Data modyfikacji:

Jaki ekspres do kawy do 3000 zł wybrać? Ranking

Najlepsze ekspresy ciśnieniowe potrafią przygotować niepowtarzalną i aromatyczną kawę w bardzo krótkim czasie. Sprawdź, jaki ekspres do 3000 złotych będzie dla ciebie najlepszym wyborem i poznaj nasz ranking najpopularniejszych modeli.
ekspresy do kawy do 3000 zł

Ekspres do kawy, ale jaki? Najlepszy wybór dla miłośników kawy 

Ekspresy ciśnieniowe cieszą się sporym zainteresowaniem, ponieważ umożliwiają przygotowanie najlepszej kawy w krótkim czasie. Pełna automatyzacja procesu parzenia sprawia, że jedyne, co musicie zrobić to nalać wodę do pojemnika, podstawić filiżankę, nacisnąć przycisk i poczekać na gotową kawę.

Ekspres ciśnieniowy to doskonały wybór dla miłośników kaw mlecznych. Dzięki automatycznemu systemowi spieniania mleka można przygotować takie kawy jak cappuccino czy flat white. 

W sklepach dostępne są ekspresy kolbowe, przelewowe a także kapsułkowe. Jaki ekspres do kawy kupić? Wybór jest ogromny, jednak w kwestii łatwości i szybkości przygotowania kawy, ekspres ciśnieniowy nie ma sobie równych. W cenie do 3000 złotych można kupić naprawdę bogato wyposażony model. 

Ranking najpopularniejszych ekspresów do kawy

Ekspres ciśnieniowy jest najlepszym wyborem dla każdego miłośników dobrego smaku, jak i aromatu. Poniżej prezentujemy wam kilka propozycji ekspresów ciśnieniowych, które warto kupić w cenie do około 3000 złotych. 

Zobacz również,  jaki ekspres do kawy do 2500 wybrać.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze ekspresu ciśnieniowego? 

Ciśnienie - jest to jeden z głównych elementów, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupów. Podgrzana woda pod wysokim ciśnieniem przepływa przez zmieloną kawę i wydobywa z niej smak i aromat. Podczas tego procesu uwalniane są niewielkie ilości białek i tłuszczy. W lepszych ekspresach tworzy się niewielka ilość pianki, która zatrzymuje na dłużej aromat. 

Kluczowym parametrem przy wyborze ekspresu ciśnieniowego jest ciśnienie, jakie jest w stanie wytworzyć. Aby przygotować naprawdę dobre espresso, ekspres powinien oferować przynajmniej 9 barów. Im wyższą wartość ekspres oferuje tym lepiej - urządzenie skutecznie wydobędzie wszystko to, co najlepsze z kawy. Uzyskamy też piękną piankę, czyli crema. Ekspresy do 3000 złotych mogą mieć nawet 15 barów i więcej.
Nagrzewanie - system grzewczy zamontowany w ekspresie odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury przepływającej wody. W ekspresach do użytku domowego stosuje się specjalne grzałki, nazywane termoblokami. W droższych modelach stosuje się podwójne systemy grzewcze. Po co? Woda na mleko musi być podgrzana do wyższej temperatury, dlatego jeden termoblok odpowiada za jej nagrzanie, drugi jest odpowiedzialny za utrzymanie ciepła wody. 

Spieniacz do mleka - obowiązkowy element do przygotowania kawy mlecznej. Ekspres zazwyczaj jest wyposażony w osobny pojemnik lub system zasysający mleko bezpośrednio z kartonu do urządzenia. Spienianie odbywa się w pełni automatycznie. Są ekspresy ciśnieniowe umożliwiające regulację ilości pianki w zależności od upodobań. 
Wbudowany młynek - dobrze zmielona kawa to podstawa, dlatego młynek to obowiązkowe wyposażenie każdego ekspresu z wyższej półki. W urządzeniach ciśnieniowych do wyboru są dwie wersje młynków: udarowy i żarnowy. Młynek udarowy przecina ziarna przy bardzo dużej prędkości obrotowej, co znacząco wpływa na wzrost temperatury, która negatywnie wpływa na smak i aromat. Lepszym wyborem jest młynek żarnowy, ponieważ ziarna są w nim zgniatane, co powoduje, że temperatura jest znacznie niższa, kawa zachowuje wszystkie właściwości. 

Wybierając młynek w ekspresie zwróć uwagę na materiał z jakiego został wykonany. Młynek stalowy charakteryzuje się większą odpornością na uszkodzenia, dlatego jest wykorzystywany w najlepszych ekspresach. Młynek ceramiczny zapewnia dobrą jakość mielenia, ale zdecydowanie łatwiej go uszkodzić.
Automatyczne czyszczenie - w ekspresach ciśnieniowych często osadza się kamień. Funkcja automatycznego czyszczenia powoduje regularne płukanie przewodów, co sprawia, że urządzenie jest zawsze czyste. W razie potrzeby można zdemontować poszczególne elementy i z łatwością oczyścić pod wodą. Osadzanie kamienia w wodzie może zatrzymać specjalny filtr. Jego właściwości wpływają na smak kawy, ponieważ zatrzymują szkodliwe związki, a zachowują minerały i fluorki. Zwróć uwagę na system czyszczenia, bo dzięki niemu ekspres będzie w dobrej kondycji przez dłuższy czas. 

Dodatkowe funkcje - w ekspresach do 3000 złotych można znaleźć szereg przydatnych funkcji dodatkowych. Jeśli zależy Ci na przygotowaniu więcej niż jednego rodzaju kawy to warto sprawdzić, jakie napoje jest w stanie przygotować dany ekspres. Są modele, które umożliwiają zrobienie nawet 10 różnych różnych kaw

Ekspres ciśnieniowy wykorzystywany przez co najmniej kilka osób powinien mieć funkcję parzenia dwóch filiżanek kawy jednocześnie. To wygodne rozwiązanie pozwoli skrócić czas przygotowania ulubionych napojów. 

W łatwej obsłudze ekspresu do kawy dużą rolę odgrywają przyciski funkcyjnewyświetlacz. Znajdują się na nim wszystkie niezbędne informacje dotyczące przygotowywania danej kawy. Dzięki niemu można także krok po kroku wykonać proces konserwacji ekspresu. 
Zdjęcia: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.