Data publikacji:

Jak nagrać film slow motion?

Uchwycenie ważnych chwil w życiu jest bezcenne. W tym celu wykorzystujemy obecnie mnóstwo sprzętu różnego rodzaju, który dostępny jest w wielu parametrach, cenach i z różnymi funkcjami. W ciągu ostatnich lat można dostrzec galopujący rozwój jakości multimediów, a także różnych dodatkowych udogodnień, dzięki którym realne staje się tworzenie śmiesznych filmików, stosowanie nakładek, ale też precyzyjne zarejestrowanie niemal każdego ujęcia. Właśnie taki typ multimediów pozwala przedstawić film w trybie slow motion. To chętnie wykorzystywana forma reklamy, ale też upamiętniania wyjątkowych zdarzeń. Czym właściwie jest ten sposób rejestracji obrazu i jak dokonać tego na naprawdę solidnym poziomie? Sprawdź i stwórz swoje perfekcyjne produkcje slow motion.
slow motion

Czym jest slow motion?

Slow motion to jeden z efektów dostępnych obecnie w wielu kamerach, który pozwala uchwycić dokładnie każdy szczegół podczas kręcenia filmów. To niezwykle przydatna funkcja zwłaszcza podczas nagrywania wydarzeń o charakterze dynamicznym. Świetnym przykładem może tu być jazda na rowerze czy skoki do wody.
Mechanizm slow motion jest w zasadzie opcją kręcenia filmów w zwolnionym tempie. Może się więc okazać, że występuje również w posiadanym aparacie czy smartfonie. Taką opcję często ma również kamera. Slow motion doskonale uatrakcyjni każde nagranie i sprawi, że będzie ono miało charakter niemalże profesjonalny. 

O czym pamiętać, nagrywając film slow motion?

Zarówno kamera slow motion, smartfon z taką opcją, jak i aparat opanuje niemal każda osoba, aby stworzyć filmik w zwolnionym tempie. Przed rozpoczęciem nagrania należy ustawić parametry wideo na wybraną prędkość, czyli liczbę klatek na sekundę. Choć urządzenia z funkcją slow motion posiadają zazwyczaj szeroki zakres możliwego ustawienia, optymalna i najbardziej efektowna będzie liczba 50–60 klatek. Warto też wiedzieć, że wśród urządzeń dostępnych na rynku fotograficznym znajdują się produkty, które nagrają slow motion w parametrze nawet 960 klatek na sekundę.
Równie ważną kwestią w stworzeniu idealnego nagrania slow motion jest jego jakość. Samo zwolnienie stosowane jest głównie w celu uwydatnienia najmniejszych szczegółów z zarejestrowanego obrazu. Aby rzeczywiście można było je dostrzec, możliwie najwyższa jakość nagrania jest tu elementem niezbędnym.

Po co robi się filmy slow motion?

Nagrania w trybie slow motion to nie tylko możliwość innego sposobu zarejestrowania obrazu czy metoda na uwydatnienie i ukazanie najmniejszych szczegółów, które w normalnym trybie rejestracji po prostu umykają widzom. W obecnych czasach ogromna część życia, autoprezentacji czy reklamy odbywa się w sieci. Jest tak nie tylko w obrębie stron internetowych różnych usługodawców i sprzedawców, ale też ogromnej sferze social mediów.
Kamera slow motion oraz wiedza na temat tego, jak zrobić film slow motion, to dziś w zasadzie niezbędnik każdego influencera oraz osób, które prowadzą zarówno swoje profile prywatne, jak i strony swoich firm. Dzięki takim filmikom można świetnie przykuć uwagę, w ciekawy sposób zainteresować odbiorcę i zaintrygować danym produktem, co może przełożyć się na większy ruch na stronie oraz większą sprzedaż. To także świetny sposób na reklamę w postaci lokowania produktu czy prezentowania najciekawszych chwil w życiu. Slow motion jest więc funkcją, którą warto znać.

Jak zrobić ciekawe slow motion?

Sposobów na zrobienie ciekawego slow motion jest w zasadzie tyle, ile można mieć na to pomysłów. Tak naprawdę to od osoby nagrywającej film zależy, w jakim będzie on klimacie, co zaakcentuje na nagraniu i co będzie ono przedstawiało.
Jednym z bardzo efektownych sposobów na zrobienie filmiku w zwolnionym tempie, podczas którego wykorzystana będzie kamera slow motion, jest bliski kadr z centralnie umieszczonym przedmiotem czy osobą, którą chcemy wyeksponować. Powinna ona być wówczas nieruchomo, podczas gdy jej otoczenie będzie w nieustannym ruchu. To np. osoba stojąca przy przejściu dla pieszych i uchwycenie ruchu miejskiego wokół niej czy też zbliżenie na twarz osoby wynurzającej się z wody w towarzystwie przepływających fal.
Inny interesujący efekt można uzyskać w przypadku, gdy na planie danego filmu ruchome jest wszystko, oprócz aparatu czy kamery slow motion. Ciekawy efekt można wówczas osiągnąć np. w sytuacji podbiegania kogoś do aparatu i wyrzucenia w jego kierunku płatków kwiatów. Podobny pomysł można zrealizować z górą jesiennych liści czy puszystym, świeżym śniegiem.
Slow motion to wprost idealny sposób dokumentowania wyjątkowych wyczynów sportowych. Takie nagranie idealnie podkreśli każdy ruch podczas akrobacji czy popisowej jazdy na deskorolce. Dzięki obróbce filmu można też część nagrania pozostawić w tradycyjnym trybie, a jedynie najciekawszy moment, np. skok czy sam piruet, zapisać w trybie slow motion.
Slow motion to również ciekawa opcja do nagrania symbolicznych gestów czy zachowań, takich jak podbiegnięcie i pocałunek czy rozlanie wody z kubka. Slow motion to również doskonały efekt, który świetnie sprawdza się w dokumentowaniu naszych pupili. Zwierzęta niekiedy bywają naprawdę zabawne, a ich wyczyny wręcz historyczne. Dzięki nagraniu w zwolnionym tempie można stworzyć coś, co prawdopodobnie już nigdy się nie powtórzy.
Slow motion to również sposób na uchwycenie prawdziwej subtelności i niewielkiej ilości ruchu. Dzięki takim ujęciom można wydobyć prawdziwą głębię i oryginalność ujęcia. Jak w każdym przypadku pracy z podobnymi multimediami dobrze jest poeksperymentować i wykorzystać różne sposoby ujęcia czy ustawienia filmowanych scen. Wówczas można wypracować swój indywidualny i rozpoznawalny styl.

Jak zrobić slow motion bez takiej funkcji w urządzeniu?

Co prawda film slow motion można stworzyć w wersji gotowej na posiadanym urządzeniu. Jeżeli jednak smartfon czy kamera nie mają wbudowanej takiej funkcji, nic straconego. Gotowy filmik można zgrać na komputer do montażu filmów lub laptop, a następnie dowolnie obrobić, w tym też dodając efekt slow motion.
Obecnie na rynku komputerowym dostępnych jest bardzo dużo różnych programów. Podczas wyboru warto postawić na propozycję, która umożliwi zastosowanie wielu różnych efektów, nie tylko slow motion. Dzięki temu można rozwinąć nie tylko swoje umiejętności, ale też stworzyć wyjątkowe materiały do publikacji w sieci czy też rewelacyjne pamiątki.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo