Duży van, klasyczne kombi, a może sportowy SUV? Współczesna motoryzacja oferuje klientom niemal niezliczone możliwości doboru rodzaju nadwozia. Czasy, w których rolę rodzinnego samochodu musiał pełnić Fiat 126p lub Polonez, dawno minęły. Czym charakteryzują się najpopularniejsze typy nadwozi samochodów rodzinnych? Jaki samochód rodzinny wybrać?
Najwięcej miejsca dla pasażerów zapewnią oczywiście vany oraz ich mniejsze wersje, czyli minivany. To samochody zaprojektowane od podstaw do tego, by komfortowo przewozić komplet pasażerów. Oznacza to, że zarówno przednie fotele, jak i tylna kanapa nastawione są na wygodę. W wieku przypadkach każde z miejsc ma indywidualną regulację, co przyda się podczas dłuższych podróży.
Na pokładzie vana znajdziesz również mnóstwo praktycznych schowków, uchwytów na kubki, a także stoliki czy indywidualne podświetlenie. Nie można zapomnieć o dużym bagażniku, który podczas wyjazdów wakacyjnych pomieści walizki wszystkich domowników. W przypadku dużych samochodów rodzinnych sporym ułatwieniem są przesuwane drzwi.
Dobrą alternatywą dla rodzin 2+2 i 2+3 jest również samochód klasy D z nadwoziem kombi. Łączy on przestronną przestrzeń pasażerską, duży bagażnik oraz miejską zwinność. Rodzinne kombi bez trudu zaparkujesz na ciasnym miejscu parkingowym, a podczas codziennych dojazdów do pracy nie spali ono zbyt wiele paliwa. To najrozsądniejsze rozwiązanie, jeśli częściej będziesz podróżować w pojedynkę niż z całą rodziną. Zobacz polecane przez nas kombi do 30 tys..
W ostatnim czasie największą furorę robią jednak SUV-y, dlatego to one wysuwają się przed szereg wśród aut rodzinnych. Choć we wnętrzu nie oferują tak wiele miejsca jak auta typu van i bliżej im raczej do aut klasy średniej, to mają inne zalety. Wysokie i komfortowe zawieszenie jest nieocenione na gorszej jakości drogach, a dzięki sporej wysokości nadwozia zajęcie miejsca jest wyjątkowo proste. To szczególnie pomocne dla świeżo upieczonego rodzica, bowiem umieszczając dziecko w foteliku, nie trzeba się tak mocno schylać. Plusem jest również wysoka pozycja za kierownicą, ułatwiająca obserwację drogi.
Niezwykle ważna jest obecność systemu ISOFIX, za pomocą którego można bezpiecznie przytwierdzić fotelik dziecięcy bezpośrednio do konstrukcji karoserii auta lub fotela. To bardzo prosty system, składający się z dwóch prętów o grubości 6 mm, ukrytych pomiędzy siedziskiem a oparciem. Nie można zapomnieć także o systemach wspomagających kierowcę, np. automatycznego hamowania, asystentach utrzymania pasa ruchu, kontroli stanu zmęczenia kierowcy czy odczytującego znaki drogowe. To wszystko wpływa na bezpieczeństwo czynne oraz bierne.