Data publikacji:

Wentylator na biurko – ulga w pracy w trakcie upałów

Nie masz dostępu do klimatyzacji? Wentylator na biurko to najlepszy wybór do pracy podczas upalnych dni. Podpowiadamy, jak wybrać dobre urządzenie, aby efektywnie się schłodzić w czasie wysokich temperatur.
wentylator na biurko

Dlaczego wentylator biurkowy jest dobrym wyborem?

Wentylator biurkowy został zaprojektowany głównie w celu schłodzenia użytkownika podczas pracy. W porównaniu do standardowych, stojących modeli jest on znacznie mniejszy, dlatego na stanowisku pracy można go umieścić bez większych kłopotów.
Takie urządzenie będzie bardzo dobrym wyborem dla osób, które szukają orzeźwienia w upalne dni, ale jednocześnie nie oczekują, że wentylator biurkowy schłodzi całe pomieszczenie. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że mniejsza moc, a także wielkość łopatek mają pewne ograniczenia i nigdy nie będą pracować tak wydajnie jak pełnowymiarowe urządzenia.
Wentylator biurkowy sprawdzi się nie tylko w pracy, ale również w domu. Jeśli chcesz skierować strumień powietrza na konkretną część domu, to taki wentylator poradzi sobie bez większych problemów. Małe wentylatory biurkowe na USB są często wybierane do pokoi dziecięcych. W tym wypadku warto także postawić na cichy wentylator pokojowy.

Wentylatory biurkowe. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jak wybrać najlepsze wentylatory do biura? W pierwszej kolejności musisz zwrócić uwagę na to, jaką mocą dysponuje dany model. Trzeba jasno zaznaczyć, że nawet najlepsze modele będą nieco słabsze od swoich odpowiedników w wersji stojącej. Średnia moc w dobrej klasy wentylatorze biurkowym wynosi około 35-40 W. Najmocniejsze wersje sięgają 45W i tutaj już można poczuć całkiem fajne ochłodzenie.
Kolejnym elementem, który ma ogromny wpływ na pracę jest średnica wentylatora. Tutaj mamy tak naprawdę trzy wielkości - 23 cm, czyli taki bardzo kompaktowy wentylator, 30 cm, czyli rozmiar większy, który zapewni większy strumień powietrza i rozmiar 40 cm, który jest dedykowany dla osób, które chcą mieć większy poziom ochłodzenia. Wielkość powinna być dopasowana w zależności od tego ile miejsca masz na swoim biurku. 
W specyfikacji znajdziemy informację na temat liczby łopatek, które obracają się i następnie wytwarzają pęd powietrza. Im większa ich liczba, tym urządzenie będzie efektywniej pracować. Standardowe modele mają trzy łopatki, natomiast te trochę lepsze mogą mieć pięć lub nawet sześć łopatek.
Z perspektywy użytkownika bardzo ważna w wentylatorze jest regulacja pochylenia, ale również dodatkowe funkcje. Jedną z bardziej pożądanych jest oscylacja w obie strony, czyli wykonywanie ruchów głowicy w prawo i w lewo. To najlepszy sposób, aby ochłodzić wybrany obszar w jeszcze krótszym czasie.
Każdy porządny wentylator na biurko powinien mieć regulację prędkości. W modelach biurkowych mamy do wyboru dwa lub trzy stopnie. Większa liczba nie miałaby sensu, ponieważ nie są to aż tak mocne urządzenia.

Czy wentylatory biurkowe są ciche? 

Ze względu na mniejszą moc oraz wymiary wentylatory biurkowe raczej są ciche i nie przeszkadzają podczas pracy czy relaksu w domu. Zdecydowana większość modeli osiąga podobny poziom hałasu. W modelach o mocy 45 W włączenie pełnych obrotów może spowodować wzrost hałasu, ale nadal jest to norma, która nie powinna nikomu specjalnie przeszkadzać. Nawet najlepsze wentylatory do biura generują pewien hałas i tym nie należy się przejmować.

Czy warto kupić wentylator biurkowy na usb?

Wentylator na USB należy traktować bardziej jako fajny gadżet niż faktyczne urządzenie do schłodzenia. Tego typu urządzenia mają od 16 cm do 30 cm średnicy i raczej nie dysponują dużą mocą poza kilkoma wyjątkami. Najtańsze i najmniejsze modele mają moc maksymalnie 5-8 W. W przypadku tych większych możemy liczyć nawet na 35W, ale trzeba pamiętać, że taki rodzaj zasilania zwiększy cenę. Mimo to jest to rozwiązanie bardzo wygodne, bo wentylator możemy podłączyć do komputera lub listwy zasilającej z portem USB.

Ile kosztuje dobry wentylator biurkowy?

Ceny wentylatorów biurkowych są bardzo zróżnicowane i zaczynają się od około 50 złotych. Średnia cena wynosi około 100 złotych, natomiast za najlepsze modele trzeba zapłacić mniej więcej 200-300 złotych. Wpływ na cenę ma nie tylko specyfikacja, ale również zastosowane materiały oraz wygląd urządzenia.

Wentylator na biurko - najczęściej zadawane pytania

Czy warto kupić wiatrak na biurko w pracy?

Jeżeli w Twoim biurze panują wysokie temperatury, a nie ma tam klimatyzacji, to taki wiatrak będzie bardzo dobrym pomysłem. Oczywiście zakładając, że przy stanowisku pracy znajduje się jedna osoba. W innym przypadku urządzenie nie będzie w stanie efektywnie ochłodzić całej przestrzeni i wtedy lepiej zainwestować w wiatrak stojący.

Jakie parametry powinien mieć wentylator na biurko?

Dobry wentylator na biurko powinien przede wszystkim dysponować dużą mocą od 30 W do 45 W. Jeżeli masz dużo miejsca, to wentylator o średnicy 40 cm będzie bardzo dobrym wyborem. Na małe i średnie biurka najlepiej sprawdzi się wentylator o średnicy 23 cm lub 30 cm. Dobry wentylator ma również regulację pochylenia oraz funkcję oscylacji, która równomiernie rozprowadzi powietrze po pomieszczeniu.

Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.