Data publikacji:

Jaki czajnik samochodowy wybrać? Ranking 2024

Czajnik samochodowy to nieocenione urządzenie, które bardzo przydaje się w trasie. Możliwość szybkiego podgrzania wody jest bardzo pomocne szczególnie, gdy nie ma dostępu do tradycyjnej kuchni. Podpowiadamy, jaki czajnik samochodowy wybrać w 2024 roku.
czajnik elektryczny

Dlaczego warto wybrać czajnik do samochodu?

Czajnik elektryczny to urządzenie, które znajduje się na wyposażeniu praktycznie każdego domu. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zagotować lub podgrzać wodę w kilka chwil. To przydaje się podczas przygotowywania rozpuszczalnej kawy, ulubionej herbaty, ale również rozmaitych produktów typu instant. Zalanie wrzącą wodą popularnej zupki chińskiej czy gotowego makaronu z dodatkami to pomysł na szybki obiad. Oczywiście zastosowania czajników elektrycznych są dużo większe, ale my w tym poradniku skupimy się na modelach dedykowanych do samochodu.
Czajnik samochodowy przydaje się przede wszystkim w długich czasach. Z takiego udogodnienia bardzo chętnie korzystają kierowcy tirów czy autobusów. Na postoju, gdzie nie ma dostępu do kuchni, można bez problemu napić się ulubionego napoju czy właśnie coś zjeść. Ale z czajnika samochodowego mogą z powodzeniem korzystać rodziny podróżujące z małymi dziećmi. Gorąca woda przydaje się przy robieniu mleka, a także przy podgrzewaniu obiadów w słoikach.
Tak naprawdę, czajniki samochodowe od tych tradycyjnych różnią się sposobem zasilania. Przewód jest wyposażony w specjalną wtyczkę, którą umieszczamy w miejscu, gdzie znajduje się  zapalniczka samochodowa. Choć czajniki do samochodu nie mają tak dużej mocy, to w warunkach polowych spełniają swoje zadanie bardzo dobrze.

Czajnik samochodowy czy kubek termiczny – co lepsze?

Pewną alternatywą dla czajnika samochodowego jest elektryczny kubek termiczny. Największą różnicą pomiędzy tymi produktami jest pojemność. Do kubka termicznego zmieści się mniej wody, ale z drugiej strony jest to wygodny sposób na przygotowanie kawy czy herbaty. Kubki termiczne lepiej utrzymują ciepło, dlatego napój można zabrać ze sobą poza pojazd bez obawy o to że wystygnie. Jeżeli nie potrzebujesz większej ilości wody, to taki zakup może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Ile kosztuje czajnik samochodowy?

Ceny czajników samochodowych w porównaniu do tradycyjnych nie są wygórowane. Już za około 100 złotych bez większego kłopotu kupisz całkiem niezły model. Za lepiej wykonane czajniki trzeba zapłacić około 250 złotych. W przypadku elektrycznych kubków termicznych ceny są dość zbliżone. Trzeba przyznać, że jak na ogromny komfort użytkowania nie są to duże kwoty.

Na jakie parametry należy zwracać uwagę podczas wyboru czajnika samochodowego?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na pojemność. Czajniki samochodowe należą do grupy tych bardziej kompaktowych, dlatego zwykle możemy wlać tam 1 litr wody. Zdarzają się trochę większe modele i je polecamy dla osób, które podróżują w większych grupach.
Decydując się na zakup czajnika do samochodu, zwróć uwagę na to, jakim napięciem wejściowym dysponuje. Najlepiej sprawdzają się modele 24V, które mają moc około 300 W. Taka wartość jest bezpieczna w użytkowaniu i nie spowoduje spalenia bezpiecznika.
Warto także spojrzeć na samą jakość wykonania takiego czajnika. Bardzo ważne, aby jego spód był wykonany ze stali nierdzewnej. Tańsze modele mają obudowę z tworzywa, natomiast droższe modele są stalowe. Ta druga grupa charakteryzuje się lepszą wytrzymałością, co przy intensywnym użytkowaniu może mieć kluczowe znaczenie.

Jak używać czajnika samochodowego?

W pierwszej kolejności należy nalać wodę w taki sposób, aby było jej więcej niż wskazuje wskaźnik minimalnego stanu. Następnie podłączamy przewód do gniazda zapalniczki i uruchamiamy urządzenie. Zagotowanie wody powinno być zasygnalizowane poprzez zgaśnięcie niewielkiej lampki. Warto pamiętać o tym, aby nie zmieniać kolejności i nie uruchamiać urządzenia bez wody, ponieważ można doprowadzić do jego uszkodzenia.

Polecane czajniki samochodowe

Czajnik samochodowy Dunlop

Kolejny kompaktowy i bardzo tani czajnik dedykowany do samochodu. Moc 150W oraz pojemność wynosząca 0,8 litra to cechy charakterystyczne dla tego modelu. Oprócz złącza samochodowego mamy możliwość podpięcia czajnika do portu DIN, co jest ważnym udogodnieniem. Jeżeli szukasz niedrogiego i prostego urządzenia to warto rozważyć ten model.

Amio czajnik samochodowy

To jeden z najtańszych i jednocześnie najchętniej wybieranych czajników samochodowych. Ten model dysponuje mocą 300 W, a napięcie wyjściowe wynosi 24V. Pojemność 1 litra powinna być wystarczająca dla większości użytkowników. Dzięki zastosowaniu płaskiego dna wymiary czajnika znacząco zredukowano. To bardzo dobry model, który w trasie sprawdzi się doskonale.

Czajnik samochodowy Carmotion 0,7l

Ten niezwykle kompaktowy czajnik samochodowy ma za zadanie podgrzać mniejszą ilość wody, która wystarczy do przygotowania kawy, herbaty lub ciepłego posiłku. W zestawie otrzymujemy dwie filiżanki, sitko, widelec, łyżeczkę oraz filtr siatkowy. Zasilanie 12 V nie przeciąża układu a moc 150 W przy mniejszej pojemności jest wystarczająca.

Czajnik samochodowy kocioł elektryczny

Ten nowoczesny czajnik elektryczny może również pełnić rolę kubka termicznego. Wykonany został w całości ze stali nierdzewnej a na obudowie ma panel dotykowy. Pojemność 400 ml nie jest duża, ale dla jednej osoby będzie wystarczająca. Moc 70 W pozwoli na zagotowanie wody bez problemu. W zestawie otrzymujemy kabel USB z końcówką do gniazda zapalniczki.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.