Data publikacji:

Jaką listwę zasilającą wybrać? Z wyłącznikami, bezpiecznikiem czy bez kabla?

Listwy zasilające znajdują się w prawie każdym domu, biurze czy zakładzie pracy. Pozwalają one podłączyć do źródła energii elektrycznej wiele sprzętów jednocześnie. W odróżnieniu od tradycyjnych przedłużaczy podłogowych, są one bardziej skomplikowanymi modelami, które wzbogacone są o dodatkowe funkcje ochronne, zabezpieczające przed nagłymi skokami napięcia i innymi zakłóceniami. Tego typu konstrukcje są niezastąpione, gdy musimy zasilić wrażliwy sprzęt RTV, AGD lub komputery. W krótkim poradniku radzimy zatem jaką listwę zasilającą wybrać i co wziąć pod uwagę podczas zakupów.
jaka listwa zasilająca
Listwy zasilające stanowią alternatywę dla standardowych przedłużaczy, choć często na pierwszy rzut oka nie różnią się znacząco, w rzeczywistości wyposażone są w dodatkowe komponenty, które chronią podłączany do nich sprzęt. Urządzenia te są jednak znacząco droższe, jeżeli za prosty przedłużacz zapłacimy kilkanaście złotych, dobra listwa jest często wydatkiem nawet kilkuset złotych. 

Kiedy warto postawić na listwę zasilającą?

Specjaliści jasno dają do zrozumienia, że listwami warto zastąpić stare przedłużacze w prawie każdym miejscu domu. Zalecane są one w szczególności tam, gdzie z jednego gniazdka korzysta wiele urządzeń jednocześnie. Świetnie sprawdzają się więc w salonach i kuchniach. Dzięki wbudowanym zabezpieczeniom i filtrom chronią one sprzęt przed skutkami nagłych przepięć, a także niezapowiedzianych awarii prądu, które z łatwością uszkadzają wrażliwe komponenty elektroniczne. Często z powodu skoku napięcia zmuszeni zostajemy oddać do serwisu drogi i niezbędny sprzęt RTV i AGD, który podłączony był bezpośrednio do gniazdka lub zwykłego przedłużacza. 
Listwy zasilające są obowiązkowe, gdy chcemy podłączać wszystkie elementy zestawu komputerowego. Współczesne pecety są bardzo prądożerne, mocno obciążając domową sieć elektryczną, ale równocześnie wrażliwe na wszelkiego rodzaju zakłócenia w przepływie prądu. Dlatego też tak niezwykle ważne jest unikanie podłączania ich do zwykłych przedłużaczy. Pamiętajmy, że oszczędzają kilkadziesiąt złotych na kupnie dobrej listwy, narażamy na starty sprzęt warty nawet kilka tysięcy złotych. 

Rodzaje listw zasilających

W sklepach znajdziemy bardzo duży wybór modeli listew zasilających, w cenach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wybierać możemy spośród produktów przeznaczony dla przeciętnego konsumenta, jak również specjalistycznych urządzeń zaprojektowanych z myślą o pracy w trudnych warunkach lub wyposażonych w zaawansowane opcje, które przydają się głównie w warsztatach, fabrykach lub laboratoriach.
Listwy zasilające możemy podzielić na standardowe modele, przypominające zwykłe przedłużacze podłogowe, a także urządzenia bezkablowe, które montuje się w miejscu gniazdka elektrycznego. Konstrukcje pierwszego typu mogą być bardzo zróżnicowane, pod względem wykonania, liczby gniazdek czy dostępnych opcji zabezpieczających, ale ich cechą wspólną jest to, że można je w każdej chwili odłączyć lub przenieść w inne miejsce. Wyjątkiem są tutaj bardziej specjalistyczne przeznaczone do montowania w meblach lub blatach kuchennych.
Listwy bez kabla montujemy na stałe najczęściej na ścianie lub tuż przy podłodze, w zależności od potrzeb mogą być umieszczone w bardzo łatwo dostępnym miejscu lub dyskretnie ukryte np. w szafce. Sprawdzają się one zarówno w mieszkaniach, jak i zakładach pracy, gdzie bardzo często korzysta się z wielu narzędzi lub urządzeń jednocześnie. 
Wszystkie listwy zasilające wyposażone są w główny wyłącznik pozwalający szybko odciąć zasilanie do wszystkich podłączonych urządzeń. Jest to rozwiązanie, które jest przydatne w sytuacjach awaryjnych, pomaga też oszczędzić energię elektryczną, gdy sprzęt po wyłączeniu przełącza się automatycznie w tryb czuwania, cały czas pobierając prąd. W niektórych zaawansowanych modelach każde gniazdo posiada dodatkowo swój własny wyłącznik.

Na co zwracamy uwagę przy wyborze listwy zasilającej?

Liczba gniazd wejściowych – najważniejsze cecha listwy z punktu widzenia użytkownika. Liczbę gniazd wybieramy z rozsądkiem, warto zostawić sobie zawsze zapas po postacią jednego lub dwóch dodatkowych wejść.
Przewód zasilający – w przypadku modeli przewodowych kluczowa jest oczywiście długość kabla, nie powinien być ona ani zbyt krótki, ani zbyt długi. W pierwszym przypadku zwiększa się ryzyko jego uszkodzenia, w drugim przegrzewania się. Przed wyborem warto zmierzyć odległość od źródła prąd do docelowego miejsca, w którym umieścimy listwę.
Budowa i jakość wykonania – obudowa listwa powinna być wykonana z wytrzymałego tworzywa lub metalu. W przypadku modeli umieszczanych w kuchni lub łazience, a także w garażu, koniecznie zwracamy uwagę na zalecaną temperaturę pracy, a także odporność na wysoki poziom wilgoci, pył i kurz. Dotyczy to również samego przewodu. 
W tanich listwach kable zabezpieczone są otuliną winylową (oznaczenie W), która sprawdza się tylko w pomieszczeniach zamkniętych. Jest ona też podatna na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli kabel wystawiony jest na działanie warunków atmosferycznych (mróz, deszcz, wysoka temperatura) poszukujemy modeli z przewodami wykończonymi Neoprenem (NR). Modele używane do zadań specjalnych (prace remontowo-budowlane i warsztatowe) powinny mieć gumową otulinę (oznaczenie RR).
Dopuszczalne obciążenie – parametr podawanych w watach lub kilowatach, istotny w przypadku, gdy podłączamy kilka bardzo prądożernych urządzeń jednocześnie, takich jak kuchenka lub pralka. Dobre listwy odznaczają się maksymalnym obciążeniem powyżej 3000 W.
Zdjęcie: Envato Elements