Data modyfikacji:

Premiera Samsung Galaxy S24. Flagowe smartfony z lepszym AI 

Samsung Galaxy S24 i Samsung Galaxy S24+ zostały oficjalnie zaprezentowane. W porównaniu do poprzedników pojawiło się kilka ważnych nowości, ale największą uwagę zwracają rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji. Sprawdź pełną specyfikację oraz cenę nowych flagowców.

samsung galaxy s24

Samsung Galaxy S24 i S24+ bez tajemnic!

Nowe flagowce Samsunga pod względem wizualnym wyglądają bardzo podobnie do poprzedników. Producent delikatnie przeprojektował aluminiową ramkę i jak zapewnia dodatkowo ją wzmocnił. Podstawowy model dysponuje wyświetlaczem LTPO AMOLED o wielkości 6,2 cala i rozdzielczości Full HD+. Samsung Galaxy S24 Plus ma 6,7-calowy panel z wyższą rozdzielczością QHD+. 

Samsung zrezygnował z lekko zaokrąglonego panelu na rzecz całkowicie płaskiego ekranu. Tym samym jakość obrazu jest bardzo zbliżona do Samsunga Galaxy S24 Ultra. Warto dodać, że oba smartfony mają adaptacyjną częstotliwość odświeżania w zakresie 1-120 Hz.

Podzespoły w smartfonach mogą zaskoczyć

Sercem nowych Samsungów Galaxy S24 i S24+ na europejskim rynku będzie procesor Exynos 2400. Tym samym jest to powrót do jednostek produkowanych przez Samsunga, które nie były dostępne w modelach S23. Warto również dodać, że najnowszy procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 będzie wyłącznie na pokładzie wersji z dopiskiem Ultra. 

Samsung Galaxy S24 dysponuje 8 GB pamięcią RAM, natomiast S24+ ma 12 GB pamięci RAM. Mniejszy model w podstawowej konfiguracji ma 128 GB pamięci wewnętrznej, natomiast większy oferuje 256 GB. W sprzedaży pojawi się jeszcze opcja 512 GB dla obu telefonów. Istotną zmianą, którą docenią gracze jest powiększony system rozpraszania ciepła. Komora parowa jest 1,5-krotnie większa i zawiera zintegrowany materiał termiczny typu płynnego. Samsung obiecuje, że nowe telefony otrzymają 7 dużych aktualizacji systemu operacyjnego, natomiast poprawki zabezpieczeń będą wydawane do 7 lat!

Bateria w Samsungu Galaxy S24 została delikatnie powiększona do 4000 mAh, co jest wartością o 100 mAh większą od ubiegłorocznego odpowiednika. W Galaxy S24+ mamy akumulator 4900 mAh. Technologia szybkiego ładowania dla Galaxy S24 wynosi maksymalnie 25W, natomiast Samsunga Galaxy S24+ naładujemy z maksymalną mocą 45W. W obu przypadkach jest możliwe również bezprzewodowe ładowanie o mocy 15W.

Samsungi Galaxy S24 wykorzystują jeszcze bardziej sztuczną inteligencję nazwaną przez producenta Galaxy AI. Ciekawie prezentuje się opcja Live Translate, umożliwiająca dwukierunkowe tłumaczenie głosowe i tekstowe w czasie rzeczywistym. Funkcja Interpreter natychmiast tłumaczy rozmowy na podzielonym ekranie. Funkcja Note Assist generuje przez AI podsumowania tekstowe, tworzy szablony, a także okładki samych notatek. Dzięki asystentowi transkrypcji można zamienić mowę na tekst wraz z tłumaczeniem.

Małym przełomem jest z pewnością funkcja Circle to Search. Wystarczy dłużej przytrzymać przycisk Home i zakreślić wybrany obszar na smartfonie. Po chwili obiekt zostanie wyszukany wraz ze szczegółowymi informacjami. Ta funkcja powstała w ścisłej współpracy z Google!

Nowy poziom mobilnej fotografii dzięki Galaxy AI

Specyfikacja aparatów fotograficznych również nie uległa wielkiej zmianie. W obu smartfonach zastosowano główną kamerę o rozdzielczości 50 Mpix. Dodatkowo, mamy 10-megapikselowy obiektyw z 3-krotnym przybliżeniem optycznym. Zestaw dopełnia 12-megapikselowy aparat szerokokątny. Z przodu natomiast pojawiła się 12-megapikselowa kamera do selfie. 

Więcej uwagi producent poświęcił na dopracowanie algorytmu sztucznej inteligencji. Wyraźnie lepiej prezentują się zdjęcia nocne, które charakteryzują się większą ilością detali, co jest zasługą AI ISP. Producent gwarantuje, że wysoki poziom szczegółów jest zachowany nawet przy 3-krotnym przybliżeniu! Korzystając z większych przybliżeń cyfrowych, funkcja AI Zoom optymalizuje kadry w taki sposób, aby wyglądały jeszcze lepiej.

Bardzo dobrze zapowiada się funkcja Super HDR, która wzmacnia kolory jeszcze przed naciśnięciem spustu migawki. To oznacza, że na ekranie masz dokładny podgląd tego jak może wyglądać dane zdjęcie. W nowych modelach pojawiła się możliwość edytowania fotografii przy wykorzystaniu AI. Usuwanie obiektów, czy wypełnianie tła to tylko przykłady ciekawych funkcji.

Samsung Galaxy S24 i S24+ - cena i data premiery

Flagowce Samsunga są już dostępne w przedsprzedaży, która potrwa do 30 stycznie. Warto wspomnieć, że zamawiając nowy telefon w tym terminie otrzymasz dwa razy więcej pamięci w tej samej cenie! Samsung Galaxy S24 w wersji z 8 GB pamięcią RAM i 128 GB pamięcią wewnętrzną kosztuje 4099 złotych. Wersja 256 GB została wyceniona na 4399 złotych.

Samsung Galaxy S24+ w podstawowej konfiguracji ma 256 GB pamięci wewnętrznej i 12 GB pamięci RAM. Jego cena wynosi 5199 złotych. Za wersję 512 GB trzeba będzie zapłacić w regularnej sprzedaży 5799 zł.

Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.