Data modyfikacji:

Jak sprawdzić taktowanie RAM-u?

Pamięć RAM jest jednym z podstawowych komponentów pecetów, dotyczy to zarówno urządzeń stacjonarnych, jak i laptopów. Bez niej pracować nie będą również przeróżne urządzenia mobilne, takie jak smartfony lub tablety. Na szybkość i wydajność podzespołu wpływa w dużej mierze taktowanie jego zegara, które tradycyjnie podawane jest w megahercach (MHz). Znajomość tego parametru przydaje się użytkownikom komputerów, którzy planują wymianę lub dokupienie dodatkowych kości pamięci. Radzimy zatem, jak szybko sprawdzić taktowanie RAM-u.
jak sprawdzić taktowanie ramu

Jak sprawdzić taktowanie pamięci RAM?

Taktowanie jest jednym z ważnych parametrów pamięci RAM. Jeżeli chcemy sprawdzić, z jakim zegarem pracuje posiadana przez nas kość RAM-u, możemy dokonać tego na kilka podstawowych sposobów, żaden z nich nie wymaga od nas otwierania obudowy komputera lub wyjmowania poszczególnych podzespołów.

Metoda I – menedżer zadań systemu Windows

Taktowanie RAM sprawdzimy w dosłownie w kilka sekund z poziomu narzędzi dostarczonych wraz z systemem Windows. Najprostszą metodą jest wciśnięcie na klawiaturze kombinacji przycisków ctrl + alt + delete, po pojawieniu się ekranu z listą opcji wybieramy „menedżer zadań”. Alternatywnie możemy skorzystać ze skrótu klawiszowego ctrl + shift + escape, który od razu otworzy okno menedżera.
W menedżerze zadań wybieramy zakładkę „wydajność”, a następnie klikamy na pozycję po lewej stronie okna z podpisem „pamięć”. Na ekranie powinien pojawić się stale aktualizowany wykres pokazujący zużycie pamięci RAM, pod nim znajdziemy najważniejsze informacje, w tym taktowanie zegara kości opisane jako „szybkość”.

Metoda II – wpisanie komendy w systemie Windows

Częstotliwość RAM-u otrzymamy też korzystając z klasycznej tekstowej linii komend w systemie Windows. Dostęp do komend systemowych otrzymujemy korzystając z opcji „uruchom”, którą znajdziemy w menu start. W polu poleceń wpisujemy słowo ”cmd”, po czym naszym oczom powinno ukazać się charakterystyczne czarne okno. Aby poznać specyfikę posiadanej kości kopiujemy tutaj polecenie „wmic memorychip get speed”, a następnie wciskamy przycisk enter. Na ekranie powinna pojawić się poszukiwana przez nas informacja.

Metoda III – skorzystanie z zewnętrznych programów diagnostycznych

Alternatywnie możemy skorzystać także z wielu programów diagnostycznych. Najpopularniejszym z nich jest niewielki, darmowy i łatwy w użyciu CPU-Z, który pobierzemy w tym miejscu. Aplikacja udostępnia nam szczegółowe informacje na temat RAM-u w zakładce „pamięć”.

Metoda IV – BIOS

Ostatnia opisana metoda pozwala sprawdzić pamięć RAM bez uruchomienia Windowsa. Opcja ta przydaje się wówczas, gdy system odmawia posłuszeństwa lub nie został ona zainstalowany. Po włączeniu komputera wciskamy przycisk/przyciski na klawiaturze, które przeniosą nas do panelu konfiguracyjnego BIOS-u płyty głównej. Zazwyczaj używana w tym przypadku kombinacja klawiszy jest wyświetlana na ekranie komputera, najczęściej będą to przyciski F1, F2, F10, delete lub escape.
Współczesne BIOS-y posiadają graficzny interfejs obsługiwany za pomocą myszki. Informacje na temat RAM-u znajdziemy w jednym z dostępnych menu konfiguracyjnych. To, gdzie dokładnie je znajdziemy zależy w dużej mierze od producenta sprzętu, warto więc skonsultować się w razie wątpliwości z instrukcją obsługi.
Zdjęcie: Envato Elements