Data modyfikacji:

Małe samochody miejskie. Jakie małe auto kupić?

Małe samochody miejskie nie są w Polsce najpopularniejszym wyborem. Większość kierowców decyduje się na duże samochody, z segmentu C lub D, a ostatnimi czasy – SUV-y. Niemniej jednak mocno zagęszczające się miasta i ciasne parkingi sprawiają, że małe auta miejskie segmentu A mogą być doskonałym wyborem. Zobacz, jaki samochód miejski kupić.

auto w mieście

Małe auta miejskie, czyli jakie?

Małe samochody miejskie nie muszą mieć bardzo mocnego silnika ani luksusowego wnętrza. Ich siła tkwi w prostocie, niezawodności i zwinności. Zazwyczaj używane są w gąszczu miejskim i przez taki pryzmat warto je odbierać.

Zamiast prędkości maksymalnej bardziej liczy się więc dynamika, natomiast mały promień skrętu i dobrą widoczność docenisz znacznie bardziej niż obecność tempomatu.

Dużą korzyścią z małych aut miejskich jest oszczędność. Niewielki silnik o pojemności ok. 1 litra spali niewiele paliwa, obniży stawkę ubezpieczenia OC do minimum i zazwyczaj będzie tani w naprawie.

Choć można dostać mały samochód osobowy z silnikiem wysokoprężnym, zdecydowanie lepszym wyborem jest benzyniak. Jest bardziej bezproblemowy i lepiej znosi krótkie dystanse.

Przeczytaj także: Ranking najpopularniejszych samochodów używanych w Polsce

Duże znaczenie w przypadku małych aut miejskich ma projekt nadwozia. Aby zapewnić dużą przestrzeń pasażerską i bagażową, projektanci muszą sprostać kilku wyzwaniom.

Jednym z nich jest przeznaczenie na silnik jak najmniejszej ilości miejsca. Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie szerokiego rozstawu osi, co minimalizuje zwisy – przedni i tylny – oraz eliminuje problem wnikających do kabiny nadkoli.

Choć w dalszym ciągu większość małych samochodów osobowych miejskich ma nadwozia trzydrzwiowe, dobrym pomysłem jest wybór auta pięciodrzwiowego. Zdecydowanie ułatwia to zajęcie miejsca na tylnej kanapie i będzie pomocne w umieszczeniu dziecka na foteliku. Przykładem małego auta miejskiego, w którym znajdziesz pięcioro drzwi, jest nowe Renault Twingo.

Małe auta miejskie nie muszą być nudne

Dawno minęły czasy, gdy małe samochody miejskie były nieatrakcyjne, wykonane z tanich materiałów oraz słabo wyposażone. Nowoczesne małe auto jest wyposażone w klimatyzację, co jest niemal standardem, a o wygodę jazdy dba szereg systemów.

W mieście przydatne mogą być m.in. czujniki parkowania, kamery, monitor do kamery cofania, systemy automatycznego parkowania czy funkcja lekko pracującego układu kierowniczego w trakcie manewrowania.

Współczesne małe auta miejskie mogą także poszczycić się dużo lepszym wykonaniem. Miękkie plastiki, skórzane fotele czy ergonomiczny i atrakcyjny kokpit nie budzą już niedowierzania. Coraz częściej pojawiają się w nich systemy multimedialne z nawigacją, która w mieście przydaje się równie często co w trasie.

Zauważalne jest też dobre wytłumienie wnętrza. To ważne, bo gwar miasta może być uciążliwy tak bardzo jak szum wiatru, co wpływa na komfort jazdy samochóodem miejskim.

Jaki samochód miejski wybrać?

Większość małych aut charakteryzuje się podobnymi parametrami. Samochody miejskie osiągają prędkość ok. 160 km/h, do setki przyspieszają w około 12 sekund i spalają około 5-6 litrów benzyny na każde przejechane 100 km. O zakupie mogą więc decydować niuanse, jak obecność obrotomierza, regularna przestrzeń bagażowa czy stylistyka samochodu (zwłaszcza wnętrza).

Przeczytaj także: Pierwszy samochód do 10 tys. Co kupić?

Warto przeanalizować też pozornie błahe rzeczy, m.in. zakres regulacji fotela i kierownicy, obecność uchwytów na kubki czy schowków na telefon oraz przydatne akcesoria. W codziennej, miejskiej jeździe takie szczegóły mogą mieć duże znaczenie. Pod warunkiem, że spełnione będą podstawowe wymagania – niezawodność, trwałość i bezpieczeństwo auta.

Popularne małe samochody miejskie

Zobacz ranking 10 najpopularniejszych samochodów miejskich.

Autor: Szymon Sonik