Data publikacji:

Ile RAM-u do laptopa?

Ile RAM-u potrzeba, by zagrać w najnowsze produkcje? Jak sprawdzić, ile RAM-u ma nasz komputer? W jaki sposób dobrać i dołożyć kości RAM-u w swoim komputerze? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu.
Ile RAM-u do laptopa

Zastosowanie pamięci RAM w komputerach

Zanim jednak zastanowimy się, jaka jest optymalna ilość pamięci RAM w komputerze dostosowanym do udźwignięcia najnowszych gier, wyjaśnijmy, za co właściwie odpowiada pamięć RAM w naszych komputerach. Pamięć ta stanowi, oprócz procesora i karty graficznej, najważniejszy czynnik warunkujący komfort korzystania z komputera. Pamięć RAM stanowi szczególnie istotny punkt w momencie, gdy w jednym czasie pracujemy na kilku dużych aplikacjach i staramy się w miarę płynnie przechodzić z jednej na drugą. Jeśli pamięć RAM w naszym komputerze jest niewystarczająca, szybko zauważymy spadek płynności pracy urządzenia. 
W pamięci RAM naszego komputera zapisywane są wszystkie tymczasowe dane przetwarzane zarówno przez procesor, jak i kartę graficzną. A zatem jeśli staramy się ocenić, jaka ilość pamięci RAM wystarczy, możemy z powodzeniem postawić na dobrze znane powiedzenie – im więcej, tym lepiej. 

Ile pamięci RAM w zależności od naszego stylu użytkowania?

Choć im więcej RAM-u, tym lepiej, to jednak nie zawsze potrzebujemy potężnej liczby kości RAM, szczególnie gdy komputer wykorzystujemy jedynie do pracy z arkuszami kalkulacyjnymi. Z powodzeniem możemy stwierdzić, że 8 GB RAM to dzisiaj standard, który powinien w miarę spokojnie wystarczyć na swobodne surfowanie po sieci, oglądanie filmów i seriali, a także okazjonalne zagranie w jedną ze starszych produkcji.
Jeśli jednak jesteśmy nastawieni na ogranie najnowszych, wymagających i ciężkich pod względem wymagań sprzętowych produkcji, warto nastawić się na wyższą liczbę kości RAM. Zarówno w komputerze, jak i laptopie gamingowym powinniśmy mieć co najmniej 16 GB pamięci RAM. Oczywiście laptop biznesowy również może być wyposażony w taką ilość RAM-u, jednak pamiętajmy, że stanowi to dodatkowy koszt. 
W jaki sposób sprawdzić, ile RAM-u jest w naszym komputerze? To bardzo proste zadanie, do którego niepotrzebne nam będzie żadne dodatkowe oprogramowanie. Wystarczy, że wejdziemy do systemowego Menedżera zadań, gdzie w zakładce Wydajność pojawi się informacja o pamięci wykorzystanej i dostępnej. Druga wartość reprezentuje ilość RAM-u, w jaką wyposażony jest nasz komputer. 

Jak dobrać RAM do laptopa?

Dobór odpowiednich kości RAM do laptopa może mieć ogromny wpływ na efektywność maszyny i co za tym idzie – również komfort użytkowania komputera. Obecnie mamy do czynienia z czterema rodzajami pamięci, z czego w faktycznym użyciu są tylko dwa rodzaje – pamięć DDR3 i DDR4. Zawsze powinniśmy wybierać wariant drugi, nowszy i co za tym idzie – bardziej efektywny. DDR4 cechuje się większym potencjałem taktowania, co znacznie optymalizuje pracę naszego komputera. 
Oprócz typu zwróćmy także uwagę na parametry pamięci oraz tryb pracy pamięci. Pierwszy wskaźnik wpływa na taktowanie i potencjalne opóźnienia, tryb pamięci natomiast powinien nas interesować jedynie w momencie, gdy stawiamy na dołożenie kości RAM w laptopie. 

Dołożenie RAM-u do laptopa – samodzielnie czy z pomocą specjalistów?

Dołożenie RAM-u do laptopa jest uzależnione od tego, w jaki sposób zostało zbudowane nasze urządzenie. W sytuacji gdy nasz laptop posiada wbudowaną pamięć RAM na płycie głównej, a ponadto dysponuje gniazdami pamięci RAM, z łatwością możemy dołożyć pamięć do wolnego gniazda. Jeśli natomiast RAM nie ma wbudowanej pamięci na płycie, a gniazda są zajęte, pomoc specjalistów może okazać się niezbędna, szczególnie gdy nasz laptop wciąż jest na gwarancji. 
Zdjęcie: LittleIvan/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo