Data publikacji:

W jakiej kolejności czytać książki J.R.R. Tolkiena?

Tolkien był wybitnym angielskim pisarzem odpowiedzialnym za popularyzację gatunku fantasty. To m.in. właśnie od niego wywodzi się popularny podział na rasy ludzi, elfów i krasnoludów. To jego dzieła były podstawą do stworzenia kasowych produkcji hollywoodzkich, które zebrały masę nagród oraz zarobiły wiele milionów dolarów. Kim był J.R.R. Tolkien i jak czytać jego książki z uniwersum Śródziemia? Tego dowiecie się z dalszej części tekstu!

tolkien książki

Mitologia Śródziemia Tolkiena – największe książki autora

J. R. R. Tolkien należy do najbardziej znanych autorów fantasy. Jego dzieła często goszczą w zestawieniach dobrych książek fantasy.

W przypadku twórczości Tolkiena można mówić o czymś więcej niż tylko rozbudowanym uniwersum. Poszczególne dzieła spisane przez autora tworzą jedną, wielką mitologię, która przez lata była rozwijana. Niestety za życia autora wydano zaledwie kilka powieści o Śródziemiu.

Pisarz pozostawił po sobie wiele notatek oraz niedokończonych wątków, którymi zajął się w przyszłości jego syn Christopher. To dzięki niemu współcześni czytelnicy mogą obcować z bogactwem mitologii wykreowanej przez Tolkiena.

Jak czytać J.R.R. Tolkiena? Kolejność książek

 1. „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
 2. „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”
 3. „Władca Pierścieni: Dwie Wieże”
 4. „Władca Pierścieni: Powrót Króla”
 5. „Silmarilllion”
 6. „Upadek Gondolinu”
 7. „Dzieci Hurina”
 8. „Beren i Luthien”
 9. „Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa”
 10. „Niedokończone opowieści”
 11. „Księga zaginionych opowieści”
 12. „Opowieść o Kullervo”

J.R.R. Tolkien i najważniejsze książki

Hobbit, czyli tam i z powrotem

Pierwsze pełnoprawne dzieło z mitologii Śródziemia, które Tolkien napisał samodzielnie od początku do końca. W książce poznajemy losy tytułowego hobbita, Bilbo Bagginsa, który wyrusza do Samotnej Góry w celu zgarnięcia skarbu pilnowanego przez smoka Smauga. W niebezpiecznej wędrówce towarzyszy mu czarodziej Gandalf wraz z grupą nieustraszonych i nieokrzesanych krasnoludów.

Droga do celu wiedzie przez niebezpieczne tereny zamieszkiwane przez przedstawicieli wielu ras, jak leśne elfy czy trolle. To właśnie w tej powieści pojawia się po raz pierwszy gollum Sméagol, któremu główny bohater wykrada pierścień o magicznych właściwościach.

Powieść tworzona była przede wszystkim z myślą o dzieciach, dlatego styl, w jakim została napisana, jest bardzo przystępny i stonowany. Mimo to twórcy udało się przemycić poważniejsze wątki, pokazujące, jak fortuna potrafi przyćmić umysły ludzi i nie tylko.

Władca Pierścieni. Przełomowa trylogia Tolkiena

Cykl „Władca Pierścieni” wydawany jest w formie trylogii, lecz autor pisał go jako sześcioksiąg. Akcja sagi została osadzona sześćdziesiąt lat po wydarzeniach znanych z powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, a jej tematyka jest o wiele bardziej dojrzała. Tym razem mamy do czynienia z rozbudowanymi opisami, wielowątkową fabułą oraz opisami scen batalistycznych, w których życie traci wiele istnień.

Historia kręci się wokół tytułowego pierścienia, należącego niegdyś do władcy ciemności, Saurona. Jedynym sposobem na jego zniszczenie jest wrzucenie go do czeluści Orodruiny. Kiedy pierścień zostanie stopiony w ogniu, wtedy Sauron straci swoją moc. To niezwykle trudne zadanie powierzono hobbitowi Frodo, który razem z drużyną dzielnych wojaków wyrusza do odległej krainy. „Władca Pierścieni” to wybitne dzieło, które powinien przeczytać każdy fan fantastyki.

Silmarilllion

„Silmarillion” był zdecydowanie najważniejszą książką J.R.R. Tolkiena, ponieważ autor rozwijał je praktycznie przez całe swoje dorosłe życie, robiąc przerwy na napisanie „Władcy Pierścieni”, „Hobbita” i innych powieści bądź wierszy. Niestety nie było mu dane dokończyć książki. Zadania podjął się jego syn Christopher, który spiął wszystko w całość i rozwinął poszczególne wątki, bazując na notatkach autora.

Książka jest w rzeczywistości zbiorem opowiadań, a nie pełnoprawną powieścią. „Silmarillion” dzieli się na kilka części opisujących najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w Śródziemiu, na wiele lat przed wydarzeniami znanymi z wędrówki Frodo Bagginsa.

Kim był J.R.R. Tolkien? Krótka biografia pisarza

John Ronald Reuel Tolkien pochodził z angielskiej rodziny, lecz urodził się w 1892 roku w afrykańskiej miejscowości Bloemfontein, gdzie jego ojciec pracował jako urzędnik w banku. Kiedy chłopiec miał dwa lata, matka zabrała go i jego brata do Anglii, gdzie zamieszkali w Birmingham.

Tolkien od zawsze przejawiał zainteresowanie filologią, co znalazło później odzwierciedlenie w jego najważniejszych dziełach. Podobno autor potrafił porozumiewać się w ponad trzydziestu językach, w tym po łacińsku, anglosasku, staroirlandzku czy nordycku.

Więcej szczegółowych informacji o życiu pisarza dowiecie się z książki „J.R.R. Tolkien. Biografia” autorstwa Humphreya Carpentera.