Pamięć RAM to jeden z podstawowych elementów komputera, który możemy samodzielnie wymienić lub rozszerzyć. Jakie rodzaje pamięci RAM wyróżniamy i ile RAM-u wybrać do gier? Radzimy pokrótce, jak dobrać pamięć RAM do laptopa.
Pamięć RAM (ang. Random Access Memory) to jeden z kilku fundamentalnych elementów konstrukcji komputera. Do jej zadania należy przechowywanie wszystkich tymczasowych danych niezbędnych do funkcjonowania wszystkich podzespołów urządzenia, a także systemu operacyjnego wraz z uruchomionymi programami. Wszystkie te informacje są na bieżąco nadpisywane i całkowicie kasowane po wyłączeniu peceta.
Na początku zaznaczmy, że choć pamięci RAM w laptopie korzystają z tych samych technologi przesyłu danych, co ich odpowiedniki w stacjonarnych pecetach, nie są one z nimi kompatybilne. Pamięci w komputerach przenośnych umieszczone są bowiem na tzw. kartach SO-DIMM, które są mniejsze od klasycznych kości PC i nie posiadają własnych radiatorów oraz niepotrzebnych dodatków, takich jak np. podświetlenie RGB. Jaki zatem RAM do laptopa wybrać?
Obecnie dominującym standardem wśród pamięci RAM jest DDR4, który zapewnia nie tylko większą przepustowość przesyłu danych niż poprzednik (DDR3), ale także lepszą wydajność podczas korzystania z wymagających aplikacji oraz mniejsze zapotrzebowanie na energię. Zaznaczmy, że kolejne generacje pamięci nie są ze sobą kompatybilne, dlatego też laptop z portem na moduły DDR3 nie obsłuży nowszych DDR4 i vice versa.
Jak dobrać pojemność pamięci RAM do laptopa? W przypadku laptopów obecnie najpopularniejsze są kości RAM o pojemności 8 GB. Bez problemu znajdziemy w sprzedaży również kości 16 GB.
Warto zwrócić uwagę także na często dostępne w sklepach specjalne zestawy dwóch kości RAM działających w tzw. trybie Dual Channel, który dodatkowo przyśpiesza ich pracę. Czasami są one również montowane fabrycznie w komputerach przenośnych, o fakcie tym dowiemy się z konfiguracji technicznej sprzętu.
Szybkość zegara pamięci RAM, która tradycyjnie podawana jest w megahercach (MHz), to jeden z głównych wyznaczników jej wydajności. Dla zasady, im jest on większy w obrębie tej samej generacji (DDR3, DDR4 itd.), tym lepiej dla użytkownika, a zwłaszcza dla graczy oraz profesjonalistów używających komputera do zaawansowanych zadań.
Jeżeli planujemy zakup laptopa do gier, minimalnie zalecane jest obecnie 8 GB. Gdy poszukujemy komputera do zaawansowanych graficznie produkcji, który posiada wydajny układ graficzny, najlepiej, by było to co najmniej 16 GB szybkiego RAM-u.
Jaką pamięć RAM wybrać? W przypadku laptopów do pracy wiele zależy do tego, z jakich programów na co dzień korzystamy. Jeżeli są to wyłącznie proste aplikacje biurowe oraz przeglądarka internetowa, możemy zadowolić się 8 GB. W wypadku, gdy pracujemy jednak intensywnie z pakietami do edycji grafiki i wideo albo aplikacjami do projektowania, takimi jak AutoCAD, zaleca się 16 lub nawet 32 GB RAM-u.