Data modyfikacji:

Jaki komputer do montażu filmów?

Tworzenie treści wideo staje się elementem pracy coraz większej liczby specjalistów – nie tylko tych zajmujących się social mediami. Do produkowania treści wysokiej jakości w krótkim czasie potrzebny będzie jednak odpowiedni komputer do montażu filmów. Podpowiadamy, jaki sprzęt wybrać.

komputer do montażu filmów

Jaki komputer do edycji wideo?

Komputer do montażu filmów to sprzęt, który ma nam zapewnić obsługę wszelkiego software, które przydaje nam się podczas tworzenia treści wizualnych. To ogromne wyzwanie nawet dla najdroższych komponentów – procesowanie plików w formatach wideo wymaga niezwykłej mocy.

Dlatego na starcie warto zaznaczyć, że lepiej będzie postawić na komputer stacjonarny niż laptop do montażu filmów. Laptopy najczęściej wyposażone są w bardziej energooszczędne wersje znanych procesorów czy kart graficznych i nie mają takiej wydajności, która mogłaby nas przeprowadzić przez proces montażu wystarczająco sprawnie. Oczywiście istnieją maszyny wyposażone w gamingowe GPU i CPU, które poradzą sobie z takim zadaniem. Jednak często w ich wypadku musimy zapłacić sporą kwotę.

Skoro wiemy już, że komputer do obróbki filmów powinien być standardowym pecetem, ewentualnie stacją roboczą, przyjrzyjmy się, co ma się w niej znaleźć. Jakie podzespoły są najważniejsze i jakie zadanie spełniają poszczególne komponenty. Zacznijmy jednak od nieco innego tematu – doboru systemu operacyjnego.

Komputer do montażu filmów – Mac czy PC?

Idealny komputer do montażu filmów nie istnieje – każdy twórca ma swoje potrzeby i styl pracy. Temat wyboru OS (systemu operacyjnego) jest szczególnie mocno związany ze sposobem, w jaki wykonujemy montaż. Ważne jest to, żeby system był kompatybilny z programem do montażu, którego używamy. Ponadto musi być zgodny z innymi narzędziami, które pomagają nam w wykonywaniu wszystkich operacji koniecznych do ukończenia filmu.

Warto więc przed zakupem komputera sprawdzić, co oferuje nam MacOS, a co Windows, które programy lepiej radzą sobie na danej konfiguracji etc. Warto pamiętać, że komputery typu iMac przeważnie są dosyć drogie, ale oferują w swojej cenie nie tylko „wnętrze”, lecz także ekran o matrycy stworzonej z myślą o pracy w środowisku wizualnym. Jest to więc rozwiązanie typu 2 w 1 – idealny monitor, pozwalający uwypuklić walory nagranych treści (bądź animowanych) i komputer do montażu. Dlatego iMac jest dobrym wyborem, o ile używane przez nas programy na nim działają.

Konfiguracje z Windowsem jest za to łatwiej dobrać. Jest ich więcej, oferują kompatybilność z większą liczbą programów, szczególnie tych darmowych i niekoniecznie związanych z montażem. Również ich cena jest znacznie niższa, a poza tym, możemy stworzyć komputer do montażu idealnie dostosowany do naszych potrzeb.

Zobacz, jak wybrać komputer dla grafika

Komputer do obróbki filmów – na jakie podzespoły zwrócić uwagę?

W każdym konwencjonalnym komputerze znajduje się procesor, płyta główna, zasilacz, pamięci RAM i magazyn danych – dysk SSD lub HDD. Opcjonalnie możemy wyposażyć go także w kartę graficzną. Zastanówmy się, jaka jest rola każdego z tych komponentów w konstrukcji komputera do montażu.

Jaki procesor w komputerze do obróbki filmów?

Komputer do montażu filmów powinien być wyposażony w możliwie jak najlepszy procesor. To on ma kluczowe znaczenie dla czasu, jaki zajmie komputerowi przetworzenie gotowego, zmontowanego filmu. Zdecydowanie warto stawiać na topowe modele w danym momencie – np. procesory Intel i7, i9 aktualnej generacji, czy Ryzen 7 oraz Ryzen Threadripper AMD.

Tego typu procesory posiadają wiele rdzeni i wątków (od 6 rdzeni i 12 wątków do 64 rdzeni i 128 wątków), co przekłada się na bardzo szybkie przetwarzanie plików wizualnych. Zazwyczaj im więcej rdzeni i wątków, tym lepiej.

Należy jednak zwrócić uwagę także na taktowanie danego procesora. Bazowe taktowanie najczęściej wynosi powyżej 3 GHz. Większość procesorów pozwoli nam na podkręcenie ich do znacznie większych wartości. W przypadku procesorów marki Intel należy wybierać procesory oznaczane literą K – z odblokowanym mnożnikiem. Podkręcanie ich jest najłatwiejsze. Procesory AMD Ryzen i AMD Threadripper posiadają odblokowany mnożnik domyślnie.

Czy karta graficzna w komputerze do montażu jest ważna?

Karta jest drugim co do ważności komponentem poza CPU. Nowoczesny komputer do montażu 4K musi posiadać GPU z najwyższej półki – np. Nvidii z serii Quadro czy topowe karty stworzone z myślą o gamingu – Radeony serii 6000 w wersji XT lub Nvidia GeForce RTX 30xx. Jeśli budżet nie pozwala na zakup takiej części, można z powodzeniem sięgnąć po wydajną kartę bez RTX.

Ile RAM w komputerze do edycji wideo?

W komputerze do produkcji filmów powinno znaleźć się 16 GB RAM w technologii DDR4. W przypadku bardziej zaawansowanych projektów rekomenduje się 32 GB RAM. Więcej RAM-u może znaleźć się w konstrukcji komputera, ale nie ma takiej konieczności. Często i tak dodatkowy zasób nie będzie zagospodarowany przez program do obróbki.

Dyski w komputerze do edycji wideo

Coraz więcej osób przenosi swoją obróbkę filmów do sieci, korzystając z usług w chmurze. Ceny dysków są dosyć niestabilne – raz spotkamy bardzo tanie komponenty tego typu, innym razem ich dostępność jest na bardzo niskim poziomie. Warto jednak posiadać fizyczne magazyny danych.

Dysk, którego zasoby będą wykorzystywane przez program do obróbki wideo, powinien być wykonany w technologii SSD. To zdecydowanie usprawni proces tworzenia nowej treści. Warto wyposażyć się w dysk 500 GB, 1 TB czy nawet 2 TB – w zależności od tego, jakich formatów używamy, w jakiej jakości nagrywamy etc. Dyski HDD mogą być tanim sposobem na przechowywanie gotowych i surowych materiałów.

Płyta główna, chłodzenie i zasilacz – nie zapominajmy także o nich!

Płyta główna ma być przede wszystkim kompatybilna z procesorem. Poza tym musi mieć na tyle dobre parametry (sekcję zasilania), by pozwalała na efektywne i stabilne podkręcenie CPU. Zasilacz natomiast powinien charakteryzować się wysoką wydajnością, najlepiej sprawnością na poziomie w okolicach 90% (certyfikaty 80+ Gold i wyżej) i pochodzić od sprawdzonego dostawcy (warto sprawdzić, czy dany model nie jest na czarnej liście zasilaczy). Jako że domyślnie celujemy w podkręcony procesor, warto zatroszczyć się o wydajne chłodzenie.

Autor: Marcin Krawczyk