Data modyfikacji:

Ekspres do kawy. Ile powinien mieć wat? 

Kawa jest jednym z najbardziej lubianych i najchętniej spożywanych napojów. Większość z nas nie wyobraża sobie bez niej początku dnia. Do jej parzenia najczęściej używamy ekspresu. I nic w tym dziwnego. Bowiem kawa z ekspresu daje cudowny smak i aromat. I jest przede wszystkim najzdrowszym sposobem parzenia. Zastanówmy się zatem jak wygląda zużycie energii przy parzeniu codziennej kawy, zwłaszcza, że ceny za kilowatogodzinę gigantycznie poszybowały w górę. Czy ekspres do kawy pobiera dużo prądu? 
eskpres

Ile prądu pobiera ekspres do kawy? 

Analizując zużycie energii w trakcie pracy ekspresu, należy wziąć pod uwagę kilka zasadniczych czynników. Należą do nich przede wszystkim: 

  • rodzaj ekspresu, 
  • jego moc, 
  • ilość zaparzanych filiżanek 
  • oraz okres czuwania w systemie stand by.  

Koszty korzystania z ekspresu można nieco ograniczyć, poprzez zaparzanie określonej ilości filiżanek i wyłączanie urządzenia, bez pozostawiania go w trybie czuwania. 

  • Jak w takim razie przedstawia się sytuacja, w trakcie samego procesu parzenia? 
  • Ile prądu pobiera ekspres do kawy średniej klasy w trakcie parzenia? 
  • Ile prądu zużywa ekspres do kawy trybie czuwania?  

Największe zużycie energii ma miejsce oczywiście w trakcie samego zaparzania. Ekspresy o średniej klasie poboru prądu, w trakcie samego procesu parzenia kawy zużywają przeciętnie od 0,50 kWh nawet do 0,93kWh. Generuje to miesięczne koszty w granicach od 7,57 zł do 14,01 zł.   

Ile prądu zużywa ekspres o kawy? Średnie zużycie w ciągu 10 minut 

W trakcie zaparzania dwóch filiżanek kawy, ekspres do kawy, w okresie czasu wynoszącym 10 minut, zużywa średnio od 300 W do 600 W. W przypadku zaparzania czterech filiżanek, zużycie wynosi już w granicach 800 watów. Natomiast dla 8 filiżanek, ilość pochłoniętej energii szacuje się już na poziomie 1000W do 1500W.  

Sprawdź nasz ranking ekspresów do kawy do 3000 zł

Ile prądu zużywa ekspres do kawy o mocy 1250 W? 

Ekspres do kawy o mocy 1250W zużywa dziennie, przy 30 minutowym okresie pracy 0,63 kWh. W ciągu miesiąca, ilość kilowatogodzin wynosi już 18,75. Z kolei roczne zużycie energii, przy 30 minutach pracy dziennie, wynosi 228,13 kWh. 

Doskonałym przykładem takiego ekspresu jest ciśnieniowy ekspres 15 bar Elektrolux EEA 111. Jest to ekspres kolbowy. Zaopatrzony w dyszę spieniającą mleko i z automatycznym wyłącznikiem po 30 minutach.  

Ile prądu pobiera ekspres do kawy o mocy 1300 W?

Ekspres marki Boh Tassimo Vivy TAS 1253 T12, z uwagi na nieco większą moc, pobiera już odrobinę więcej energii. Bowiem dzienne zużycie, przy 30 minutowym trybie pracy, wynosi w tym przypadku 0,65 kWh, co w miesiącu daje zużycie energii na poziomie 19,50 kWh. W roku ilość zużytej energii, przy przyjętym czasookresie pracy, szacuje się na poziomie 237,35kWh.  

Sam ekspres jest modelem na kapsułki, przeznaczonym do kawy mielonej. Jego system elektroniczny rozpoznaje kapsułki po kodzie kreskowym. Natomiast do jego największych zalet należy automatyczny program czyszczenia i odkamieniania.  

Ile prądu zużywa ekspres do kawy o mocy 1500 W?

Biorąc pod lupę jeden z najpopularniejszych obecnie modeli, Siemens EQ 500 Classic TP501R09, sytuacja klaruje się następująco. Przy 30 minutowym trybie pracy, dzienne zużycie energii wynosi średnio 0,75kWh, miesięcznie zużycie to kształtuje się już na poziomie 22,50 kWh. Z kolei na przełomie roku ilość zużytej energii wynosi już 273,75 kWh.  

Model Siemens EQ 500 Classic TP501R09 posiada wbudowany młynek creamDrive, dzięki czemu pozwala cieszy się smakiem i aromatem świeżo zmielonej kawy. Z kolei funkcja Double Shot umożliwia przygotowanie bardzo mocnej kawy. Ogromną zaletą urządzenia jest wmontowany system samoczyszczący.  

Czy ekspres do kawy pobiera dużo prądu? Okres czuwania 

Biorąc pod uwagę fakt, iż urządzenia pracują z reguły długo i jedynie przechodzą w tryb czuwania po zakończeniu procesu parzenia, do zużycia energii, należy doliczyć okres pracy w trybie podgrzewania, w trakcie którego pobór energii wynosi średnio 0,001W na godzinę.  

Ekspres do kawy. Ile wat najlepiej wybrać?   

Nowoczesne ekspresy do kawy są energooszczędne, jednakże niepozostawianie urządzenia w stanie spoczynku może przynieść rocznie dodatkowe oszczędności. Ponadto, analizując zużycie energii ekspresu do kawy, należy wziąć pod uwagę, iż jest ono stosunkowo niskie, w porównaniu do ilości, jaką zużyłby czajnik elektryczny, który podgrzewałby wodę do przygotowania kilku filiżanek kawy. Bowiem, w takim przypadku, kawa mogłaby wygenerować dwukrotnie większe pochłonięcie energii, co pociągnęłoby za sobą produkowanie podwójnych kosztów.  

Należy podkreślić, iż przy zakupie ekspresu do kawy nie należy kierować się mocą ekspresu. Bowiem większa moc, czyli większe zużycie energii, nie oznacza, że sam napój będzie lepszej jakości. Bardziej istotne są pod tym kątem rodzaj parzonej kawy i wytwarzane ciśnienie.  

Dostępne obecnie na rynku urządzenia dzielą się bowiem na: 

  • przelewowe, 
  • ciśnieniowe, 
  • kolbowe, czyli półautomatyczne, 
  • z wbudowanym młynkiem, 
  • na saszetki 
  • i kapsułkowe.  

Każde z nich przygotowuje kawę w odmienny sposób. Poziom zużywanej energii jest oczywiście bardzo ważny. Jednakże wszystko ma swoją cenę, a smak kawy powinien tu ogrywać kluczową rolę. Nie ma sensu zakup urządzenia w sytuacji, w której, z oszczędności będzie zaparzana nie dająca smaku ani przyjemności lura. Dlatego decydując się na zakup ekspresu, priorytetem powinien być smak kawy, jaki daje odpowiedni sposób zaparzania.   

Analizując zakup pod tym kątem należy wiedzieć, w jaki sposób zaparzana jest kawa w danym urządzeniu. W związku z tym przedstawiamy sposób parzenia kawy w trzech podstawowych rodzajach ekspresów.  

Ekspres przelewowy 

Smak kawy zaparzanej w tego typu modelach, łudząco przypomina kawę parzoną po turecku. Jednakże dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów, kawa taka jest pozbawiona fusów. Ponadto kawa z ekspresu przelewowego charakteryzuje się większą zawartością kofeiny od kawy przygotowywanej w ekspresach ciśnieniowych.  

Ekspres ciśnieniowy 

Wybierając ekspres ciśnieniowy z kolei, podstawowym kryterium wyboru powinna być wartość ciśnienia wytwarzanego przez pompę. Głównie z uwagi na fakt, że im wyższa wartość ciśnienia, tym kawa będzie bardziej aromatyczna. 

Drugim aspektem wyboru, na który warto zwrócić uwagę, jest pojemność zbiornika na wodę. Nie warto bowiem kupować ekspresów z pojemnikiem o maksymalnej ilości 0,5 L. Ponieważ w ekspresach ciśnieniowych, część wody z pojemnika, zużywana jest przy rozruchu przez dyszę parową. Zatem przy półlitrowym zbiorniku niemożliwym będzie przygotowanie nawet dwóch kaw.  

I trzecim, ważnym aspektem wyboru, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu ciśnieniowego, jest moc grzałki. Dostarcza ona bowiem informacji, w jakim czasie urządzenie jest w stanie podgrzać wodę do odpowiedniej temperatury. Ze wskazaniem, że większa moc oznacza lepszą stabilność ciepłoty.  

Ekspres kolbowy 

Półautomatyczne ekspresy kolbowe są przeznaczone przede wszystkim do parzenia kawy typu espresso. Niektóre ekspresy tego typu posiadają dysze do spieniania mleka, co z kolei umożliwia zaparzenie capuccino czy latte. Wadą ekspresów kolbowych jest fakt, iż są przeznczone dla osób posiadających wiedzę dotyczącą sposobów zaparzania kawy i wprawę.  

Natomiast do największych zalet ekspresów kolbowych można zaliczyć możliwość dozoru nad procesem parzenia oraz perspektywa zaparzenia profesjonalnej kawy typu espresso.  

Ekspres do kawy. Ile wat wybrać? Podsumowanie 

Poziom zużycia energii, przy wyborze ekspresu do kawy ma niebagatelne znaczenie, zwłaszcza obecnie, przy galopujących w górę stawkach za energię. Niepodważalnym jest zatem fakt, że energię należy oszczędzać. Z korzyścią dla budżetu domowego. I z uwagi na ochronę środowiska naturalnego, w którym żyjemy i będą żyły przyszłe pokolenia. 

Jednakże jak w każdej dziedzinie naszego życia podstawą jest zachowanie zdrowego rozsądku. Popadanie w skrajną oszczędność nie przyniesie bowiem na dłuższą metę pożytku. Oszczędzanie powinno w końcu polegać na mądrym i racjonalnym zachowaniu równowagi. Pomiędzy wysokością miesięcznych kosztów, związanych z płatnościami, a osiągnięciem dziennej drobnej dawki przyjemności, jaka jest niezbędna do zachowania dobrej kondycji psychicznej. Ponieważ bezsprzecznie, drobne przyjemności osiągane każdego dnia, potrafią być motorem napędowym do realizacji nawet najtrudniejszych zadań.  

Autor: Jadwiga Kucharczyk