Data modyfikacji:

Jaki fotelik samochodowy dla 4-latka wybrać?

Dzieci to największy skarb rodziców. Czujemy się dumni, gdy obserwujemy, jak nasze pociechy rosną, dorastają i przechodzą kolejne etapy swojego życia. Dbamy o nasze dzieci każdego dnia. Dbamy o ich edukację i to, by z ich twarzy nie znikał uśmiech. Koniecznie więc zadbajmy również o ich bezpieczeństwo podczas podróży. Fotelik to nie tylko obowiązkowy element wyposażenia pojazdu, którym przewozimy małe dzieci. To przejaw rodzicielskiej troski o własnych potomków. Jaki fotelik samochodowy dla 4-latka wybrać, aby zapewnić mu maksimum bezpieczeństwa i komfortu?

fotelik samochodowy dla 4-latka

Foteliki samochodowe dla 4-latka – co mówią przepisy?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jaki fotelik samochodowy wybrać, sprawdźmy, jakie wymagania co do przewozu dzieci stawiają przepisy prawne. Przepisy mówią jasno – każde dziecko, którego wzrost nie przekracza 150 cm, obowiązkowo musi być przewożone samochodem w specjalnym, przeznaczonym do tego celu foteliku. Oczywiste jest więc, że nie tylko nie powinniśmy ze względów bezpieczeństwa zainwestować w porządny fotelik samochodowy dla naszego 4-latka, ale jest to również wymagane od nas przez przepisy prawne.

Dodatkowo Prawo o Ruchu Drogowym wprowadza następujące przepisy:

 • Przewożenie dziecka na przednim fotelu, tyłem do kierunku jazdy, jeżeli pojazd wyposażony jest w poduszkę powietrzną pasażera, chyba że ta zostanie wyłączona, jest zabronione.
 • Zakaz przewożenia dziecka poniżej 3 lat w samochodzie niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa.
 • Zakaz przewożenia dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu na przednim fotelu, jeżeli nie siedzi ono w foteliku bezpieczeństwa.

Niezastosowanie się do wymogu przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa może kosztować nas otrzymanie mandatu karnego o wartości 150 zł oraz 6 punktów karnych. Musimy również mieć świadomość tego, że nie korzystając ze specjalnego fotelika, narażamy nasze dziecko na potencjalną utratę zdrowia lub nawet życia w razie uczestniczenia pojazdu w zdarzeniu drogowym.

Jaki fotelik samochodowy dla 4-latka wybrać?

Kiedy znamy już przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie, możemy ruszyć na poszukiwanie idealnego fotelika dla naszej pociechy. Jaki fotelik samochodowy kupić? Decydując się na zakupienie fotelika, który rzeczywiście zapewni naszemu dziecku komfort podróżowania i bezpieczeństwo, musimy liczyć się ze sporym wydatkiem. Dlatego też duża część rodziców decyduje się na zakup używanego, tańszego fotelika – nie jest to jednak zalecane.

Po pierwsze, kluczowe dla wygody i bezpieczeństwa naszej pociechy jest dobre dopasowanie fotelika do wzrostu i wagi dziecka. Decydując się na zakup używanego fotelika, nasz wybór jest często ograniczony i nie mamy z reguły możliwości precyzyjnego dopasowania fotelika do dziecka.

Należy również pamiętać o tym, że foteliki bezpieczeństwa podlegają zużyciu, a tym samym zakupiony, używany fotelik, zwłaszcza jeżeli brał on udział w jakimkolwiek zdarzeniu drogowym, może nie spełniać już swoich norm i nie zapewniać znajdującemu się w nim dziecku odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Warto więc „odżałować” trochę więcej pieniędzy i zakupić fabrycznie nowy fotelik, dopasowany do naszej pociechy pod każdym względem.

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu fotelika samochodowego dla 4-latka, jest sposób jego mocowania i to, aby pasował on do samochodu, w którym będzie używany.

