Data publikacji:

Ranking kasków rowerowych dla dzieci

Jazda na rowerze to emocjonująca i zdrowa aktywność sportowa, która jest szczególnie lubiana przez dzieci. Ten sport wymaga odpowiedniego sprzętu, czyli roweru dopasowanego do wieku i wzrostu dziecka. Oprócz roweru, niezwykle ważnym elementem wyposażenia jest także kask ochronny.
Kask rowerowy dla dzieci to podstawowe zabezpieczenie, które powinno być stałym elementem ubioru. Dobrze dopasowany kask rowerowy dziecięcy ochrania głowę przed możliwymi urazami. Wiele modelów posiada specjalne otwory wentylacyjne, które pozwalają na utrzymanie optymalnej temperatury głowy nawet w upalne dni. Takie rozwiązanie zapewnia komfort i wygodę podczas jazdy.
Ranking kasków rowerowych dla dzieci

Na co zwrócić uwagę, kupując kask na rower dla dziecka?

Kask rowerowy to taki element wyposażenia, który oprócz zalet estetycznych, musi spełniać także odpowiednie wymogi bezpieczeństwa. Wiele dostępnych na rynku kasków rowerowych nie posiada podstawowych certyfikatów zapewniających o bezpieczeństwie ich użytkowania.
Dobre kaski ochronne dla dzieci posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty i oznaczenia, wśród nich znajdują się oznaczenia CE oraz EN 1087 i 1080. Brak wymaganych certyfikatów znaleźć można wśród tanich modelów, które, chociaż kuszą swoją niską ceną, nie są najlepszym wyborem. Wybierając kask dla dziecka, należy kierować się głównie jego bezpieczeństwem, czego nie może zagwarantować tani kask kiepskiej jakości. Wśród innych istotnych cech kasków dla dzieci warto wymienić:
  • rozmiar – kask musi być idealnie dopasowany do głowy dziecka, tylko wtedy daje gwarancję odpowiedniej ochrony. Zbyt duży lub za mały ochraniacz na głowę szybko zacznie wzbudzać dyskomfort, co może zniechęcić dziecko do zakładania go przed jazdą na rowerze. Aby dobrać odpowiedni rozmiar kasku, należy zmierzyć obwód głowy dziecka i na podstawie wyniku dobrać odpowiedni model. Obecnie na rynku dostępne są egzemplarze, które można swobodnie regulować, dlatego sprawdzą się szczególnie wtedy, gdy dziecko dynamicznie rośnie i obwód jego głowy się zwiększa,
  • komfort noszenia – kask to taki element ubioru, który powinien zapewniać bezpieczeństwo, ale jednocześnie musi być wygodny. Dobrze dobrany kask nie spada z głowy dziecka oraz ma odpowiednią wagę. Model kasku dla dziecka powinien być lekki, aby nie obciążać głowy. Optymalna waga dla małych dzieci to około 150-200 g, a dla dzieci starszych – maksymalnie 300 g,
  • odpowiednia wentylacja – oprócz bezpieczeństwa niezwykle istotna jest także wentylacja głowy. Dobre kaski dla dzieci posiadają wiele otworów, które umożliwiają swobodny dostęp powietrza, dzięki czemu głowa nie jest narażona na przegrzanie.

Kask na rower dla dziecka – dostępne typy

Chociaż każdy dziecięcy kask rowerowy ma jeden główny cel, jakim jest chronienie głowy dziecka przed urazami, to producenci tego typu zabezpieczeń proponują różne ich typy. Dla najmłodszych dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją rowerową przygodę, opracowane zostały specjalne modele, które w znacznym stopniu okalają głowę. Ich główną zaletą jest pełna ochrona głowy, w tym ochrona części potylicznej.
Kaski dla starszych dzieci swoim kształtem przypominają modele dedykowane dorosłym, ale wykonane są z lżejszego materiału oraz są stosunkowo mniejsze niż wersje dla dorosłych. Takie kaski posiadają otwory wentylacyjne, co jest szczególnie ważne podczas długich wycieczek rowerowych oraz w okresie letnim, kiedy głowa podczas wysiłku naturalnie się poci.

Kask rowerowy dziecięcy – jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Odpowiedni kask dla dziecka to taki, który jest dobrze dobrany do kształtu i wielkości jego głowy. Aby dobrze dopasować wielkość ochraniacza na głowę, należy znać jej obwód. W tym celu wystarczy zmierzyć głowę dziecka, obejmując ją centymetrem krawieckim w najszerszym miejscu, czyli około 1 centymetr nad uszami.
Producenci kasków zazwyczaj proponują specjalnie opracowane tabelki, które przedstawiają przedział długości obwodu głowy dziecka przypisany do danego rozmiaru. Odpowiednio dobrany ochraniacz powinien przylegać do głowy w każdym miejscu, dlatego ważna jest również jego głębokość oraz wyściółka.

Kaski na rower dla dzieci – ranking polecanych modeli

Ranking kasków rowerowych dla dzieci obejmuje najpopularniejsze i najczęściej polecane modele, które spełniają obowiązkowe normy bezpieczeństwa i posiadają certyfikaty potwierdzające ich jakość. Wśród polecanych modeli kasków dziecięcych znajdują się:

Scoot&Ride XXS-S

To jeden z wariantów popularnej marki, która proponuje lekkie kaski dziecięce, posiadające możliwość regulacji, dzięki czemu rosną razem z dzieckiem. Waga kasku w rozmiarze XXS to zaledwie 240 g, dlatego jest idealny dla dzieci od pierwszego roku życia. Ten model został stworzony w zgodzie z międzynarodowymi normami bezpieczeństwa oraz spełnia wszystkie wymagane normy (CE, EN 1078). Wyjątkowy komfort podczas użytkowania kasku zapewniają miękkie boczne pasy regulujące, miękki, polarowy podbródek oraz krawędzie wykonane w technologii HF.

AlpinaXimo Flash White Flower

Kaski tej marki cechują się rozszerzoną i niską tylną strefą, dzięki czemu zapewniają zwiększoną ochronę dla najmłodszych. Ten model wyposażony jest w liczne otwory wentylacyjne, które pozwalają utrzymać optymalną temperaturę głowy dziecka. Waga tego kasku to zaledwie 230 g, dzięki czemu taki model nie będzie obciążał głowy malucha.

KellysSprout

To model kasku dziecięcego typu full-face, który sprawdzi się szczególnie dla małych dzieci. Taka konstrukcja zapewnia ochronę całej głowy dziecka, co gwarantuje wyjątkowe bezpieczeństwo podczas jazdy. Dolna część zabezpieczająca jest mobilna, co oznacza, że w dowolnym momencie można ją zdjąć. Kask posiada aż 11 otworów wentylacyjnych, a podszewka wewnątrz kasku zrobiona jest z najwyższej jakości powłoki antybakteryjnej.
Zdjęcie: Wavebreakmedia / Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!