Data publikacji:

Komputer dla grafika – jaki wybrać?

Osoba zajmująca się profesjonalną obróbką grafiki lub montażem filmów musi posiadać sprzęt z najwyższej półki. Bardziej skomplikowane prace w programach edytorskich wymagają do płynnego działania solidnych podzespołów, które będą w stanie sprostać wszystkim zadaniom. Jeżeli dopiero zaczynasz pracę w tym zawodzie, to koniecznie zapoznaj się z naszym tekstem. Dowiesz się z niego, jak powinien wyglądać idealny komputer dla grafika oraz czy warto zastąpić go laptopem.

komputer dla grafika

Komputer czy laptop dla grafika – co jest lepsze?

Na początek ustalmy, jaki rodzaj sprzętu powinien cię przede wszystkim interesować. Część osób jest zdania, że znacznie lepiej sprawdza się tradycyjny komputer stacjonarny dla grafika. Laptop nie jest jednak bezużyteczny, ponieważ przydaje się w paru sytuacjach, w jakich pecet nie mógłby sobie poradzić. Wiesz już, jak wybrać laptop do pracy biurowej. W dzisiejszym wpisie podpowiem, jaki laptop i komputer dla grafika wybrać.

Komputer stacjonarny czy laptop – zapewne zadajesz sobie to pytanie. Głównym atutem komputera stacjonarnego dla grafika jest to, że możesz zdecydować, jakie podzespoły będą się znajdować w twoim sprzęcie. Nawet jeśli kupisz gotowy zestaw, to zawsze łatwiej jest wymienić w nim poszczególne komponenty. W laptopach takie wariactwa często są niemożliwe ze względu na zamkniętą konstrukcję urządzenia.

Dodatkowym atutem komputerów dla grafika jest to, że można w nich umieścić lepsze chłodzenie, które automatycznie jest w stanie w pełni wykorzystywać potencjał podzespołów. Procesor można dodatkowo podkręcić, żeby zwiększyć jego osiągi, co automatycznie powoduje większe generowanie ciepła. W takiej sytuacji poprawiony system wentylacji jest na wagę złota.

Największym minusem laptopów jest to, że profesjonalne modele dla grafików komputerowych potrafią kosztować naprawdę sporo pieniędzy. Komputery stacjonarne też nie należą do najtańszych, ale ich ceny są o wiele bardziej rozsądne.

Zdecydowanie najważniejszą zaletą laptopów jest mobilność. Praca grafika często nie ogranicza się wyłącznie do pracy w domu. Niekiedy musisz wychodzić na spotkania z klientami, a wtedy przenośny komputer jest jedynym rozwiązaniem zaprezentowania swoich prac. W takim przypadku zdecydowanie bardziej opłaca się zainwestowanie w urządzenie przenośne. Jak widzisz, zarówno komputer dla grafika, jak i laptop mają swoje plusy i minusy. Sam musisz zadecydować, na jakich aspektach bardziej ci zależy.

Jaki procesor w komputerze dla grafika?

Komputery stacjonarne nie byłyby w stanie funkcjonować, gdyby nie ich mózg. Procesor odpowiada za wszystkie zadania obliczeniowe, jakie zapewnia mu użytkownik podczas pracy przy komputerze. Jeśli myślisz poważnie o pracy grafika, to koniecznie musisz wybrać procesor posiadający co najmniej sześć rdzeni oraz jak najwięcej wątków (najlepiej 12).

Podczas obróbki grafik (zwłaszcza 3D) wykonywanych jest wiele czynności, dlatego większa liczba rdzeni i wątków mocno wpłynie na wielozadaniowość komputera dla grafika. Urządzenie będzie w stanie w szybszym tempie reagować na dużą liczbę poleceń, przetwarzając je w niemal natychmiastowy sposób.

Istotne jest też taktowanie – im większe, tym lepsze. Absolutnym minimum powinno być 3.9 GHz (najlepiej jeszcze z możliwością overclockingu). W przypadku firmy Intel warto patrzeć na modele z serii Core i7. Jeśli natomiast wolisz markę AMD, wtedy warto pomyśleć o rodzinie Ryzen 5 lub Ryzen 7.

Pamięć RAM komputera dla grafika

Pamięć operacyjna RAM przechowuje wykonywane programy, wszystkie dane oraz wyniki ich pracy. Im większe kości umieścisz w płycie głównej, tym szybciej będą wykonywane procesy. Jeśli w komputerze będzie za mało RAM, część obliczeń przejdzie na dysk twardy, a to spowolni pracę. Dlatego najlepsze komputery dla grafika wykorzystują przynajmniej 16 GB RAM DDR 4.

Komputer dla grafika – jaki dysk twardy?

Graficy zazwyczaj pracują na wielu plikach, które trzeba kopiować, wczytywać itp. Żeby przyspieszyć wszystkie procesy, dobrze jest zainwestować w dyski półprzewodnikowe (SSD). Gwarantują znacznie szybszy czas pracy (m.in. zwiększają tempo uruchamiania programów) od klasycznych HDD, lecz ich cena jest sporo wyższa. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie dwóch dysków – mniejszego SSD do szybkich operacji i znacznie większego HDD do magazynowania plików.

Jaką kartę graficzną wybrać w komputerze dla grafika?

Solidna grafika przyda się przede wszystkim w komputerach dla grafików 3D lub wektorowych. Dobre karty graficzne są konieczne również do obsługi więcej niż jednego monitora.

Jaki monitor dla grafika?

Nieważne, jak mocne podzespoły miałby komputer i tak nic nie zdziałasz, jeśli nie będziesz posiadać odpowiedniego monitora dla grafika. Jeśli chcesz, aby prace w pełni oddawały twoje wizje, to zapomnij o tanich monitorach ze średniej półki cenowej. Tego typu sprzęt może nadawać się do gier wideo lub oglądania filmów, ale nie do pracy grafika. Wynika to głównie z tego, że nie będzie w stanie w pełni oddać jakości obrazu oraz kolorów, na jakich ci zależy.

Autor: Łukasz Morawski