Data publikacji:

Zabezpiecz swój dom – zamontuj alarm

Alarm domowy to najlepszy sposób na zabezpieczenie domu przed złodziejami, a także różnymi nieprzewidzianymi zdarzeniami. Odpowiadamy w jaki system alarmowy zainwestować, a także na co zwracać uwagę przy wyborze, aby dom był odpowiednio zabezpieczony.
alarm domowy

Dlaczego warto zainwestować w system alarmowy?

System alarmowy to bardzo przydatny zestaw zarówno do mieszkania, jak i domu. Jego najważniejszą zaletą jest pełna ochrona mienia zarówno przed złodziejami, jak i nieprzewidzianymi sytuacjami takimi jak np. pojawienie się dymu, czy ulatnianie gazu. W ten sposób możesz się zabezpieczyć na różne sytuacje, a dzięki zdalnemu dostępowi masz pełną kontrolę nad mieniem nawet jeśli jesteś za granicą. W systemach bezprzewodowych wystarczy mieć dostęp do internetu.

Z czego składa się system alarmowy do domu?

Sercem całego systemu alarmowego jest centrala, która łączy wszystkie czujniki i rejestruje informacje. Gdy dojdzie do włamania, bądź pojawienia się dymu, urządzenie wysyła powiadomienie na prywatny numer telefonu, ale również może zadzwonić do firmy ochroniarskiej.
Przy wyborze centrali warto zwrócić uwagę na to, ile czujników można do niej podłączyć. Dodatkowo, system alarmowy powinien być wyposażony w panel sterowania wyposażony w klawiaturę lub panel dotykowy. To dzięki niemu można uzbroić lub rozbroić alarm. Warto dodać, że w systemach inteligentnego domu panelem sterowania może być również smartfon.
W skład systemu alarmowego wchodzą rozmaite czujniki, które są odpowiedzialne za wykrywanie rozmaitych zdarzeń. W niektórych systemach alarmowych dodatkowo są oferowane kamery, które stanowią idealne uzupełnienie, dając podgląd na to co dzieje się na posesji. System alarmowy z kamerami do domu to świetne rozwiązanie! Systemy alarmowe są wyposażone w akumulator, który pozwoli na działanie nawet po odcięciu głównego zasilania. Do połączenia bezprzewodowego stosuje się anteny GSM. 

Nowoczesne technologie w systemach alarmowych

System alarmowy do domu, aby mógł być skuteczny musi wykorzystywać najnowsze rozwiązania. Złodzieje stają się coraz bardziej wyrafinowani i proste zabezpieczenia mogą okazać się niewystarczające.  Alarm domowy bezprzewodowy to jedna z najważniejszych technologii obecnych w tego typu urządzeniach.
Wszystkie czujniki oraz centrala łączą się ze sobą bez konieczności używania przewodów. W standardowych modelach przewodowych planowanie i wdrażanie systemu alarmowego było konieczne już na etapie budowy domu. W innym wypadku konieczne było skuwanie ścian, aby było możliwe poprowadzenie kabli w taki sposób, aby pozostawały niewidoczne.
Ale to nie koniec, ponieważ inteligentne funkcje w systemach alarmowych są w stanie wykryć włamywacza i zastosować symulację, która wprowadzi nieproszonych gości w błąd. Gdy złodziej pojawi się w domu, system automatycznie uruchamia światła i tworzy wrażenie jakby ktoś znajdował się wewnątrz budynku. To skuteczny sposób na to, aby zniechęcić złodzieja i ochronić się przed kradzieżą. W przypadku kamer mamy do czynienia z algorytmami, które są w stanie rozpoznać ludzi, zwierzęta, a także ocenić czy mamy do czynienia z domownikiem na podstawie sposobu w jaki się porusza.
Śledzenie ruchu w przypadku kamer obrotowych polega na śledzeniu każdego kroku osoby widocznej w kadrze. Przydatne są również opcje automatycznego przełączania zasilania z sieciowego na akumulatorowe. Złodzieje niekiedy odcinają zasilanie w domu licząc na to, że wyłączy się również system alarmowy.

Wybór odpowiednich czujników do systemu alarmowego jest kluczowy

Alarm domowy musi być wyposażony w szereg odpowiednich czujników, które będą chroniły dom przed nieprzewidzianymi zdarzeniami. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć następujące czujniki:
Czujnik ruchu - jest najcześciej wykorzystywany w systemach alarmowych głównie ze względu na dobrą skuteczność. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć czujniki podczerwieni PIR, które wysyłają wiązkę światła podczerwonego, która reaguje na zmiany temperatury. W momencie pojawienia się intruza do centrali jest wysyłany odpowiedni sygnał.
Czujnik dymu, gazu i czadu - te czujniki odpowiadają za wykrywanie i rozpoznawanie zagrożeń, które mogą występować podczas nieobecności w domu. W momencie pojawienia się np. dymu jest uruchamiana syrena alarmowa oraz wysyłane powiadomienie na telefon.
Czujnik wstrząsu - te czujniki są stosowane przy drzwiach i oknach. W momencie otwarcia lub wyłamania przez włamywacza czujnik automatycznie rozpoznaje taką sytuacje i rozpoczyna proces odstraszania oraz powiadamiania.

Integracja systemu alarmowego z inteligentnym domem 

System alarmowy zintegrowany z technologią Smart Home sprawi, że korzystanie z niego będzie dużo wygodniejsze. Dzięki bezprzewodowemu połączeniu wszystkie powiadomienia są wysyłane na urządzenia mobilne. Zdalnie można również sterować alarmem, co jest dodatkowym ułatwieniem. Będąc na wakacjach lub weekendowym wyjeździe bez problemu sprawdzisz co aktualnie dzieje się na Twojej posesji. Alarm bezprzewodowy z powiadomieniami na telefon jest niezwykle przydatny i wygodny w codziennym użytkowaniu.
Największym plusem alarmów wspierających Smart Home jest pełna integracja z innymi urządzeniami. Bezprzewodowo możemy połączyć czujniki gazu, dymu czy czadu. W ten sposób chronimy dom nie tylko przed złodziejami, ale również przed nieprzewidzianymi zdarzeniami. Ponadto mamy możliwość sterowania głosowego za pośrednictwem Amazon Alexy, Asystenta Google czy Siri od Apple. 

Polecane systemy alarmowe do domu

Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.