Data modyfikacji:

16 GB czy 32 GB RAM? Ile RAM do grania i do grafiki?

Pamięć RAM to półprzewodnikowe układy elektroniczne, które przyjmują postać kart rozszerzeniowych wpinanych do specjalnego portu na płycie głównej peceta lub laptopa, choć w niektórych modelach komputerów przenośnych mogą one również być na stałe wbudowane w urządzenie. Komponent ten jest niezwykle ważnym elementem konstrukcji PC i wpływa bezpośrednio na wydajność sprzętu. Dla zasady, im bardziej pojemna jest pamięć RAM, tym większe możliwości daje nam nasz komputer. Radzimy, jakie wielkości powinien być RAM do grania, pracy lub grafiki.
ram do grania i grafiki
Co to jest RAM? RAM to anglojęzyczny skrót od nazwy „Random Access Memory”, którą zwyczajowo tłumaczymy na polski jako „pamięć o dostępie swobodnym”. Komponent ten jest o kilkudziesięciu lat podstawowym elementem każdego komputera, zarówno zwykłego biurowego peceta, jaki i maszyn zamontowanych na pokładzie sond kosmicznych lub samolotów odrzutowych. Pamięć RAM jest również niezbędna do działania wszelkiego rodzaju urządzeniom elektronicznym AGD i RTV, takim jak telewizory. Na co dzień o RAM-ie myślimy zazwyczaj, wybierając nowy laptop, smartfon lub tablet.
Pamięć RAM zbudowana jest z półprzewodnikowych czipów, które obecnie wykonuje się z części zbliżonych do tych używanych w popularnych pamięciach NAND Flash, stanowiących podstawę konstrukcji dysków SSD oraz kart pamięci, takich jak micro-SD. Składają się one z miliardów tranzystorów reagujących na przepływający przez nie ładunek elektryczny, zmieniający ich ustawienie i pozwalając zakodować pojedyncze bity danych.

Jakie zadanie spełnia pamięć RAM?

Przechowuje ona wszystkie kluczowe dane niezbędne do funkcjonowania komputera, dostarcza je i wykorzystuje system operacyjny, a także każde uruchamiane oprogramowanie. Bez zainstalowanych kości maszyna nie jest w stanie się w ogóle poprawnie uruchomić. Do RAM-u nie są jednak kopiowane całe aplikacje, ale jedynie najczęściej używane fragmenty plików. Rozwiązanie to przyspiesza pracę komputera i sprawia, że radzi sobie on nawet z bardzo skomplikowanymi zadaniami.
W odróżnieniu od kart pamięci lub dysków informacje znajdujące się w RAM-ie są nieustannie nadpisywane i zmieniane, w zależności od aktualnych potrzeb peceta. Warto jednak podkreślić, że są one kompletnie wymazywane po odłączeniu zasilania.
Sposób działania RAM-u pozostaje praktycznie taki sam od jego samych początków. Nie oznacza to jednak, że kości te nie zmieniły się na przestrzeni kilku dekad. Największa ewolucja zaszła w przypadku ich pojemności.
Pierwsze domowe komputery wyposażone były bowiem w układy o pojemności zaledwie kilkunastu kilobajtów, dziś przestrzeń ta nie wystarczyłaby nawet do zapisania kilku paragrafów zwykłego tekstu. Obecnie kości przechowują wiele gigabajtów informacji.
Rewolucja zaszła również w dziedzinie prędkości przesyłania i zapisywania danych, co przekłada się bezpośrednio na tempo, z jakim RAM komunikuje się z innymi komponentami PC. Tempo zmian jest wciąż niezwykle duże, a producenci co kilka lat wprowadzają nowe standardy technologiczne znacząco poprawiające wydajność oraz maksymalną pojemność kości.

Pojemność kości – ile RAM-u do gier lub grafiki?

