Większość trzylatków to tzw. żywe srebra, którym naprawdę trudno jest usiedzieć w jednym miejscu. Tę miłość do aktywności fizycznej warto spożytkować, kupując maluchowi dobry rower. Sprawdź, jaki rower dla 3-latka będzie dobrym wyborem i na co zwracać uwagę podczas zakupu. Podsuwamy również kilka modeli rowerów, które z pewnością przypadną do gustu zarówno tobie, jak i samemu zainteresowanemu.
Jednym z pytań, które bardzo często zadają sobie rodzice trzylatków, brzmi: „Jaki rower dla 3-latka wybrać? Czy lepszy będzie biegowy, czy może jednak od razu zainwestować w tradycyjny rowerek z pedałami i dodatkowymi kółkami, które z czasem będzie można odkręcić?”. Zdaniem wielu doświadczonych rodziców, a także licznych ekspertów, odpowiedź brzmi: zdecydowanie rowerek biegowy.
Tradycyjny rower dla trzylatka mają jedną ważną wadę: mimo zabezpieczenia w postaci dodatkowych kółek dziecko musi w pewnym stopniu nauczyć się utrzymywać równowagę. Gdy się to nie udaje i maluch przechyla się na prawą lub lewą stronę bez możliwości kontroli sytuacji, odczuwa duży stres i zaczyna zniechęcać się do jeżdżenia na rowerku. Model tardycyjny będzie więc lepszym wyborem na rower dla 4-latka czy 5-latka, który już potrafi trzymać równowagę.
Warto również zauważyć, że tradycyjny rower dla 3-latka kiepsko sprawdza się na wszelkich nierównościach, piaszczystych terenach, niełatwo jest również wjechać nim pod górkę. Rowerek biegowy sprawdzi się w tym wieku po stokroć lepiej.
Dzięki temu, że taki pojazd nie ma pedałów i jest bardzo niski, maluszek może w każdej chwili bardzo łatwo się zatrzymać. Ta możliwość wiąże się z silnym poczuciem kontroli nad sytuacją. Dziecko ćwiczy równowagę (właściwie ciągle ją trenuje), ale dzieje się to bardzo intuicyjnie, prosto i bez stresu. Efektem takich częstych treningów jest nabycie umiejętności panowania nad rowerem oraz własnym ciałem oraz – co się z tym wiąże, szybsza nauka jazdy na klasycznym pojeździe.
Dodatkowe zalety rowerka biegowego to:
Aby kupić dobry rower biegowy dla 3-latka, musisz zwrócić uwagę na kilka cech pojazdu.
Sprawdź także, jaka hulajnoga dla 4-latka będzie dobrym wyborem
Rowerek biegowy dla 3-latka powinien mieć taką wysokość, aby siedzące na siodełku dziecko bez problemu dotykało całą stopą podłoża. Warto zwrócić uwagę na modele z regulowaną wysokością siodełka, które posłużą maluchowi dłużej niż jeden sezon.
Rama rowerka biegowego może być wykonana z drewna albo stali. Drewniane pojazdy są bardziej ekologiczne, mocniej też wpisują się we współczesne trendy. Niemniej pojazdy ze stalową ramą również mogą cieszyć oko.
Zasada jest bardzo prosta: im lżejszy rowerek, tym dziecku łatwiej będzie nim operować. Zwróć uwagę na to, że zarówno modele drewniane, jak i stalowe, mogą sporo ważyć.
Rowerek biegowy dla 3-latka może mieć koła z pianki albo te bardziej tradycyjne – pompowane. Koła z pianki są odporne na przebicie, ich zaletą jest również niska waga. Z kolei koła pompowane zapewniają większą amortyzację – świetnie sprawdzą się na nierównych terenach.
Na rynku istnieje naprawdę sporo modeli rowerków biegowych – część z nich wyposażona jest w hamulec. Czy jednak rzeczywiście jest to niezbędny dodatek? Bynajmniej. Należy pamiętać, że dziecko zatrzymuje taki rowerek nogami – to intuicyjny, łatwy i najszybszy sposób, którego nie trzeba niczym zastępować.
