Data modyfikacji:

Jakie auto rodzinne kupić? Wybieramy samochód dla rodziny

Dobre auto rodzinne musi pomieścić nie tylko całą rodzinę, ale i mnóstwo akcesoriów – wózki, nosidełka, rowerki, zabawki, zakupy czy walizki z ubraniami. Samochody rodzinne naszpikowane są udogodnieniami, które ułatwiają codzienne dojazdy do przedszkola lub szkoły, dlatego wyjaśniamy, jakie cechy auta dla rodziny są najważniejsze. W artykule znajdziesz również propozycje samochodów dla rodziny 2+2, 2+3 oraz jeszcze większych.
auto rodzinne

Auto rodzinne – typ nadwozia

Duży van, klasyczne kombi, a może sportowy SUV? Współczesna motoryzacja oferuje klientom niemal niezliczone możliwości doboru rodzaju nadwozia. Czasy, w których rolę rodzinnego samochodu musiał pełnić Fiat 126p lub Polonez, dawno minęły. Czym charakteryzują się najpopularniejsze typy nadwozi samochodów rodzinnych? Jaki samochód rodzinny wybrać?

Najwięcej miejsca dla pasażerów zapewnią oczywiście vany oraz ich mniejsze wersje, czyli minivany. To samochody zaprojektowane od podstaw do tego, by komfortowo przewozić komplet pasażerów. Oznacza to, że zarówno przednie fotele, jak i tylna kanapa nastawione są na wygodę. W wieku przypadkach każde z miejsc ma indywidualną regulację, co przyda się podczas dłuższych podróży. 

Na pokładzie vana znajdziesz również mnóstwo praktycznych schowków, uchwytów na kubki, a także stoliki czy indywidualne podświetlenie. Nie można zapomnieć o dużym bagażniku, który podczas wyjazdów wakacyjnych pomieści walizki wszystkich domowników. W przypadku dużych samochodów rodzinnych sporym ułatwieniem są przesuwane drzwi.

Dobrą alternatywą dla rodzin 2+2 i 2+3 jest również samochód klasy D z nadwoziem kombi. Łączy on przestronną przestrzeń pasażerską, duży bagażnik oraz miejską zwinność. Rodzinne kombi bez trudu zaparkujesz na ciasnym miejscu parkingowym, a podczas codziennych dojazdów do pracy nie spali ono zbyt wiele paliwa. To najrozsądniejsze rozwiązanie, jeśli częściej będziesz podróżować w pojedynkę niż z całą rodziną. Zobacz polecane przez nas kombi do 30 tys..

W ostatnim czasie największą furorę robią jednak SUV-y, dlatego to one wysuwają się przed szereg wśród aut rodzinnych. Choć we wnętrzu nie oferują tak wiele miejsca jak auta typu van i bliżej im raczej do aut klasy średniej, to mają inne zalety. Wysokie i komfortowe zawieszenie jest nieocenione na gorszej jakości drogach, a dzięki sporej wysokości nadwozia zajęcie miejsca jest wyjątkowo proste. To szczególnie pomocne dla świeżo upieczonego rodzica, bowiem umieszczając dziecko w foteliku, nie trzeba się tak mocno schylać. Plusem jest również wysoka pozycja za kierownicą, ułatwiająca obserwację drogi. Jak się okazuje, mimo dużych gabarytów, wnętrza popularnych SUV-ów są nieraz… bardzo ciasne. Niektórym z nich dorównują wręcz auta klasy kompaktowej, czyli z segmentu C.

Liczba miejsc w samochodzie rodzinnym – na to musisz uważać

Wybór samochodu rodzinnego uzależniony jest oczywiście od tego, ilu domowników będzie nim podróżować. Znalezienie auta dla 5-osobowej rodziny nie jest problemem, jednak wybór modeli dla większych rodzin jest ograniczony.

Samochody rodzinne 7-osobowe nie zawsze oferują pełnowymiarowe miejsca dla każdego z pasażerów. Powszechną praktyką jest umieszczenie w trzecim rzędzie dwóch małych, niewygodnych i niepraktycznych miejsc, które dodatkowo pozbawią auto bagażnika. Dostęp do tylnej, składanej kanapy bywa utrudniony, a miejsce na niej zajmą tylko małe dzieci. To raczej miejsca awaryjne, dlatego tak warto je traktować.

