Data modyfikacji:

NVIDIA GeForce RTX40 już wkrótce w sprzedaży

Na targach CES po raz pierwszy zaprezentowano aż trzy nowe karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 40. Producent po raz kolejny pokazał, że nie istnieje granica wydajności, której nie da się przekroczyć. Sprawdź, kiedy nowe karty graficzne zadebiutują w Polsce!
nvidia rtx 40

Nowe karty graficzne robią wrażenie!

Najnowsze karty graficzne NVIDIA GeForce korzystają z architektyry Ada Lovelace, które zapewniają nawet dwukrotnie wyższą wydajność i energooszczędność. Rdzenie Tensor czwartej generacji mają wyższą wydajność dzięki wsparciu dla DLSS3. Ponadto mamy rdzenie RT trzeciej generacji, które mają dwukrotnie wyższą wartość Ray Tracingu.
Nowe procesory graficzne wykorzystują sztuczną inteligencję na komputerach PC, co ma przełożyć się na efektywniejsze granie, a także korzystanie z narzędzi AI w różnych programach. NVIDIA TensorRT to oprogramowanie do głębokiego uczenia. Generowanie wideo odbywa się znacznie szybciej niż w poprzednich wersjach. W przypadku gier technologia DLSS będzie jeszcze bardziej widoczna.
Ciekawie zapowiadają się funkcje generatywne takie jak w Adobe Photoshop, które będą efektywniej wykorzystywały rdzenie Tensor do płynnego uruchamiania narzędzi. Co ciekawe w oprogramowaniu NVIDIA Broadcast będzie można łatwiej usunąć szumy z tła i uruchamiać nowe grafiki. Wszystko ma być niezwykle płynne.
Dzięki wykorzystaniu DLSS w grach będzie można utrzymać wysoką liczbę klatek na sekundę. RTX 4070 Ti SUPER przy włączonym DLSS i Ray Tracingu będzie działał nawet 4.1-krotnie szybciej w grze Alan Wake 2. W Wiedźminie 3 wzrost wydajności jest zauważalny ponad 2-krotnie. W tych porównaniach producent odnosi się do kart RTX 3070 Ti oraz RTX 2070 SUPER. Wymagający gracze, a także użytkownicy korzystający z programów takich jak Photoshop, czy Blender na pewno docenią zmiany, które pojawiły się w tych modelach.

NVIDIA GeForce RTX 4080 Super

Z całej serii nowo zaprezentowanych kart graficznych, model GeForce RTX 4080 Super jest najbardziej zaawansowany. Pełna obsługa Ray Tracingu w rozdzielczości 4K działa 1.4-krotnie szybciej niż w GeForce RTX3080 Ti bez generowania DLSS. Dodatkowy wzrost wydajności jest możliwy dzięki technologii DLSS Frame Generation. Nowa karta graficzna w sprzedaży pojawi się 31 stycznia i będzie kosztować 4999 zł.

NVIDIA GeForce RTX 4070i Super

Ten model jest dedykowany dla użytkowników, którzy korzystają z rozdzielczości od 1440p do 4K. W porównaniu do RTX 4070 Ti mamy więcej rdzeni oraz zwiększony bufor do 16 GB wraz z 256-bitową magistralą pamięci gwarantującą wzrost przepustowości do 672 GB/s. Tym samym karta jest szybsza 1,6-krotnie od wersji RTX3070 Ti. Ten model będzie dostępny w sklepach od 24 stycznia w cenie 3999 zł.

NVIDIA GeForce RTX 4070 Super

To najniższa wersja spośród zaprezentowanych. Karta graficzna dysponuje częstotliwością podwyższoną do 2.48 GHz, a pojemność układu GPU to 12 GB. W porównaniu do standardowej wersji mamy o 20% więcej rdzeni niż RTX4070. Producent wskazuje, że nowy model jest szybszy od karty RTX 3090. Kartę można zamawiać od 17 stycznia w cenie 2999 zł.
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.