Jeśli twoje dziecko woli tradycyjny rowerek z dodatkowymi kółkami, to zadbaj o to, aby pojazd ten był jak najwygodniejszy. Oto kilka wytycznych, które pomogą ci w dokonaniu takiego zakupu:
Wielkość rowerka ma kluczowe znaczenie dla wygody jazdy – nigdy nie kupuj pojazdu na zapas, aby jak najdłużej przysłużył dziecku. Idealnej wielkości rower dla 3-latka to taki, w którym odległość siodełka od pedałów jest o 1-2 cm krótsza od długości nóżki dziecka.
Małemu dziecku może być trudno zsynchronizować jazdę oraz ściśnięcie ręcznego hamulca. Dlatego idealny rower dla trzylatki bądź trzylatka powinien mieć hamulec typu torpedo (umożliwiający hamowanie pedałami).
Rower z bocznymi kółkami jest stabilny, dlatego wysokość ramy nie powinna mieć wpływu na wygodę schodzenia i wchodzenia. Niemniej spośród kilku upatrzonych już modeli warto wybrać taki, który ma ramę prowadzoną jak najniżej.
Ilu calowy rower dla 3-latka zapewni dziecku wygodę jazdy? Większość dzieci w tym wieku ma mniej więcej 100 cm wzrostu, dlatego idealne kółka będą miały 12 cali. W tym miejscu również warto zaznaczyć, że kupowanie roweru „na wyrost” jest niewskazane – skutkiem może być zniechęcenie się dziecka do jazdy.
Zastanawiasz się, jaki rower dla 3-latka kupić, ale nie masz czasu bądź ochoty na wnikliwe analizowanie cech poszczególnych modeli? Nie ma problemu – przygotowaliśmy dla ciebie kilka ciekawych propozycji.
Fantastyczny rower dla 3-latki lub 3-latka. Wysokość siodełka i kierownicy jest regulowana, dlatego będzie służył przez co najmniej dwa sezony. Rowerek ma mocną, stalową ramę i 12-calowe koła z pianki EVA, a także zabezpieczenie przed zbyt energicznymi skrętami. Co ważne, model ten ma certyfikat TUV, który potwierdza jego wysoką jakość.
Jaki rowerek biegowy wybrać? Dan Plus to aluminiowy rower biegowy – dla 3-latka, a także nieco młodszych dzieci. Jest wyjątkowo lekki, ma piankowe opony, których nie można przebić, „rośnie” razem z dzieckiem dzięki regulacji wysokości siodełka i kierownicy, a do tego prezentuje się naprawdę świetnie. Warto wspomnieć również, że rower ten ma nóżkę, dzięki której można go odstawić w bezpieczny sposób, a także chroniące przed wybrudzeniem się dziecka błotniki.
To rower dla wymagających. Jedną z jego największych zalet jest wyjątkowo niska waga – to zaledwie 1,9 kg. Rower posiada wytrzymałe, piankowe koła oraz anodowaną ramę, której nie groźne są żadne porysowania. Oczywiście model ten ma regulowane siodełko oraz kierownicę – może służyć dziecku aż do momentu, w którym osiągnie ono 120 cm wzrostu.
Jeśli interesuje cię tradycyjny rower dla 3-latka, to dobrym wyborem będzie Enero Dinno. Pojazd ten ma 12-calowe koła, dwa błotniki, pełną osłonę łańcucha, osłonę kierownicy i mostka, odblaski na kołach, antypoślizgowe rączki, bardzo wygodne siedzisko oraz przedni i tylny (nożny) hamulec.
Wysokość siedziska oraz nachylenia kierownicy można regulować, dzięki czemu rowerek posłuży dziecku przez kilka sezonów, a jazda na nim będzie komfortowa. Oczywiście do zestawu dołączone są kółeczka boczne oraz prowadnik do nauki jazdy, dodatkowo warto wspomnieć o małym koszyku, z którego szczególnie ucieszy się sam obdarowany.