Data publikacji:

Jakie ma znaczenie RAM w komputerze? Jak dobrać pamięć RAM?

Aby komputer mógł się poprawnie uruchomić, potrzebuje kilku kluczowych podzespołów. Poza procesorem, płytą główną oraz układem graficznym jest nim również pamięć RAM. Komponent ten w dużym stopniu wpływa na wydajność sprzętu, a tym samym na komfort korzystania z systemu operacyjnego oraz najróżniejszych programów – od prostych edytorów tekstu na skomplikowanych narzędziach do edycji grafiki 3D skończywszy. Jak więc dobrać RAM w komputerze?
jakie ma znaczenie ram w komputerze

RAM w komputerze – podstawowe fakty

RAM to skrót od angielskiej nazwy „Random Access Memory”, która w tłumaczeniu na polski oznacza pamięć o dostępie swobodnym. Jest ona podstawowym elementem konstrukcji komputerów, urządzeń mobilnych, takich jak tablety oraz smartfony, a także wielu innych sprzętów elektronicznych. RAM zbudowany jest z półprzewodnikowych kości pamięci umieszczonych bezpośrednio na płycie głównej lub wpinanych do dedykowanego gniazda.
Kości RAM przechowują nieustannie nadpisywane dane tymczasowe używane przez najważniejsze procesy i programy działające na PC. Wszystkie one są kompletnie wymazywane po wyłączeniu urządzenia.
Na przestrzeni kilku dekad od pojawienia się pierwszych układów RAM, pamięci tego typu przeszły sporą metamorfozę na skutek rozwoju technologii produkcji półprzewodników. Zmiany zaszły przede wszystkim w zakresie szybkości działania komponentu, a więc prędkości, z jaką komunikuje się z innymi podzespołami komputera oraz zapisuje dane, a także pod względem objętości dostępnego miejsca na ich przechowywanie. Obecnie wielkość kości liczy się w gigabajtach, a więc tych samych jednostkach, jakie informują nas o pojemności dysków oraz kart pamięci.

Znaczenie RAM w komputerze

Jaki RAM do laptopa czy komputera będzie konieczny? Jak zaznaczyliśmy na wstępie, RAM ma krytyczne znaczenie dla poprawnego funkcjonowania komputera. Pecet z najlepszym procesorem i kartą graficzną nie poradzi sobie nawet z najprostszymi zadaniami lub będzie je wykonywać w ślimaczym tempie.
Pamięć RAM jest szalenie potrzebna w pracy z bardzo wymagającymi programami, przeznaczonymi do edycji grafiki i plików wideo, a także projektowania. Na odpowiednią ilość RAM-u w komputerze zwracają uwagę także gracze bawiący się z najnowszymi produkcjami.

Jak dobrać pamięć RAM?

Dobór odpowiedniej pamięć RAM może z pozoru dla laika wydawać się dość dużym wyzwaniem, ale w rzeczywistości do zakupu optymalnych kości wystarczy znać kilka podstawowych terminów oraz faktów.
Pierwszym podstawowym rozróżnieniem kości RAM dla przeciętnego konsumenta będzie ich przeznaczenie i format. W sklepach znajdziemy głównie dwa typy pamięci – DIMM i SO-DIMM.
Te pierwsze to większe modele przeznaczone do montażu w płytach głównych komputerów stacjonarnych. Z drugich korzystają przede wszystkim laptopy. Warto zaznaczyć, że format tych modeli nie wpływa w żaden znaczący sposób na ich wydajność i szybkość. Kości DIMM i SO-DIMM tej samej klasy są zbliżone do siebie osiągami, ale oczywiście nie będą ze sobą kompatybilne.
Kolejnym parametrem, na jaki zwracamy uwagę, jest typ pamięci RAM właściwy zarówno dla modułów DIMM, jak i SO-DIMM. Określa on technologię, w jakiej pracuje kość, która przekłada się wprost na szybkość odczytu i zapisu danych, a także wykorzystanie dodatkowych patentów oraz rozwiązań polepszających jej osiągi. Typy pamięci używanych w domowych komputerach i laptopach zapisuje się w formacie DDRX, gdzie X jest zawsze cyfrą. Im jest ona wyższa, tym z nowszym modelem mamy do czynienia.
W obecnie standardem są kości DDR4, ale na horyzoncie pojawiają się modele wykonane w standardzie DDR5. Warto podkreślić, że kości wykonane w różnych technologiach nie są ze sobą kompatybilne i wymagają różnych gniazd. Pamięci DDR3 nie zainstalujemy więc na płycie głównej z wejściem DDR4 i vice versa.
Fundamentalne znaczenie w przypadku kości RAM ma też ich pojemność. W sklepach znajdziemy w tej chwili pojedyncze modele o wielkościach 8 i 16 GB. Warto zauważyć, że często są one sprzedawane w parach, np. 2x 8 GB. Po instalacji takiego zestawu do odpowiednich gniazd będzie on pracować w tzw. trybie Dual Channel, sprawiającym, że moduły są ze sobą zsynchronizowane i skuteczniej dzielą się zadaniami, zwiększając dodatkowo szybkość ich wykonywania.
Nie można też zapominać o częstotliwość RAM-u. Wartość ta określa szybkość pracy zegara modułu i jest podawana w megahercach (MHz). Przyjęło się, że im wyższe taktowanie (zobacz, jak sprawdzić taktowanie RAM), tym kość lepiej radzi sobie podczas pracy przy pełnym obciążeniu. Zaznaczmy jednak, że nie należy pod tym względem porównywać ze sobą RAM-u należącego do różnych technologicznych generacji. Starsze kości DDR3 pracują np. przeciętnie z wyższą częstotliwością, ale nie oznacza to, że będą lepsze od modeli DDR4.
Ile potrzeba RAM-u w komputerze? Do zwykłego użytkowania komputera wystarczy nam w zupełności 16 GB. Ta wielkość sprawdza się też w większości pecetów przeznaczonych do gier. Jeżeli wykorzystujemy PC do półprofesjonalnej i profesjonalnej obróbki wideo, muzyki i zdjęć, dobrym wyborem jest zainwestowanie w 32 GB pamięci RAM.
Zdjęcie: Envato Elements