 Jeśli poszukujesz samochodu dla rodziny siedmioosobowej lub większej, najlepszym wyborem będzie van z pełnoprawnymi fotelami. Ciekawą alternatywą dla rodzin 6-osobowych są także modele z trzema siedzeniami z przodu, np. Fiat Multipla czy Honda FR-V.

Bezpieczeństwo auta rodzinnego

Bezpieczeństwo to kluczowa cecha samochodu rodzinnego. Nic dziwnego, że modele adresowane do rodzin w testach zderzeniowych otrzymują zazwyczaj najwyższe noty. Takie systemy jak ABS, ASR czy ESP są już dziś standardem, dlatego warto skupić się na dodatkach. Bezpieczne auto dla rodziny powinno mieć komplet poduszek powietrznych, a także kurtyny chroniące pasażerów podczas uderzeń bocznych.

Niezwykle ważna jest obecność systemu ISOFIX, za pomocą którego można bezpiecznie przytwierdzić fotelik dziecięcy bezpośrednio do konstrukcji karoserii auta lub fotela. To bardzo prosty system, składający się z dwóch prętów o grubości 6 mm, ukrytych pomiędzy siedziskiem a oparciem. Nie można zapomnieć także o systemach wspomagających kierowcę, np. automatycznego hamowania, asystentach utrzymania pasa ruchu, kontroli stanu zmęczenia kierowcy czy odczytującego znaki drogowe. To wszystko wpływa na bezpieczeństwo czynne oraz bierne.

Udogodnienia dla rodziny – co powinno znaleźć się w aucie rodzinnym?

W niejednej sytuacji o decyzji zakupowej przesądzają detale i tak też może być w przypadku wyboru samochodu rodzinnego. Rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, to m.in. wielostrefowa klimatyzacja, umożlwiająca niezależne sterowanie temperaturą nie tylko na przednich fotelach, ale i na tylnej kanapie. Dużym ułatwieniem będą złącza USB dostępne dla pasażerów na tylnej kanapie czy dodatkowe gniazdka zapalniczki – chociażby po to, by podłączyć lodówkę turystyczną. Takie elementy wyposażenia jak uchwyty na kubki, dodatkowe schowki, indywidualne lampki czy rozkładane stoliki realnie wpływają na komfort użytkowania rodzinnego auta, więc nie należy ich ignorować. Koniec końców wygoda i rozrywka zapewniona dzieciom podczas długiej podróży to podstawa spokojnej jazdy.

Jakie wnętrze samochodu rodzinnego?

Czy auto rodzinne musi być duże? Nie, jeżeli ma obszerne, ergonomiczne i wygodne wnętrze. Chodzi zarówno o przestrzeń na nogi oraz nad głową, jak i dostęp do kanap czy wyprofilowanie siedzisk.

Auta dla rodziny o dynamicznym profilu (np. Alfa Romeo 159 czy Audi A4) mogą mieć mieć wąskie drzwi i nisko opadający dach, co utrudnia np. usadowienie dzieci w fotelikach. Głębokie siedziska oraz szerokie podparcia boczne utrudnią natomiast dopasowanie i przypięcie fotelika.

Wnętrza aut rodzinnych powinny być wykonane z materiałów, które łatwo wyczyścić. Welurowa tapicerka wygląda elegancko, jednak jest mniej odporna na zabrudzenia niż tapicerka tekstylna.

O dziwo bardzo dobrze sprawdza się tapicerka skórzana, która nie nasiąka zabrudzeniami zbyt szybko, więc można ją łatwo przetrzeć szmatką. Niestety dość kiepsko radzi sobie z uszkodzeniami mechanicznymi, np. spowodowanym otarciami fotelikiem lub dziecięcymi zabawkami.

Jaki samochód rodzinny z dużym bagażnikiem?

Trudno wyobrazić sobie samochód rodzinny bez pojemnego bagażnika. Ilość rzeczy, które należy mieć ze sobą na wspólnych wyjazdach, zaskakuje podczas każdego pakowania.

Różnice pomiędzy pojemnościami bagażnika w danej klasie mogą być bardzo duże. Mimo wszystko wyliczenia w litrach są bardzo złudne. Często do pojemności zalicza się niepraktyczne schowki pod podłogą lub wnęki, które nijak nie przydadzą się podczas pakowania dużych walizek.

Przestrzeń bagażowa w samochodzie rodzinnym powinna mieć regularne kształty i dużą szerokość. Nadkola mocno zachodzące w głąb bagażnika czy mały otwór załadunkowy utrudnią spakowanie wózka dziecięcego.

W przypadku auta dla rodziny trzeba też wziąć pod uwagę przestrzeń ładunkową dostępną w środku auta, czyli wszystkie schowki, kieszonki i miejsca na butelki. To w nich schowasz najpotrzebniejsze artykuły.

Samochód rodzinny: klimatyzacja i ogrzewanie

Nagrzanie lub schłodzenie dużej przestrzeni pasażerskiej może zająć kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut. Wpływa to zarówno na komfort podróżowania, jak i np. zaparowane szyby w aucie.

Rozwiązanie, jakie auto dla rodziny z pewnością powinno mieć, to osobny nawiew dla foteli drugiego rzędu. Dzięki temu wnętrze nagrzeje (lub schłodzi) się równomiernie, a pasażerowi tylnego rzędu nie będą poszkodowani.

Najlepiej, jeżeli każdy z nawiewów ma regulację. Największy komfort daje klimatyzacja wielostrefowa, umożliwiająca ustawienie różnej temperatury dla każdej części auta.

Popularne modele aut rodzinnych

1. Renault Scenic

Jednym z popularniejszych minivanów na rynku jest Renault Scenic, dostępny również w wersji 7-osobowej o nazwie Grand. Czwarta generacja rodzinnego auta produkowana jest od 2016 roku i mniej przypomina vana, a bardziej crossovera. Bagażnik Scenica mieści 572 l, co w pełni wystarczy na rodzinne wyjazdy. Niecodzienną cechą modelu są dwudziestocalowe felgi, nadające bryle auta wyjątkowo dynamiczną linię.

2. Volkswagen Tiguan

Rodzinny SUV z gamy Volkswagena to również ciekawa propozycja. Model zaliczany do segmentu C łączy przestronność z łatwością parkowania, co ma niebagatelne znaczenie w miastach. Tiguan drugiej generacji jest dostępny z 6-biegową skrzynią manualną lub 6- lub 7-biegową dwusprzęgłową przekładnią DSG. Do dyspozycji jest 5 silników benzynowych o mocy od 150 KM do 320 KM, a także dwie jednostki Diesla: 150 KM i 200 KM.

3. Skoda Octavia Scout

Choć mamy do czynienia z autem pozycjonowanym w segmencie C, Skoda Octavia wyróżnia się na tle konkurentów. Jest duża, przestronna i imponuje pojemnością bagażnika. 600 l to naprawdę dobry wynik. Standardowe wyposażenie obejmuje m.in. 7 poduszek powietrznych, podgrzewane lusterka, skórzaną kierownicę, system multimedialny z wyświetlaczem 8,25 cala czy asystenta pasa ruchu.

4. Audi Q7

Propozycją dla osób poszukujących naprawdę dużego auta rodzinnego jest Audi Q7. Ten masywny i luksusowy SUV zapewni wysoki komfort podróży wszystkim pasażerom. Wiele egzemplarzy na rynku wtórnym wyposażonych jest w dodatkowy rząd siedzeń, pozwalający przewieźć dwie osoby więcej. Samochód ma ponad 5 metrów długości, ale bez obaw – kamery 360 pozwalają dostrzec każdy szczegół wokół pojazdu.

5. Toyota RAV4

Model RAV4 to jeden z pionierów wśród SUV-ów. Obecna generacja zapewnia nie tylko sporą przestrzeń dla pasażerów, ale i niskie koszty eksploatacji. W wersji hybrydowej auto spala zaledwie około 6 litrów paliwa na 100 km. Dla osób posiadających własną instalację fotowoltaiczną korzystnym rozwiązaniem może być zakup hybrydy plug-in, doładowywanej z gniazdka.
Zdjęcie: fxquadro/Envato Elements
Autor: Szymon Sonik