Nawet mocno dbając o samochód, trudno ustrzec się plam na tapicerce. Próba starcia ich chusteczkami higienicznymi lub domowym preparatami często kończy się jedynie powiększeniem zabrudzeń. Jakie są skuteczne metody prania i czyszczenia tapicerki? Podpowiadamy, jak pielęgnować tapicerkę skórzaną oraz tekstylną.
Zanim przejdziesz do pielęgnacji lub prania foteli samochodowych, należy je dokładnie odkurzyć. Możesz do tego użyć zwykłego odkurzacza domowego lub mocnego odkurzacza samochodowego (sprawdż nasz ranking odkurzaczy samochodowych. Odkurzanie tapicerki jest bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku tapicerek tekstylnych. Osadzony na nich kurz mógłby zamienić się podczas prania tapicerki w błotnistą maź, która przebarwiłaby tkaninę.
Odkurz cały fotel, włącznie z oparciem, zagłówkiem oraz szczelinami. Aby to sobie ułatwić, możesz odsunąć fotel do tyłu i pochylić jego oparcie. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak wymontowanie i wyjęcie fotela z wnętrza auta. Wystarczy odkręcić go od metalowych płóz i odpiąć wiązkę elektryczną. Ułatwi ci to operowanie odkurzaczem piorącym, a dodatkowo nie uszkodzisz innych elementów auta.
Uwaga! Zwykłego odkurzania kurzu i piasku nie można zastępować odkurzaniem na mokro ekstraktorem. To dwa zupełnie różne etapy prania tapicerki.
Skórzana tapicerka nie przepada za wilgocią, dlatego nie pierze się jej ekstrakcyjnie. Mocne środki czyszczące mogłyby doprowadzić do nieestetycznych spękań lub przebarwień. Na szczęście pielęgnacja skór nie jest trudna. Wręcz przeciwnie, ten elegancki i klasyczny materiał jest bardzo praktyczny w codziennym użytkowaniu.
Do czyszczenia skór nie należy używać domowych środków czystości, płynów do mycia naczyń czy mocnych roztworów APC. Najlepszym wyborem są profesjonalne preparaty do skór, które nie tylko delikatnie czyszczą tapicerkę, ale na dodatek odżywiają ją, uelastyczniają, zapobiegają pękaniu oraz zapewniają naturalny wygląd.
Co ważne, do czyszczenia i konserwacji należy użyć dwóch innych środków. Preparat do czyszczenia tapicerki samochodowej aplikowany jest najczęściej w formie pianki. Nałóż go jednak nie na tapicerkę, a miękką szczotkę do czyszczenia skór. Dzięki temu nie powstaną zacieki oraz plamy.
Użycie szczotki jest niezbędne, skóra ma bowiem chropowatą powierzchnię i w zagłębieniach zbiera się sporo brudu. Pamiętaj, że błyszcząca skóra to skóra brudna, dlatego po czyszczeniu tapicerka powinna mieć naturalny, matowy wygląd.
Po wyszczotkowaniu niewielkiego fragmentu zbierz brunatną pianę białą ściereczką mikrofibrową i powtórz proces. Gdy po czyszczeniu piana pozostanie biała, tapicerka jest już w pełni czysta. Ostatnim etapem jest nawilżenie jej środkiem do konserwacji skór samochodowych. Pozostawiają one matowe wykończenie, więc nie musisz obawiać się tłustej powłoki. Środki te wchłaniają się w głąb skóry i odżywiają ją, dlatego tapicerka stanie się przyjemniejsza w dotyku.
W mocno wyeksploatowanych autach możesz spotkać się z przetartą, popękaną lub rozdartą skórą. Choć naprawa takich defektów nie jest prosta, z powodzeniem zrobisz to w domowym zaciszu. Zestawy do renowacji skóry zawierają wszystkie elementy, których potrzebujesz, np. środek do zdjęcia starej powłoki, farbę tonującą, lakier bezbarwny, odżywkę konserwującą, pady szlifierskie czy tzw. skórę w płynie.
W internecie znajdziesz wiele poradników opisujących renowację krok po kroku. Dobrej jakości kosmetyki do odnowienia skórzanej tapicerki znajdziesz w asortymencie firm Colourlock, Furniture Clinic, Gliptone czy Renoskór.
