Data publikacji:

Jaki program do obróbki zdjęć? Najlepsze płatne i darmowe aplikacje

Program do obróbki zdjęć jest dla każdego miłośnika fotografii niezależnie od tego, czy jest amatorem czy też profesjonalistą. Taka aplikacja pozwoli na poprawienie niedoskonałości, zapanowanie nad kolorami, a także nadanie fotografiom niepowtarzalnego klimatu. 
program do obróbki zdjęć

Dlaczego warto obrabiać zdjęcia?

Obróbka zdjęć jest nieodłącznym elementem fotografii i czymś, co w tej przestrzeni jest obecne od lat. Gdy królowała fotografia analogowa, miłośnicy robienia zdjęć eksperymentowali z odczynnikami w ciemni. W dobie cyfrowej naszą ciemnią jest właśnie program do obróbki zdjęć.
O tym, jak daleko chcesz zajść w obróbce, możesz zadecydować samodzielnie. Aplikacje umożliwiają dokonywanie prostych korekt takich jak zwiększenie kontrastu, rozjaśnienie zdjęcia czy przygaszenie kolorów. Jednak dla osób bardziej zaawansowanych jest opcja wywoływania zdjęć wykonanych w formacie RAW. Taka fotografia zawiera więcej informacji i nie ma narzuconych ustawień, które występują w kompresji zdjęcia zrobionego w formacie JPG. W praktyce oznacza to, że możesz bawić się nie tylko światłem, ale również kolorem.
Obróbka pozwala wyrazić swój styl, ale również zaakcentować, jakie elementy na zdjęciach są istotne. Dzięki narzędziom do usuwania obiektów, ujęcia mogą wyglądać jeszcze lepiej, a Ty możesz pozbyć się brzydkich elementów takich jak chociażby banery reklamowe czy kosze na śmieci.

Polecane darmowe i płatne programy do obróbki zdjęć

Adobe Lightroom

Adobe Lightroom to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych aplikacji do obróbki zdjęć dostępnych na rynku. Wyróżnić możemy dwie wersje: na komputery i telefony. Wersja na telefony w podstawowej opcji jest darmowa. Otrzymujemy dostęp do najważniejszych suwaków i narzędzi umożliwiających szybką i skuteczną obróbkę. Tak naprawdę w darmowej wersji możemy bez problemu uzyskać ciekawe efekty, manipulując suwakami odpowiedzialnymi za światło czy kolor. Finalnie możemy zredukować występujące szumy, wyostrzyć zdjęcie, a także dodać efekty takie jak winieta czy usunięcie zamglenia.
W wersji płatnej otrzymujemy dostęp do takich funkcji jak edytowanie przy użyciu maskowania, co umożliwia selektywną obróbkę zdjęć. To pomaga przy tworzeniu dramaturgii, precyzyjnej edycji kolorów czy nadaniu zdjęciom efektu przestrzennego. Dodatkowo, mamy do dyspozycji przydatne narzędzie umożliwiające usunięcie obiektów. W nowej wersji wykorzystywana jest sztuczna inteligencja dlatego efekty są bardzo dobre.
Lightroom Classic dostępny na komputery jest jeszcze bardziej rozbudowany i pozwala na lepsze zarządzanie dużą liczbą zdjęć, a także obróbkę wielu zdjęć przy wykorzystaniu automatyzacji polegającej na synchronizacji efektów.

Adobe Photoshop

Adobe Photoshop to najważniejsza i prawdopodobnie najlepsza aplikacja do pracy ze zdjęciami. W nowej wersji tego programu mamy możliwość skorzystania z zaawansowanych funkcji sztucznej inteligencji. W praktyce oznacza to, że możemy z łatwością pozbywać się obiektów ze zdjęć, a także dodawać generowane cyfrowo obiekty lub całe obszary. Funkcja wypełnienia generatywnego z pewnością odmieni sposób w jaki są obrabiane zdjęcia.
Oczywiście to tylko ułamek możliwości tej aplikacji, bo za jej pomocą można tworzyć rozmaite efekty, a także retuszować skórę jak profesjonaliści. Photoshop jest aplikacją płatną, jednak dla profesjonalistów i ambitnych amatorów to najlepszy wybór i bardzo dobra inwestycja.

Affinity Photo

Affinity Photo jest bardzo dobrym kompromisem pomiędzy Lightroomem i Photoshopem. Mamy tutaj praktycznie wszystkie niezbędne funkcje do obróbki zdjęć. Dla użytkowników ważną informacją może być fakt, że za oprogramowanie wystarczy zapłacić raz. Inne aplikacje działają w modelu subskrypcyjnym, a tutaj płacimy raz i mamy dożywotnią licencję.
W Affinity Photo bez problemu wywołamy pliki RAW, a także dokonamy retuszu skóry. Miłośnicy zabawy z warstwami i kombinowaniem ze zdjęciami także znajdą coś dla siebie. Kolejnym plusem jest dostępna na iPady pełnoprawna aplikacja, która współpracuje z rysikiem Apple Pencil. Jeżeli szukasz dobrego i niedrogiego programu do zdjęć oraz grafiki, to warto się tą propozycją zainteresować.

Photopea

Największą ciekawostką jest fakt, że z aplikacji możemy korzystać w przeglądarce, dlatego niezależnie od posiadanego komputera możesz jej używać! Liczba narzędzi jest ogromna, ale co najważniejsze, to możemy pracować na warstwach i tym samym mieszać poszczególne efekty czy wycinać obiekty ze zdjęć. Photopea ma wbudowany filtr Camera RAW czyli taki uproszczony odpowiednik Lightrooma. Do szybkiej obróbki jest on wprost idealny! To najprawdopodobniej jedna z najlepszych aplikacji do obróbki zdjęć!
jaki program do obrobki zdjęć

Snapseed

Snapseed to darmowa aplikacja do obróbki zdjęć stworzona przez Google. Jest ona dostępna wyłącznie na telefony, dlatego głównie kierujemy ją do fotografów mobilnych. Do dyspozycji otrzymujemy szereg znanych i przydatnych narzędzi. Oprócz podstawowych suwaków skorzystamy tutaj z krzywych, ustawienia balansu bieli czy wyostrzania. Bardzo interesujące są dodatkowe efekty umożliwiające stworzenie wrażenia zdjęcia HDR czy podwójnej ekspozycji. Jest tu także narzędzie do korekty zdjęć i usuwania niechcianych elementów. Jeśli oprócz samej obróbki lubisz bawić się efektami, to warto pobrać tą aplikację na swój telefon.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.