ci postawienie na zamknięte kosze, zwłaszcza w przypadku odpadów bio.
Co więcej, dobrym pomysłem jest przeprowadzenie w domu inspekcji i sprawdzenie, czy okna są szczelne, a na ścianach lub przy drzwiach nie ma żadnych pęknięć i szczelin. To właśnie tędy mrówki wchodzą do domu czy mieszkania.