Zupełnie inaczej wygląda pranie tapicerki samochodowej w przypadku foteli tekstylnych. Aby zrobić to w pełni skutecznie, musisz użyć odkurzacza piorącego, o którym wspominaliśmy kilka akapitów wyżej. W profesjonalnych studiach detailingowych używa się odkurzacza z ekstraktorem, który nie tylko odsysa rozpuszczony brud, ale i natryskuje środek do ekstrakcji.
Pranie tapicerki tekstylnej rozpoczyna się od nałożenia tzw. presprayu. Środek ten rozpuszcza i odspaja zabrudzenia od włókien, ułatwiając późniejsze odessanie. Nakłada się go za pomocą opryskiwacza ciśnieniowego na cały fotel, dbając o to, by nie przemoczyć tapicerki. Aby zwiększyć skuteczność czyszczenia, należy użyć ciepłego presprayu. W kolejnym etapie należy wyszczotkować tapicerkę. Możesz to zrobić szczotką ręcznie lub wkrętarką, przy użyciu końcówki z okrągłą szczotką.
Rozpuszczone plamy z błota, kurzu, tłuszczu i potu należy w kolejnym kroku odessać. Dopiero w tym etapie w grę wkracza odkurzacz ekstrakcyjny. Wyposażony jest w specjalną, przezroczystą końcówkę, która umożliwia obserwowanie odciąganego płynu oraz natryskiwanie detergentu do ekstrakcji. Użycie tego ostatniego jest niezbędne, by wypłukać cały brud oraz prespray z włókien tapicerki. Odciągaj brunatny płyn do momentu, aż nie będzie się pojawiał w przezroczystej dyszy.
Niezastąpione w czyszczeniu foteli skórzanych i wykonanych z innych materiałów bywają odkurzacze do prania tapicerki. Warto zaopatrzyć się w model, który będzie można także bez problemu wykorzystać w domu, na przykład do prania dywanów i wykładzin. Dzięki takiemu odkurzaczowi czyszczenie foteli samochodowych będzie nie tylko szybsze, lecz także bardziej skuteczne. Na co zwracać uwagę, kupując taki odkurzacz?
Na początek warto wyjaśnić, na czym polega działanie odkurzacza do prania tapicerki. To nic innego jak odkurzacz piorący, który wyposażony jest w dwa pojemniki. Do jednego nalewana jest woda z detergentem, natomiast drugi wypełnia się w czasie odkurzania cieczą wraz z zabrudzeniami. W pierwszej fazie na tapicerkę nakładana jest piana, która potem wraz z wodą zasysana jest w kolejnych etapach do odkurzacza. Pozwala to zarówno na skuteczne pranie tapicerki samochodowej, jak i jej osuszanie.
Wybierając taki odkurzacz, warto zwrócić uwagę na:
Jeśli nie masz do dyspozycji odkurzacza piorącego, możesz użyć pianek do czyszczenia tapicerki. Nie są tak skuteczne i nie usuną dużych zabrudzeń, ale w awaryjnych sytuacjach będą nieocenione. Tej metody użyjesz także do wyczyszczenia tapicerki w miejscach, których nie wolno przemoczyć, np. na podsufitce, słupkach czy boczkach drzwi. Preparaty do czyszczenia tapicerki tekstylnej dostępne są w płynie lub w formie pianki.
Na czym polega bonetowanie tapicerki? Ten obco brzmiący termin kryje nic innego jak przecieranie tapicerki mikrofibrową ściereczką. Ważny jest jednak sposób, w jaki należy to robić. Przede wszystkim nigdy nie rozcieraj plamy na zewnątrz. W pierwszym etapie pokryj ją preparatem, a następnie przyłóż do niej mikrofibrę. Po oderwaniu ściereczki część zabrudzeń usuniesz na zasadzie transferu. W dalszym kroku postaraj się zatrzeć plamę do środka.
Jeżeli chcesz odświeżyć dużą powierzchnię, pamiętaj o tym, by przecierać element długimi ruchami w jedną stronę. Unikaj szorowania po tapicerce oraz kolistych ruchów, które mogłyby rozetrzeć zabrudzenia. Zrób kilka przejazdów, zmieniając kąt pociągnięć. Dzięki temu usuniesz zanieczyszczenia z każdej strony włosia. Wiele preparatów do bonetowania zostawia po sobie biały proszek, więc po wyschnięciu foteli i kanapy może być konieczne dodatkowe odkurzanie tapicerki.
Autor: Szymon Sonik