Data publikacji:

Co potrafią nowoczesne okapy ścienne?

Nowoczesne okapy ścienne oferują zupełnie nowe technologie, które pozwalają na efektywne gotowanie. Przyglądamy się rozwiązaniom w okapach ściennych oraz podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnego modelu.
okapy ścienne smart

Okapy kuchenne – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Okap kuchenny ma za zadanie wyłapywać i pochłaniać nadmiar oparów, które powstają podczas gotowania. W droższych modelach system filtracji jest na tyle dobry, że pozwala pozbyć się zapachów.
Na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności podczas zakupów? Pochłaniacz kuchenny powinien być przede wszystkim wydajny. Lepsza sprawność do pochłaniania pary sprawi, że urządzenie w krótszym czasie pozbędzie się jej nadmiaru. Wydajność wyciągu jest określana w m3/h. Wydajność można obliczyć samodzielnie mnożąc powierzchnię pomieszczenia przez jej wysokość.
Otrzymany wynik mnożymy przez 6, jeśli chcemy obliczyć wydajność dla najniższego biegu, natomiast przez 12 mnożymy w sytuacji, gdy chcemy sprawdzić jaka powinna być maksymalna wydajność dla pomieszczenia. Dla pomieszczenia z aneksem kuchennym o wielkości 30 m2 odpowiednia wydajność dla biegu minimalnego wynosi 450 m3/h, natomiast dla maksymalnego 900 m3/h. Okapu nie zawsze używamy na pełnych obrotach, dlatego dobrze, aby miał on dobrą wydajność na najniższym biegu.
Pozostając przy temacie biegów, warto spojrzeć, jaki stopień regulacji ma dany okap. Zwykle poziom pracy możemy ustawić w trzech stopniach. W droższych okapach ściennych mamy więcej możliwości, przez co możemy idealnie dopasować pochłanianie powietrza do danej sytuacji.
Kolejnym elementem, który jest niezwykle ważny przy zakupie, to głośność. W tym miejscu należy pamiętać, aby spojrzeć na wartość przy pracy na minimalnych i maksymalnych obrotach. Przeciętne okapy ścienne generują hałas na poziomie 30-40 dB. W momencie, gdy ustawimy maksymalne pochłanianie, to urządzenie może generować nawet 60-70 dB hałasu. Im niższa wartość, tym lepiej.
Ważnym parametrem każdego okapu jest klasa energetyczna. Najwyższa jest klasa energetyczna A i to ona gwarantuje najniższe zużycie energii. Czy pomiędzy klasą A a C dostrzeżemy duże różnice w rachunkach? W skali roku mogą być to oszczędności rzędu kilkunastu złotych, więc korzyści nie są tak duże jak mogłoby się wydawać. Tym samym nie warto przywiązywać aż tak dużej wagi do samej klasy energetycznej.
Wybierając okap kuchenny, nie zapominajmy o sposobie jego pracy. Pochłaniacz do kuchni jest przeznaczony dla użytkowników, którzy nie mają możliwości podłączenia się do wentylacji w bloku. Zasysane powietrze jest przepuszczane przez filtr węglowy i następnie z powrotem wypuszczane do pomieszczenia. Okap pracujący w trybie wyciągu odprowadza parę przez wentylację na zewnątrz budynku. To najefektywniejsze rozwiązanie.

Jakie technologie wyróżniają nowoczesne okapy ścienne?

Nowoczesne okapy ścienne są niezwykle zaawansowane, przez co korzystanie z nich jest prawdziwą przyjemnością. Przede wszystkim mamy możliwość zdalnej kontroli z poziomu dedykowanej aplikacji. To sprawia, że nie musisz być nawet w domu, aby mieć dostęp do wszystkich funkcji. Okapy bardzo dobrze integrują się z z innymi urządzeniami inteligentnego domu, co pozwala z poziomu telefonu sterować wszystkimi sprzętami.
Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja integracji okapu z płytą indukcyjną. Wystarczy ustawić odpowiednią moc na płycie, a okap automatycznie dopasuje pochłanianie powietrza. Ta funkcja pozwala skupić się wyłącznie na gotowaniu! Ponadto, nowoczesne okapu automatycznie monitorują poziom oparów i dostosowują do nich ustawienia, nawet gdy płyta indukcyjna jest wyłączona.

Zalety korzystania z nowoczesnych okapów w kuchni

Największą zaletą okapu kuchennego z filtrem węglowym jest pozbywanie się tłuszczu oraz wilgoci, która powstaje podczas uwalniania się dużej ilości pary. Ale ogromną zaletą okapów jest również pozbywanie się zapachów potraw, które potrafią być dość uciążliwe. Okapy ponadto pozbywają się dwutlenku węgla, redukują ilość toksycznego powietrza powstałego np. w momencie przypalenia. Sam okap stanowi bardzo dobre uzupełnienie kuchennej przestrzeni, dlatego warto go mieć na wyposażeniu.

Filtracja powietrza i skuteczność usuwania zapachów 

Okap przyścienny kominowy, a także standardowe urządzenia dzięki wyposażeniu w filtr węglowy dobrze radzą sobie z filtracją powietrza. Decydując się na droższy model możesz liczyć na dodatkowy system filtracji, który jeszcze lepiej radzi sobie z oczyszczaniem powietrza. Pod względem usuwania zapachów także jest nieźle, choć wszystko jest też uzależnione od wydajności danego modelu.

Funkcje dodatkowe, które warto brać pod uwagę 

Wybierając okap warto dobierać go tak, aby współpracował z innymi urządzeniami. Dla przykładu dobrze, aby współpracował z płytą indukcyjną lub z kompatybilnymi urządzeniami w systemie Smart Home. W innym wypadku będzie możliwe sterowanie tylko samym okapem.
Niektóre okapy są wyposażone w czujniki, które automatycznie włączają urządzenie, gdy wykryją dym lub intensywne zapachy. Z kolei pilot zdalnego sterowania umożliwia wygodną kontrolę okapu bez konieczności dotykania urządzenia.

Polecane nowoczesne okapy ścienne

Zdjecie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.