Data publikacji:

Lodówka do samochodu – kiedy warto ją kupić?

Podczas dłuższych podróży samochodem, a także kempingów czy wypadów za miasto, bardzo często, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, mamy ochotę na odrobinę ochłody. Wielu właścicieli aut poszukuje więc skutecznego sposobu na bezpieczne i dłuższe przechowywanie napojów i jedzenia w niskiej temperaturze. Na szczęście w sklepach znajdziemy wiele lodówek i chłodziarek turystycznych, pojawia się zatem pytanie, którą z nich wybrać.
lodówka samochodowa

Czy warto kupić lodówkę do samochodu?

Lodówka do samochodu jest bardzo dobrą inwestycją, która przyda się nie tylko miłośnikom długich wojaży. Przede wszystkim pozwala ona zaoszczędzić na zakupie zimnych napojów, w trasę możemy zabrać wiele butelek własnoręcznie przygotowanego soku lub przefiltrowanej wody, które pozostaną schłodzone nawet po tym, jak zostawimy auto na parkingu. W odróżnieniu od termosów, do lodówki bez problemu włożymy nawet kilka litrów napojów. Może przydać się też, gdy wybieramy się na zakupy – nawet mała lodówka samochodowa zmieści pudełko lodów lub paczkę frytek, jogurty czy owoce.
Samochodowa lodówka turystyczna jest oczywiście niezastąpiona podczas spotkań ze znajomymi np. przy ognisku lub grillu. Co więcej, lodówka samochodowa z funkcją mrożenia pozwoli nam zabrać ze sobą mrożone ryby, mięso, warzywa i inne przysmaki, które trafią na ruszt, patelnię lub do garnka.
Lodówki samochodowe mają z reguły dość kompaktowe rozmiary (mają objętość od kilku do kilkudziesięciu litrów), mieszczą się więc bez problemu w bagażniku czy na tylnym lub przednim siedzeniu auta. Niektóre bardziej zaawansowane modele z zamrażarkami wymagają dostępu do zasilania. Mogą być one wyposażone w akumulator albo czerpać energię bezpośrednio ze standardowego gniazdka zapalniczki o napięciu 12 V lub 24 V.

Dobra lodówka samochodowa – rodzaje modeli

Jak już zaznaczyliśmy, w sklepach znajdziemy bogatą ofertę lodówek i chłodziarek do samochodu. Zachodzą pomiędzy nimi spore różnice. Przede wszystkim dostępne są w wielu rozmiarach. Najmniejsze stworzone są przede wszystkim do noszenia w ręce lub transportu np. na bagażniku roweru. Modele te świetnie sprawdzą się w aucie, gdy korzystać będzie z nich jedna lub dwie osoby.
Większe kilkunasto- i kilkudziesięciolitrowe modele stworzone są z myślą o dłuższym przechowywaniu napojów i żywności, przeznaczonych nawet dla kilkunastu osób. Urządzenia te projektuje się przede wszystkim z myślą o właścicielach aut i przyczep kempingowych. 
Kolejną istotną różnicą pomiędzy lodówkami turystycznymi jest sposób ich działania, przyjrzymy się więc z bliska każdemu z nich.

Lodówka samochodowa na wkłady mrożące

Najprostsze i najtańsze konstrukcje, których ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Lodówki te mają z reguły mniejsze wymiary (choć spotkamy się też z dużymi modelami) i nie wymagają żadnego zewnętrznego zasilania. Ich izolowane ścianki i pokrywy nie pozwalają dostać się do wnętrza gorącemu powietrzu z zewnątrz. 
W utrzymaniu niższej temperatury pomagają też specjalne wkłady mrożące ze specjalnym płynem lub wodą. Dodatkowo do wnętrza możemy też wrzucić lód, który spowolni proces jego nagrzewania się. Lodówki na wkłady chłodzące są najczęściej wykonane w całości z lekkiego tworzywa sztucznego. Są one doskonałym rozwiązaniem do przechowywania wszelkiego rodzaju napojów, nie nadają się jednak do przewożenia produktów mrożonych, takich jak lody.

