Data modyfikacji:

Wosk do samochodu. Polecane kosmetyki do auta

Nieskazitelna, lśniąca karoseria to bardzo istotna kwestia dla wielu kierowców. Nie tylko uszkodzenia mechaniczne, ale i czynniki atmosferyczne z czasem mogą sprawiać, że lakier wygląda mniej atrakcyjnie. Nawet, jeśli daleko ci do pedantyzmu w pielęgnacji auta, warto zainwestować w wosk do samochodu. Podpowiadamy, dlaczego powinieneś go mieć i który preparat okaże się najlepszym wyborem!

wosk do samochodu

Jak działa dobry wosk do samochodu?

Woskowanie samochodu jest niczym wisienka na torcie. To ostatni zabieg pielęgnacji samochodu, który wydobywa z karoserii prawdziwe piękno. Warstwa ochronna w postaci wosku nie tylko zabezpiecza lakier przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych i drogowych, ale i wyraźnie poprawia kondycję lakieru.

Powłoka lakiernicza staje się błyszcząca, nasycona kolorem, a także wyraźnie ciemniejsza. Dobry wosk samochodowy, zwłaszcza ten naturalny, tworzy charakterystyczny efekt mokrej karoserii lub rozlanego szkła.

Oczywiście wosk samochodowy nie zastąpi korekty lakieru i nie wypełni zarysowań. To zadanie innych kosmetyków do auta: past polerskich, politury czy preparatów typu all in one. Wosk samochodowy nie wykaże się też tak dużą trwałością, jak powłoki ceramiczne lub kwarcowe. Utrzymuje się na lakierze przez około 3-6 miesięcy. Mimo to wybierany jest chętnie przez miłośników auto detailingu, a jego aplikacja to sama przyjemność. Pod warunkiem, że wybierzesz dobry wosk samochodowy.

Oto, jak działa wosk do auta:

  • zabezpiecza lakier przed blaknięciem, którego powodem jest ekspozycja na promienie UV,
  • poprawia wygląd karoserii,
  • zabezpiecza lakier przed czynnikami atmosferycznymi: deszczem, śniegiem, gradem,
  • zmniejsza osadzanie się kurzu i innego rodzaju zanieczyszczeń,
  • zabezpiecza lakier przed korozją,
  • chroni lakier przed uszkodzeniami mechanicznymi,
  • zapewnia hydrofobową powłokę ułatwiającą zrzut wody z karoserii,
  • przyciemnia lakier i wydobywa głębię koloru,
  • ułatwia mycie samochodu z zabrudzeń drogowych.

Jak widać, wosk do samochodu to nie fanaberia dedykowana osobom, które chcą mieć jedynie zachwycająco piękny pojazd. To także sposób na łatwiejsze zachowanie auta w czystości, ale i zabezpieczenie przed odpryskami i korozją. Te powody powinny przekonać każdego posiadacza samochodu do wypróbowania preparatów woskowych.

Jakie woski do auta znajdziesz na rynku?

Podstawowy podział wosków do aut to ten dzielący je na naturalne i syntetyczne. Pierwsze są trudne w rozprowadzaniu, jednak odpłacają się kierowcy doskonałymi właściwościami ochronnymi i pięknym, delikatnym zapachem.

Woski syntetyczne to wygodniejszy i szybszy sposób na woskowanie – nawet dla osób mało doświadczonych. Cechą sealantów, czyli wosków syntetycznych, jest też większa trwałość. Topowe produkty wytrzymują nawet 12 miesięcy, a efekt działania można zauważyć po kroplach ześlizgujących się z karoserii.

Przyjmuje się, że produkty naturalne ukierunkowane są na poprawę wyglądu oraz stworzenie tzw. wet looku, a woski syntetyczne – na ochronę nadwozia. To jednak dość umowny podział, bowiem większość wosków uznawanych za naturalne ma w składzie syntetyczne składniki, więc należałoby je uznać za preparaty hybrydowe.

Ze względu na konsystencję, woski do auta można podzielić na kilka rodzajów.

Woski płynne

Wygodne i łatwe w użytkowaniu, zapewniają ekspresowy efekt. Można stosować je po każdym myciu auta, nie tylko na karoserię, ale również elementy gumowe. Sprawdzą się, gdy twój samochód nie posiada widocznych rys i odprysków. Zazwyczaj w tym gronie spotkasz produkty o niskiej trwałości, których działanie zakończy się po kilku myciach. Są jednak chlubne wyjątki, które wytrzymują na lakierze kilka miesięcy.

Woski twarde

Przyjmują formę pasty, która doskonale zabezpiecza lakier, maskuje drobne rysy i wydobywa z karoserii głębię koloru. Jego stosowanie wymaga uwagi i wprawy; nieostrożne woskowanie może pozostawić smugi.

Aby uzyskać najlepszy efekt, najlepiej nakładać cienką warstwę wosku kolistymi ruchami, a następnie pozostawić wosk do wyschnięcia. Po około 10-15 minutach, w zależności od zaleceń producenta, wypoleruj wosk miękką ściereczką mikrofibrową.

Inne preparaty z woskiem

To m.in. pasty, szampony i mleczka, które sprawdzą się w szybkim i łatwym odświeżeniu samochodu. Ciekawą alternatywą dla wosków są również quick detailery, spray waxy czy preparaty typu AIO, które łączą działanie pasty polerskiej (usuwanie rys), politury (wypełnianie niedoskonałości) i wosku (zabezpieczanie lakieru).

Wosk do samochodu: ranking czterech najlepszych preparatów

Soft99 FussoCoat Dark 12 Months

Jaki wosk do ciemnego auta? Polecany model jest bardzo prosty w aplikacji i pozbawiony nieprzyjemnego zapachu. Jego zaletą jest także wydajność, wystarcza bowiem na 30-40 woskowań. Wosk do samochodu zapewnia długotrwałą ochronę (nawet do 12 miesięcy), również przed czynnikami środowiskowymi.

Meguiars Ultimate Paste Wax

To syntetyczny wosk, który niejedna osoba pokocha za prostotę stosowania. Z jego użyciem w kilka chwil przywrócisz karoserii lustrzany blask i nieskazitelny wygląd. Produkt wyróżnia zwiększona siła odbicia promieni światła, dająca efekt idealnego połysku.

Collinite 476s

Wosk Collinite 476s to prawdziwa legenda wśród preparatów ochronnych do karoserii. Dużą popularność zawdzięcza, podobnie jak wosk Fusso Coat, łatwej i przyjemnej aplikacji. Opakowanie o pojemności 266 ml wystarczy na około 30 aplikacji. W składzie wosku znajduje się naturalna Carnauba, czyli najtwardszy naturalny wosk. Pozostałe składniki to syntetyczne polimery, które nadają woskowi trwałość oraz odporność na wymywanie. Poprawnie zaaplikowany wosk Collinite 476 utrzyma się na lakierze przez około pół roku.

Turtle Wax Super Hard Shell Finish

Niezwykle popularny wosk Turtle Wax Super Hard Shell Finish to produkt, od którego wielu miłośników kosmetyki samochodowej rozpoczynało swoją pasję. Produkt amerykańskiego producenta cechuje się niską ceną i bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Zielona pasta Turtle Wax, dostępna w plastikowych słoiczkach, ma luźną konsystencję i łatwo rozprowadzić ją na karoserii. Chroni lakier przed kwaśnym deszczem, solą i promieniowaniem UV oraz pozostawia lustrzany połysk.

Autor: Szymon Sonik