Pojemność RAM-u to najważniejszy parametr kości dla przeciętnego użytkownika. Określa on oczywiście ilość wolnego miejsca przeznaczonego do zapisywania danych tymczasowych. Dla zasady, im jest ona większa, tym lepiej. Obecnie spotkamy się z modelami wyposażonymi w 8 GB, 16 GB i 32 GB przestrzeni przeznaczonej do przechowywania informacji. Wiele osób zadaje więc sobie pytanie, która wartość będzie najlepsza do pracy z grafiką lub zabawy z grami.
Absolutnym minimum dla komputerów z systemem Windows 10 i 11 jest w tej chwili 8 GB pamięci RAM. W laptopach kości o takiej pojemności są montowane w najtańszych modelach komputerów. Taka ilość RAM-u wystarcza tylko do podstawowych zadań i może sprawić wiele kłopotów zwłaszcza osobom uruchamiającym kilka programów użytkowych równocześnie.
Problemy sprawiać będą zwłaszcza przeglądarki internetowe, należące do niezwykle pamięciożernych aplikacji. Otwierając jednocześnie wiele zakładek z ulubionymi witrynami, bardzo szybko zauważymy, że komputer zacznie się „krztusić i spowalniać”. Sytuacja taka przełoży się też na znacznie mocniejsze obciążenie pozostałych komponentów oraz wzrost zużycia prądu, a tym samym szybsze rozładowywanie się baterii. Mając do dyspozycji jedynie 8 GB RAM-u, możemy zapomnieć też o zabawie z bardziej zaawansowanymi grami lub pracy z kompleksowym oprogramowaniem.
Czy w takim razie oznacza to, że 16 GB RAM-u jest optymalnym wyborem dla większości właścicieli pecetów? Jeszcze do niedawna odpowiedź brzmiała tutaj – zdecydowanie tak. Obecnie zmienia się to jednak w szybkim tempie.
ile ram do gier

Ile RAM-u do gier?

Niedawno nie do pomyślenia była sytuacja, w której deweloperzy wymagają od komputerowych graczy posiadania peceta wyposażonego w 32 GB RAM-u, tabu to przełamało już jednak kilku dużych producentów. Na razie 32 GB niezbędne jest do uruchomienia produkcji w najwyższych rozdzielczościach i detalach graficznych, ale w najbliższych latach będzie się to jednak zmieniać. Oznacza to, że budując peceta, najbardziej entuzjastyczni fani elektronicznej rozrywki zamiast na 16 GB stawiają na 32 GB pamięci RAM.
Zaznaczmy jednak, że jeżeli nie zależy nam na zabawie w 4K, w pełnych detalach graficznych, jeszcze przez długi czas nie będziemy zmuszeni do wybierania kości 32 GB. Pamiętajmy też, że RAM jest tylko częścią zestawu komputerowego, w przypadku gdy jest on składany lub wybierany z myślą o gamingu, swoją uwagę powinniśmy skupiać przede wszystkim na wybraniu jak najbardziej wydajnej karty graficznej.
Podsumowując, 16 GB pamięci RAM do gier jest obecnie jak najbardziej wystarczające. Kości 32 GB to rozwiązanie przede wszystkim dla największych entuzjastów, decydujących się na PC z najlepszymi podzespołami na rynku.

Ile RAM-u do grafiki i pracy z zaawansowanymi programami?

Podobny problem z wyborem odpowiedniej ilości RAM-u mają też osoby pracujące na co dzień z programami do projektowania graficznego 2D i 3D, a także edycji wideo lub fotografii. Używane przez nich aplikacje polegają w dużej mierze na CPU i GPU komputera, ale pamięć ma również niezwykle ważny wpływ na stabilność ich pracy oraz wydajność w najtrudniejszych zadaniach. Komputer dla grafika musi sobie radzić z wymagającym oprogramowaniem.
Profesjonaliści jak najbardziej powinni postawić na laptopy i pecety stacjonarne z 32 GB RAM-u na pokładzie. Zapewnią one komfortową pracę nawet z największymi plikami i projektami, oszczędzając czas i nerwy. Komputer z 32 GB RAM-u wystarczy też na co najmniej kilka lat i będzie przygotowany na nowe aktualizacje używanych programów. Taka ilość pamięci jest też idealna, gdy musimy pracować z kilkoma aplikacjami jednocześnie na kilku ekranach.
Dodajmy jeszcze, że dla osób zaopatrujących się w stacje robocze do najbardziej ekstremalnych zadań przesadą nie jest również stawianie na zestawy komputerowe z aż 64 GB pamięci na pokładzie.
Zdjęcie: Envato Elements