Samochodowa lodówka absorpcyjna

Jest to lodówka samochodowa z zasilaniem 12 V lub 230 V. Do chłodzenia używa ona roztworu amoniaku nieustannie pompowanego w obiegu zamkniętym. Pochłania on ciepło z wnętrza pojemnika i oddaje je na zewnątrz przez zamontowane w obudowie radiatory. Urządzenie jest w stanie utrzymać stałą temperaturę niższą nawet o ok. 30 stopni Celsjusza od tej w jej otoczeniu.
Przy temperaturze 25 stopni wewnątrz możemy więc nawet trzymać mrożonki. W zależności od modelu, urządzenia zasilane są prądem stałym 12 V z gniazda zapalniczki auta lub dołączonego akumulatora, a także prądem zmiennym 230 V z sieci elektrycznej. Urządzenia świetnie sprawdzają się podczas dłuższych wypadów i wycieczek, ich zaletą jest też względnie cicha praca. 

Samochodowa lodówka termoelektryczna

Samochodowa lodówka turystyczna tego typu do schładzania wnętrza korzysta z technologii termoelektrycznej. W ściankach urządzenia zamontowane są podwójne metalowe płyty wymieniające ciepło pod wpływem przepływającego przez nie prądu stałego. Ciepło jest odprowadzane przy pomocy wentylatorów i radiatorów. Lodówki tego typu nie używają żadnego typu płynu chłodniczego, są więc lżejsze i bardziej poręczne od modeli absorpcyjnych. Na ich poprawne działanie nie wpływa też nagła zmiana ich położenia (np. po przewróceniu na bok). 
Urządzenia utrzymują temperaturę niższą maksymalnie o 30 stopni Celsjusza, od tej w ich najbliższym otoczeniu. Warto jednak podkreślić, że aby ją zachować, muszą znajdować się w chłodzie, z dala od bezpośredniego słońca. Nie zostawiamy więc ich na nagrzanych powierzchniach, takich jak plażowy piasek lub asfalt. Sprzęt zasilany jest prądem stałym 12 V i 24 V pochodzącym z gniazdka zapalniczki samochodowej, a także sieciowym prądem zmiennym 230 V.

Samochodowa lodówka kompresorowa

Lodówki turystyczne do samochodu tego typu to miniaturowe wersje klasycznych domowych chłodziarek. Do utrzymania niskiej temperatury wykorzystują sprężony płyn chłodniczy krążący wąskimi rurkami w obiegu zamkniętym. Podobnie jak w modelach absorpcyjnych, odbiera on ciepło i oddaje je na zewnątrz przy pomocy radiatorów i wentylatorów.
Sprzęt tego typu odznacza się najlepszą możliwą wydajnością – bez względu na panujące wokół upały, nieustannie utrzymuje bardzo niską temperaturę. Jako jedyna lodówka turystyczna, modele tego typu są w stanie niezawodnie przechowywać nawet głęboko mrożone produkty, ponieważ we wnętrzu zamrażarki może panować nawet temperatura o wartości -22 stopni Celsjusza. Największą wadą tych lodówek samochodowych jest głośna praca, a także bardzo duży ciężar. Nawet największe modele zmieszczą się jednak w bagażnikach większości aut. Urządzenie zasilane jest energią o napięciu 12V i 24V oraz 100–240 V.

Czy lodówka samochodowa może rozładować akumulator? 

Lodówki zasilane z gniazdka zapalniczki samochodowej pobierają nieustannie prąd, nawet wówczas, gdy wyłączyliśmy silnik. Duże urządzenia kompresorowe po zostawieniu na kilka godzin mogą dość mocno rozładować akumulator, przez co możemy mieć nawet problemy z odpaleniem pojazdu. Zawsze warto więc zapoznać się ze specyfikacją techniczną sprzętu i sprawdzić jego wymagania co do zasilania i użytkowania. 
Zdjęcie: Envato Elements