Data publikacji:

Jak umyć siedzenia w samochodzie?   

Każdy kierowca marzy o jeżdżeniu czystym i zadbanym samochodem. Żeby spełnić to pragnienie, konieczna jest regularna pielęgnacja karoserii oraz wnętrza auta. Najprostszym sposobem jest oddanie pojazdu w ręce profesjonalistów, jest to jednak kosztowne. Jak umyć siedzenia w samochodzie własnoręcznie? Można korzystać zarówno z domowych sposobów, jak i z profesjonalnych środków do czyszczenia. Czym najlepiej prać tapicerkę? 
jak umyć siedzenia w samochodzie

Czym najlepiej wyczyścić tapicerkę w samochodzie? 

Postanowiłeś wziąć sprawy w swoje ręce i zastanawiasz się, jak umyć siedzenia w samochodzie, żeby wyglądały jak nowe? Masz do wyboru wiele gotowych środków do czyszczenia, a wśród nich pianki, płyny i ściereczki do różnych materiałów, z których wykonana jest tapicerka. Możesz również spróbować prostych i tanich domowych sposobów, które często okazują się zaskakująco skuteczne, a jednocześnie są korzystne dla środowiska. 

Wiele osób, zastanawiając się, czym prać tapicerkę samochodową, szuka odpowiedzi na forum poświęconemu motoryzacji. Żeby wybrać jeden, najskuteczniejszy środek, trzeba jednak odpowiedzieć sobie najpierw na kilka pytań, dzięki czemu podjęcie decyzji jest łatwiejsze. 

Od czego zależy czym najlepiej będzie umyć tapicerkę samochodu? Przede wszystkim od materiału, z którego jest ona wykonana. Inne środki sprawdzą się do skóry lub ekoskóry, inne natomiast do tkanin tekstylnych. Ważny jest również stopień zabrudzenia. Dużo łatwiej znaleźć prosty sposób na to, jak odświeżyć tapicerkę w samochodzie niż pozbyć się z niej starych, trudnych plam. 

Zobacz także, jaki wosk do samochodu wybrać

Jak czyścić tapicerkę w aucie? Zacznij od odkurzania 

Jeśli chcesz właściwie zadbać o wnętrze auta, pamiętaj, że oprócz prania foteli czeka cię również zadbanie o inne elementy wyposażenia, przede wszystkim dywaniki samochodowe i boki drzwiczek. Zanim zastanowisz się, jak i czym umyć siedzenia w samochodzie, musisz przygotować je do czyszczenia. 

Zacznij od odkurzania. Jaki odkurzacz do samochodu wybrać? Jeśli masz możliwość podłączenia domowego odkurzacza w garażu, będzie to najwygodniejsza opcja. Sprzęty, których na co dzień używamy w mieszkaniach, mają zazwyczaj dobrą moc i kilka końcówek, które ułatwią pracę. Z łatwością poradzą sobie z zanieczyszczeniami takimi jak okruchy, kurz, włosy czy sierść zwierząt. 

Jeżeli zastanawiasz się, jak wstępnie wyczyścić tapicerkę w samochodzie, a nie masz gniazdka w jego okolicach, możesz skorzystać z bezprzewodowego odkurzacza samochodowego wysokiej klasy. Tańsze sprzęty niemal zawsze są bardzo słabej jakości i nie poradzą sobie z porządnym odkurzeniem wnętrza auta. Praktycznym rozwiązaniem są również bezprzewodowe odkurzacze pionowe do użytku domowego z odłączanym urządzeniem ręcznym idealnym na takie okazje. 

Czym wyczyścić tapicerkę w aucie? Domowe sposoby 

Po odkurzeniu tapicerki z zanieczyszczeń przychodzi pora na wypranie jej, co pozwoli pozbyć się wszelkich plam i zabrudzeń. Ważne jest również odświeżenie jej zapachu, szczególnie jeśli w samochodzie jeżdżą na co dzień palacze lub zwierzęta. 

Czym uprać tapicerkę w samochodzie, żeby rozwiązać wszystkie te problemy? W przypadku obić tekstylnych świetnie sprawdza się do tego soda, która ma naturalne właściwości neutralizujące zapachy, dezynfekujące i odplamiające. Wystarczy rozsypać ją na siedzeniach i dywanikach, a następnie po kilku godzinach całość odkurzyć. Jest to świetny pomysł, jeśli szukasz sposobu na to, jak wyczyścić tapicerkę w aucie na sucho, i obawiasz się, że w czasie mycia z użyciem wody zalejesz ją, czego konsekwencją będą trudne do usunięcia plamy. 

W przypadku tłustych zabrudzeń konieczne może być użycie wody z płynem do naczyń lub mydłem. W czasie mycia trzeba jednak zachować dużą ostrożność i nakładać na gąbkę czy ściereczkę tylko tyle rozcieńczonego środka, ile jest konieczne, a później całość należy dokładnie wysuszyć. Ważne jest również, by nie trzeć mocno plam, ponieważ może to pogorszyć sytuację. 

Czyszczenie obić tekstylnych wymaga dużo pracy, ponieważ brud może wnikać głęboko w materiał, inaczej jest w przypadku foteli wykonanych z gładkich materiałów takich jak skóra czy ekoskóra. Jak umyć skórzane siedzenia w samochodzie? Świetnym domowym sposobem jest użycie roztworu octu, który jest jednym z najskuteczniejszych środków na wszelkie zanieczyszczenia, a dodatkowo posiada właściwości antybakteryjne. Jeśli nie lubisz jego charakterystycznego zapachu, możesz również wypróbować wodę z delikatnym mydłem. 

Jak samodzielnie wyprać tapicerkę w samochodzie gotowymi środkami? 

Czym jeszcze można wyprać tapicerkę w aucie? Oczywiście środkami pielęgnacyjnymi dostępnymi w sklepach motoryzacyjnych, na stacjach paliw i online. Kosmetyki samochodowe do czyszczenia najczęściej znajdują się w wygodnych butelkach z atomizerem i mają formę płynu lub pianki. Dużą popularnością cieszą się również specjalne nasączane ściereczki i chusteczki do tapicerki. Wybierając środek do czyszczenia, zwróć przede wszystkim uwagę na to, do jakiego materiału jest on przeznaczony. 

Pianki są jednym z najwygodniejszych sposobów na to, jak umyć tekstylne siedzenia w samochodzie, ponieważ dzięki swojej charakterystycznej konsystencji nie wnikają głęboko w materiał i nie prowadzą do zalania go oraz powstawania plam. Przy usuwaniu delikatnych zabrudzeń sprawdzają się dobrze specjalne ściereczki, których warto używać na co dzień. Reagując od razu na zabrudzenie fotela, masz większą szansę na bezproblemowe pozbycie się brudu. 

Jeżeli lubisz samodzielnie dbać o dom i samochód, możesz również rozważyć zakup odkurzacza piorącego i specjalnych, profesjonalnych środków do niego. Jest to spory wydatek, jednak za pomocą takiego urządzenia posprzątasz nie tylko samochód, ale odświeżysz też dywany, kanapy, fotele i materace. 

Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym