Data modyfikacji:

Jak wybrać laptop do montażu i obróbki filmów?

Nagrywanie filmów stało się niezwykle powszechne, głównie za sprawą mediów społecznościowych. Aby film wyglądał dobrze i przyciągał uwagę, musi zostać odpowiednio zmontowany i obrobiony. Do tego niezbędny jest odpowiedni laptop do montażu filmów. Podpowiadamy, jaki model warto wybrać!

laptop do montażu filmów

Jakie parametry dobrego laptopa do montażu filmów?

Doradzaliśmy już w kewstii wyboru komputera dla grafika. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jaki laptop do montowania filmów kupić. W laptopach służących do obróbki i montażu filmów niezwykle ważny jest procesor, który ma bezpośrednią wpływ na wydajność. Aby mieć pewność, że mocy obliczeniowej nie zabraknie, wybierz procesor czterordzeniowy lub sześciordzeniowy.

Najpopularniejsze są obecnie procesory Intel Core i5, które oferują bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Procesory AMD z serii Ryzen są również chętnie wybierane, choć częściej można spotkać je w laptopach gamingowych.

Drugim parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie laptopa do montowania filmów, jest ilość pamięci RAM. Zwykle programy do obróbki takie jak Adobe Premiere czy Final Cut Pro potrzebują dużo pamięci operacyjnej, dlatego warto wybrać 8 GB pamięci RAM, choć optymalną konfiguracją będzie 16 GB lub 32 GB RAM. Zintegrowana karta graficzna współpracująca z drugą zintegrowaną zapewni duże możliwości.

Kupując nowy sprzęt, nie warto zapominać również o dysku. Najlepiej wybrać dysk SSD, który oferuje wysokie transfery danych, a dzięki braku mechanicznych elementów jest odporny na uszkodzenia. Szybki transfer danych jest niezwykle istotny.

W laptopie do montowania filmów optymalnym wyborem będzie wersja 512 GB. W przypadku większych pojemności trzeba liczyć się z całkiem sporą dopłatą.

Podstawą dobrego laptopa zarówno do fotografii, jak i do montażu filmów jest dobry ekran. Rozmiar to tak naprawdę kwestia mocno indywidualna, choć większe monitory 15-calowe czy 17-calowe oferują lepszy komfort pracy.

Wyświetlacz powinien dysponować minimum rozdzielczością Full HD, choć na rynku można znaleźć coraz więcej monitorów Full HD+ lub 4K. Aby kolory były wiernie odwzorowane, warto kupić laptopa z jak największym pokryciem palety barw DCI-P3. Ten standard kest wykorzystywany w przemyśle filmowym. Dobre monitory mają nawet 120% pokrycie palety barw!

Wielu filmowców korzysta na co dzień z licznych akcesoriów. Z tego powodu w laptopie niezbędne są odpowiednie porty. Aktualnie producenci pozbywają się większości z nich i zastępują je złączem USB typu C lub Thunderbolt 3. To rozwiązanie pozwala na korzystanie z rozmaitych przejściówek. Minusem jest fakt, że wyruszając w podróż, trzeba o nich pamiętać.

Sama pojemność baterii nie jest tak istotna jak inne podzespoły, jednak możliwość pracy bez konieczności sięgania po ładowarkę z pewnością będzie dużym udogodnieniem. Najlepsze laptopy do montażu i obróbki filmów potrafią wytrzymać około 8 godzin na jednym cyklu ładowania.

Ile wydać na laptopa do montażu i obróbki filmów? 

Ceny dobrych laptopów do montowania filmów zaczynają się od około 4000 złotych. Za najlepsze urządzenia z topowymi podzespołami trzeba zapłacić nawet 13 000 złotych. Wybór urządzenia powinien być uzależniony od potrzeb użytkownika.

Jeśli na montowanie poświęcasz dużo czasu, to wybór lepszego sprzętu będzie zdecydowanie lepszym pomysłem. Amatorzy obróbki filmów mogą spokojnie wybrać nieco tańszego laptopa. Gwarantujemy, że również sprawdzi się on w wielu sytuacjach.

Autor: Bartłomiej Mazurek