Data modyfikacji:

Nawóz na trawnik: kiedy i czym nawozić trawnik? Poradnik

Każdy właściciel ogródka marzy o pięknym, zadbanym trawniku, który będzie cieszył oko i sprawi, że wypoczynek na łonie natury będzie jeszcze przyjemniejszy. Żeby osiągnąć wymarzony efekt – zdrową, gęstą trawę o soczystym, ciemnozielonym kolorze – trzeba o nią dbać przez cały rok. Odpowiednio dobrany do okresu wzrostu nawóz na trawnik skutecznie go wspomoże, niezbędna jest jednak wiedza, kiedy i jak stosować konkretne preparaty, inne bowiem sprawdzą się wiosną, latem i jesienią.

nawóz na trawnik

Jaki nawóz na trawnik?

Zakładanie trawnika jest bardzo przyjemne, ale wymaga nieco wiedzy i pracy. Zastosować można nasiona lub posadzić trawę z rolki, jednak bez względu na to, jakiego wyboru dokonamy, każdy trawnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Wybór odpowiedniego preparatu nawożącego nie zawsze jest łatwy. Do wyboru są nawozy na trawnik granulowane, płynne lub pyliste. Każdy z nich wymaga nieco innej aplikacji, zawsze jednak trzeba pamiętać o tym, by ściśle trzymać się instrukcji, która powinna znaleźć się na opakowaniu.

Używać można nawozu uniwersalnego lub specjalistycznego, ciekawe są również preparaty granulowane o przedłużonym działaniu, które wolno się rozkładają i oddają w tym czasie składniki potrzebne do wzrostu. Zwykłe granulki rozpuszczają się w ciągu kilku dni, pomaga im w tym woda, którą należy podlać trawnik tuż po ich zastosowaniu. Najszybciej działają nawozy w płynie, ponieważ wnikają bezpośrednio w liście.

Kiedy i jakie nawozy na trawnik stosować? Wiele zależy od pory roku, ale też od pH podłoża. Przy zakładaniu trawnika warto oddać próbkę gleby do analizy, żeby dowiedzieć się, jaki jest jej odczyn, idealny do wzrostu trawy wynosi pH 5,5-6,5. Można na niego wpływać, stosując odpowiednie środki, na przykład granulowane wapno odkwasza glebę, a siarczan amonu może być składnikiem nawozu pod trawnik zakwaszającego.

Jaki nawóz na trawnik wiosną?

Kiedy siać nawóz na trawnik wiosną? Najlepiej tuż pod koniec marca lub na początku kwietnia, kiedy robi się już trochę cieplej, a rośliny zaczynają na dobre budzić się do życia. Nawozy na trawnik wiosną powinny mieć w swoim składzie dużą zawartość azotu, który sprzyja szybkiemu wzrostowi trawy.

Często w tym okresie stosuje się tak zwane nawozy startowe, poza azotem są one również bogate w sole mineralne niezbędne do zdrowego i bujnego rozrastania się zielonej darni. Stosowanie odpowiedniego nawozu na trawnik na wiosnę ma wyjątkowe znaczenie dla jego wyglądu, to w tym okresie liście najintensywniej chłoną składniki odżywcze, którym zawdzięczają swój piękny kolor i jędrność.

Nawożenie trawnika latem

Latem trawa często nie wygląda tak, jak byśmy tego pragnęli. Długotrwały brak opadów może sprawić, że stanie się wątła, a jej zieleń będzie pozostawiała wiele do życzenia. Rodzi się wtedy pokusa, by zastosować wzmacniający nawóz na trawnik, jednak okres suszy jest do tego najgorszym możliwym momentem.

Nawozy, które zawierają azot, mogą znacznie pogorszyć stan wysuszonej darni, a nawet doprowadzić do dodatkowych poparzeń. Można je stosować wyłącznie do końca lipca i tylko pod warunkiem, że nie ma suszy i trawa jest w dobrym stanie, jest to szczególnie ważne w przypadku nawozu na młody trawnik. Latem najlepiej sięgnąć po uniwersalne nawozy na trawniki w maju lub czerwcu i później dopiero jesienią.

Jaki nawóz na trawnik jesienią?

Jesień to okres, kiedy trawa, podobnie jak inne rośliny, powoli szykuje się do zimowego snu. W tym okresie nie wolno już stosować nawozu na trawnik z dużą ilością azotu, a najlepiej w ogóle zrezygnować z tego składnika, ponieważ pobudzana nim do wzrostu trawa nie zdąży przygotować się odpowiednio do zimy.

Nawozy stosowane jesienią powinny natomiast mieć w swoim składzie dużą zawartość fosforu i potasu, które sprzyjają bezpiecznemu zimowaniu. Kiedy stosować nawóz jesienny na trawnik? Najlepiej od połowy sierpnia do początku października. Po tym czasie warto już dać trawnikowi odpoczywać aż do wiosny.

Nawóz na trawnik z mchem

Jednym z kłopotów, z jakimi mierzą się właściciele trawników, jest mech, który niekiedy się pojawia. Przyczyną może być zła pielęgnacja i związana z nią słaba kondycja trawy, ale również ciężkie i zbite, a także zbyt kwaśne podłoże oraz duże zacienienie. Mech wciska się między źdźbła, gdy darń nie jest wystarczająco gęsta i zwarta.

Można próbować się go pozbyć używając środków ochrony roślin, ale ważna jest również ogólna kondycja trawy. Właściwe stosowanie nawozów na trawnik z mchem jest niezwykle istotne – nie może go być zbyt mało ani zbyt dużo. Można rozważyć granulki o przedłużonym działaniu. Borykając się z tym problemem, warto również przeprowadzić analizę pH gleby.

Nawóz do zachwaszczonych trawników

W przypadku bujnego rozrostu niechcianych roślin w przydomowym ogródku lub na działce warto rozważyć nawóz do trawy z odchwaszczaczem. Są to wielozadaniowe preparaty, które doskonale zdają egzamin, jednocześnie pielęgnują trawnik, dostarczają niezbędnych do wzrostu składników oraz zwalczają chwasty, znacznie hamując ich rozwój. Stosowanie nawozu na zachwaszczony trawnik może bardzo ułatwić pracę w ogrodzie.

Nawożenie trawnika kompostem

Wielbiciele naturalnych sposobów pielęgnacji ogrodu zachwalają korzystanie z kompostu. Jest tani, a nawet niemal darmowy i bardzo korzystny dla środowiska. Kompost to naturalna materia organiczna, która ulega rozkładowi, dzięki działaniu bakterii, grzybów i owadów, w ten sposób powstają związki chemiczne zawierające niezbędne roślinom sole mineralne.

Co ważne, stosując kompost, nie można uszkodzić roślin lub zastosować zbyt wiele nawozu, jest więc idealny nawet dla niedoświadczonych ogrodników.

Jak właściwie stosować nawóz na trawnik – podstawowe zasady

  • Nie można stosować nawozów na trawniki w czasie suszy.
  • Ważne jest. ile nawozu na trawnik zastosujemy, należy dokładnie trzymać się instrukcji znajdującej się na opakowaniu.
  • Najszybsze efekty uzyskać można, stosując nawóz na trawnik płynny, najdłużej efekty utrzymają się przy zastosowaniu długodziałajacych granulek.
  • Nawozy na trawnik zawierające azot stosujemy tylko do końca lipca.
  • Najlepsze efekty osiągniemy znając pH gleby, dlatego warto je zbadać przed przystąpieniem do nawożenia.

Autorka: Nina Nadybska