Data publikacji:

Jaki kask rowerowy dla dzieci? Jak dobrać rozmiar?

Jazda na rowerze to emocjonująca i zdrowa aktywność sportowa, która jest szczególnie lubiana przez dzieci. Ten sport wymaga jednak odpowiedniego sprzętu, czyli roweru dopasowanego do wieku i wzrostu dziecka. Oprócz roweru, niezwykle ważnym elementem wyposażenia jest także kask ochronny. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego elementu wyposażenia małego rowerzysty, podpowiadamy, jak go dobrać, a także prezentujemy ranking najpopularniejszych modeli.
jaki kask rowerowy dla dziecka

Kask rowerowy dla dziecka – dlaczego jest tak ważny?

Choć w polskich miastach i miasteczkach buduje się coraz więcej kilometrów ścieżek i tras rowerowych, jazda na dwóch kółkach wiąże się wciąż z pewnym ryzykiem, tym bardziej jeżeli mamy do czynienia z niedoświadczonymi cyklistami, do których zaliczają się najmłodsi.
Dzieci częściej niż dorośli narażone są na wywrotki i zderzenia wynikające z brawury albo braku odpowiedniej techniki poruszania się na rowerze. Dobry kask rowerowy dla dziecka ochroni malucha przed najgroźniejszymi obrażeniami głowy i szyi, w znaczący sposób minimalizując ich długotrwałe skutki. 

Czy kask rowerowy dla dzieci jest obowiązkowy?

Przepisy nie wymagają od rowerzystów posiadania kasków, dotyczy to osób w dowolnym wieku, wymagają jednak od użytkowników pojazdu zachowania wszelkich środków bezpieczeństwa, pozwalających uniknąć ryzyka. Eksperci zalecają, aby kask dziecięcy na rower był na wyposażeniu każdego małego cyklisty, zwłaszcza tego, który dopiero uczy się jazdy. Kask powinien być zakładany nawet wówczas, gdy maluch jeździ po ogrodzie czy po parku. 
Pamiętajmy, że wiele dzieci podchodzi z dużą niechęcią do kasków i często odmawia ich noszenia lub nie przykłada należytej uwagi do ich poprawnego założenia. Rodzice i opiekunowie powinni więc zwracać uwagę na ten fakt, zwłaszcza gdy pociechy wybierają się na przejażdżki bez nadzoru. Najlepiej dawać dzieciom dobry przykład i w trakcie wspólnych wycieczek rowerowych samemu zakładać kask. Warto, aby kask dla dziecka był wspierany także ochraniaczami na kolana i łokcie, które zapobiegają stłuczeniom i przetarciom. 

Jak sprawdzić, czy kask jest dobry dla dziecka?

Wybierając kask rowerowy dla dzieci, zwracajmy uwagę na kilka podstawowych kwestii. Zanim przejdziemy do ich omówienia, warto podkreślić, że powinniśmy być przygotowani na regularną wymianę kasków, zwłaszcza jeżeli pierwszy kupujemy dla kilkulatka – pociechy dość szybko wyrosną z najmniejszych modeli. 
Zobacz także: Rower dla 4-latka 

Rozmiar kasku rowerowego dla dziecka

Dziecięce kaski rowerowe koniecznie dobieramy do rozmiaru głowy. Tylko dobrze dopasowany kask daje gwarancję maksymalnej ochrony. Zbyt mały lub zbyt duży nie tylko nie osłoni całej głowy, ale będzie przyczyną dyskomfortu, co skutecznie zniechęci do jego zakładania. 
Kaski dziecięce na rower oferowane są zazwyczaj w kilku różnych rozmiarach, które odpowiadają obwodowi głowy użytkownika, a ten najprościej sprawdzić przy pomocy centymetra krawieckiego. Miarką oplatamy głowę centymetr nad uszami i oczami. 
W przypadku najmniejszych rowerzystów w wieku do 3 do 5 lat sięgamy po kaski o rozmiarze około 50–52 centymetrów. Maluchy rozpoczynające pierwszą klasę podstawówki będą wymagać już większych modeli, co najmniej 54 centymetrów. W opisie każdego produktu znajdziemy nie tylko wymiary, ale też sugerowany wiek użytkownika. 
Zobacz także: Rowerek biegowy dla 3-latka 

Typ kasku rowerowego dla dziecka

Chociaż każdy dziecięcy kask rowerowy ma jeden główny cel, jakim jest chronienie głowy dziecka przed urazami, to producenci tego typu zabezpieczeń proponują różne ich typy. Dla najmłodszych dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją rowerową przygodę, opracowane zostały specjalne modele, które w znacznym stopniu okalają głowę. Ich główną zaletą jest pełna ochrona głowy, w tym ochrona części potylicznej. 
Kask dziecięcy na rower dla starszych maluchów swoim kształtem przypomina modele dedykowane dorosłym, ale jest wykonany z lżejszego materiału i ma nieco mniejsze rozmiary. Takie kaski posiadają otwory wentylacyjne, co jest szczególnie ważne podczas długich wycieczek rowerowych oraz w okresie letnim, kiedy głowa podczas wysiłku naturalnie się poci. 

Komfort kasku rowerowego dla dziecka

Na komfort dziecka wpływa rodzaj zapięć, a także waga kasku. W tym drugim przypadku zaleca się aby dla małych dzieci waga poszczególnych produktów utrzymywała się zakresie około 150–200 gramów, a dla starszych dzieci wynosiła maksymalnie 300 gramów. Ważną kwestią pozostaje także optymalna wentylacja głowy. Dobre modele mają dodatkowe otwory umożliwiające swobodny przepływ powietrza. Dzięki temu dziecko nie przegrzewa się nawet podczas największych upałów. 

Wykonanie kasku rowerowego dla dziecka

Dobry kask rowerowy dla dziecka powinien mieć wszystkie możliwe certyfikaty bezpieczeństwa, w tym CE oraz EN 1087 i 1080, które gwarantują, że produkt bez problemów będzie spełniać swoje zadanie. Starajmy się unikać najtańszych modeli pochodzących od niesprawdzonych producentów. Bardzo często ulegają one zniszczeniu już po kilku tygodniach zwykłego użytkowania, a najczęściej będą się w nich psuć zapięcia. 

Ranking kasków rowerowych dla dzieci 

Kask na rower dla dziecka – FAQ

Jak sprawdzić, czy kask jest dobry dla dziecka?
Upewnij się, że kask posiada aktualne certyfikaty bezpieczeństwa odpowiednie dla Twojego regionu, takie jak CE w Europie czy CPSC w USA. Kask powinien dobrze przylegać do głowy dziecka, nie przesuwać się i nie uciskać. Dobrze jest wybrać model z regulowanym systemem dopasowania. Odpowiednia liczba otworów wentylacyjnych zapewni komfort i przepływ powietrza, co jest szczególnie ważne podczas aktywności fizycznej.

Czy kask rowerowy dla dzieci jest obowiązkowy?
W Polsce nie ma obowiązku noszenia kasków rowerowych. Ze względów bezpieczeństwa warto jednak zainwestować w to akcesorium.