Coraz powszechniejsze na polskich drogach są auta wyposażone w obowiązkowy w nowych autach od 2006 roku system ISOFIX, który umożliwia szybkie, łatwe i przede wszystkim bezpieczne mocowanie fotelika do siedzenia w samochodzie. Jeżeli posiadamy jednak starszy pojazd, niewyposażony fabrycznie w ten system, możemy sprawdzić, czy istnieje możliwość dołożenia go do naszego pojazdu. Jeżeli nie, musimy wybrać fotelik przypinany do siedzenia w samochodzie za pomocą pasów bezpieczeństwa.

Przez producentów, foteliki dzielone są na kategorie, których wyznacznikiem jest waga przewożonego w nich dziecka.

 • Grupa 0 – do 10 kg
 • Grupa 0+ – do 13 kg
 • Grupa I – od 9 kg do 18 kg
 • Grupa II – od 15 kg do 25 kg
 • Grupa III – od 22 kg do 36 kg

Biorąc pod uwagę, że średnia waga 4-letniego dziecka to około 16 kg +/- 1,8 kg to foteliki z grupy II i III będą najbardziej odpowiednimi dla 4-letniego dziecka. Uwzględniamy przy tym, że dziecko bardzo szybko rośnie i zakupiony fotelik właśnie z tych grup wystarczy nam na zdecydowanie dłużej.

Fotelik samochodowy dla 4-latka ranking

Kiedy wiemy już, jakiego fotelika dla 4-latka powinniśmy szukać, przyjrzyjmy się najlepszym i najczęściej polecanym fotelikom z grupy II/III.

Wiecęj modeli znajdziesz w naszym rankingu fotelików samochodowych 15-36 oraz rankingu fotelików 9-36.

Cybex Gold Solution M

Cybex Gold Solution to według wielu specjalistów doskonały kompromis między ceną a jakością. Dzięki regulowanemu usztywnieniu głowy fotelik ten powinien wystarczyć na długo, a sieć kanałów wentylacyjnych zapewni doskonałe warunki przewożonemu w nim dziecku.

Fotelik Cybex Gold Solution M wyposażony jest w:

 • regulowany zagłówek,
 • linię ochronną przed uderzeniem bocznym,
 • optymalny system wentylacji,
 • elastyczną strukturę materiału.

Britax Römer KIDFIX XP SICT

Britax Römer KIDFIX XP SICT to znakomity wybór. Specjalne elementy tłumiące umieszczone z boku tego fotelika znacząco zmniejszają siłę uderzenia bocznego. Oparcie w kształcie litery V zapewnia dodatkowo idealne dopasowanie dziecka do fotelika.

Zalety fotelika Britax Römer KIDFIX XP SICT to m.in.:

 • system ISOFIX,
 • wzmocnienia boczne,
 • zmniejszone uderzenie czołowe,
 • idealne dopasowanie,
 • regulowany zagłówek,
 • ergonomiczny komfort siedzenia.

Recaro Monza Nova 2 Seatfix

Nie ma chyba fana motoryzacji, który nie znałby firmy Recaro. Na co dzień fotele produkcji Recaro zobaczyć możemy w samochodach sportowych lub w usportowionych wersjach samochodów cywilnych. Znane są ze świetnego trzymania bocznego, co stanowczo zwiększa komfort i bezpieczeństwo przy szybkim pokonywaniu zakrętów. Foteliki bezpieczeństwa Recaro również znane są z tego, że zapewniają bezpieczeństwo oraz niespotykany komfort podróżowania naszym maluchom. Dodatkowo nieco bardziej drapieżna stylistyka przypadnie do gustu rodzicom lubującym się w sportowej jeździe.

Fotelik RECARO Monza Nova 2 Seatfix to m.in.:

 • wzmocnienia boczne,
 • zintegrowany system głośników,
 • system cyrkulacji powietrza,
 • regulacja wysokości zagłówka.
Autor: Paweł Sadowski