Data modyfikacji:

Tarcze hamulcowe: ranking TOP 10

Producenci samochodów zalecają wymianę tarcz hamulcowych co ok. 60-80 tys. km. W wielu przypadkach zużywają się jednak znacznie szybciej. Czasami może także dojść do skrzywienia tarczy, co objawia się charakterystycznym biciem. Jakie tarcze hamulcowe wybrać? Sprawdź ranking najlepszych tarcz hamulcowych.

tarcze hamulcowe ranking

Rodzaje tarcz hamulcowych

Ze względu na charakterystykę współczesnych samochodów i częstą jazdę w ruchu miejskim większość samochodów wyposażonych jest w tarcze hamulcowe wentylowane. Mają one wewnętrzne kanały odprowadzające ciepło np. w ruchu miejskim.

Dawniej stosowane były powszechnie także tarcze monolityczne, wykonane niejako z jednego kawałka metalu. Są one bardziej wrażliwe na temperaturę, jednak odpłacają się długą żywotnością. Ze względu na niską cenę wciąż są bardzo popularne.

Jeśli lubisz dynamiczną jazdę, możesz wybrać dobre tarcze hamulcowe o sportowej charakterystyce. Nacinane lub nawiercane tarcze hamulcowe są bardzo wytrzymałe na wysokie temperatury, co przydaje się nie tylko na torze, ale chociażby w terenach górskich. Otwory eliminują gazy powstałe w trakcie hamowania i zwiększają skuteczność hamulców. Minusem sportowych tarcz jest szybsze zużycie okładzin hamulcowych.

Uwaga! Felga samochodu pełni rolę radiatora odprowadzającego ciepło, więc montując koła, nie smaruj części montażowej substancjami izolującymi.

Dobre tarcze hamulcowe, czyli jakie?

Jakie będą najlepsze tarcze hamulcowe? To pytanie zadaje sobie większość kierowców. Niestety często głównym lub nawet jedynym kryterium jest cena. Tymczasem tanie tarcze hamulcowe nie zawsze wykonane są z dobrej jakości materiałów, a niektóre z nich już na etapie produkcji mają nieprawidłowe wymiary.

Przeczytaj także: Odpowietrzanie hamulców: jak odpowietrzyć hamulce?

Wykonane z żeliwa lub zwykłej stali tarcze są mniej wytrzymałe od tych z wysokowęglowej stali hartowanej. Mogą również generować drgania lub charakterystyczne bicie w trakcie hamowania. Aby uniknąć tych problemów, warto wybrać najlepsze tarcze hamulcowe renomowanych producentów, podlegające rygorystycznym normom produkcji.

Najlepsi producenci tarcz hamulcowych

Jakość tarcz hamulcowych jest kluczowa, dlatego nie ma sensu ryzykować z tarczami niewiadomego pochodzenia. Tym bardziej, że dobre tarcze hamulcowe wcale nie muszą być drogie, a odwdzięczą się długim i bezproblemowym działaniem.

Wśród popularnych firm tarcz hamulcowych można wymienić m.in.: ATE, Textar, Brembo, TRW, Zimmermann, Ferodo, Bosch. Budżetowe tarcze hamulcowe znajdziesz w gamie: Blueprint, ABE, Delphi, Starline czy Maxgear. Jeśli szukasz czegoś z górnej półki, sprawdź: Power Friction, EBC Brakes oraz Power Stop.

Wymiana tarcz hamulcowych

Tarcze hamulcowe wymieniaj zawsze wraz z klockami hamulcowymi. Zużyte klocki mają na powierzchni ściernej wyżłobienia, które mogłoby zarysować lub uszkodzić nową tarczę hamulcową. Koszt zakupu nowych klocków jest relatywnie niewielki, a zyskasz w pełni sprawny i skuteczny zestaw. Przy okazji sprawdź stan jarzm hamulcowych oraz skuteczność działania tłoczków.

Jeżeli uszkodzona jest jedynie jedna tarcza hamulcowa, i tak musisz wymienić przynajmniej obie tarcze jednej osi. Dzięki temu unikniesz dysproporcji w sile hamowania, która mogłaby doprowadzić do utraty panowania nad samochodem.

Przeczytaj również: Co ile wymiana rozrządu? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymianie rozrządu

Najlepsze tarcze hamulcowe: ranking

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik