Data modyfikacji:

Jaki rower dla 4-latka kupić?

Wybór roweru dla 4-latka powinien być bardzo przemyślany. Zakup właściwego modelu da maluchowi przyjemność z jazdy, ale przede wszystkim zapewni mu bezpieczeństwo. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę decydując się na zakup nowych dwóch kółek.
rower dla 4-latka

Jaki rower dla 4-latka? Rozmiar to decydujący element 

Zakup roweru niezależnie od tego czy będzie on przeznaczony dla dziecka, czy dorosłego zawsze powinien zaczynać się od doboru odpowiedniego rozmiaru. W przypadku osób starszych zadanie jest ułatwione. Wystarczy znać swój wzrost i długość wewnętrznej strony nogi - to pozwala na znacznie łatwiejsze wybranie pożądanego rozmiaru ramy.
W przypadku rowerów dla najmłodszych producenci nie dają zbyt dużego wyboru. Rozmiary ram są po prostu uniwersalne. W jaki sposób w takim razie powinieneś wybrać nowy sprzęt? W takich przypadkach trzeba kierować się rozmiarem koła.
Według tabeli przygotowanej przez firmę Kross, dzieci w wieku od 4 do 6 lat powinny mieć rower z kołami 16-calowymi. Warto dla pewności zmierzyć długość nogi malucha. Według producenta długość nogi 48 cm będzie idealna do wyboru wcześniej wspomnianego rozmiaru. Jeśli dziecko ma już powyżej 50 cm, to wówczas warto zastanowić się nad zakupem roweru z 20-calowymi kołami. Wielu rodziców chce kupić jeden sprzęt na wiele sezonów, dlatego nawet dla mniejszego dziecka wybiera trochę większy rower. Ten pomysł w przypadku dopiero uczącego się jazdy malucha nie jest najlepszy. 
Młody rowerzysta przede wszystkim musi czuć się na swoim nowym sprzęcie komfortowo. Mniejsze koła pozwalają nie tylko lepiej manewrować podczas jazdy, ale również nieco obniżona geometria ramy pozwala na błyskawiczne zeskoczenie. Większy rower jest pod tym względem trudniejszy do opanowania i ewentualny upadek może zakończyć się bolesnymi otarciami. 

Rowerek dla 4-latka: tradycyjny czy biegowy?

Jeszcze kilka lat temu rynek rowerów dla najmłodszych był dość mocno ograniczony. Rowerki z kołami 16-calowymi dla 3-latka były jeszcze trochę za duże. Na szczęście coraz większą popularnością cieszą się rowerki biegowe.
Wyposażone w 10-calowe lub 12-calowe koła są pozbawione napędu. Dziecko po prostu musi odpychać się od ziemi, co gwarantuje stabilność i pełną kontrolę. Plusem jest to, że maluch może zaznajomić się z dwoma kółkami w bardzo wygodny sposób. Szanse na wywrotkę są znacznie mniejsze.
Ceny poszczególnych modeli zaczynają zaczynają się już od około 100 złotych. To inwestycja, która sprawi, że w kolejnych latach dziecko będzie mogło znacznie łatwiej opanować jazdę na większym sprzęcie.

Nauka jazdy na rowerze - warto pamiętać 

Nauka jazdy na rowerze przynajmniej na początku może sprawiać trochę trudności. Warto zadbać o to, aby dziecko czuło się maksymalnie komfortowo i bezpiecznie. Wybierz spokojne miejsce z dala od ruchu ulicznego. Nie polecamy uczyć dziecka jazdy na ścieżkach rowerowych oraz w miejscach, gdzie chodzą ludzie. To powoduje niepotrzebny stres i zwiększa ryzyko upadku.
Dobrym pomysłem na początek jest wybór nieutwardzonej nawierzchni. Idealnie do nauki spisze się równy trawnik. Nawet gdy dziecko upadnie szanse na otarcie lub stłuczenie będą znacznie mniejsze.
Rodzice do nauki jazdy na rowerze stosują prowizoryczny kijek, którym podtrzymują jadące dziecko. Takie rozwiązanie nie jest bezpieczne, bo w razie ewentualnego upadku maluchowi może coś się stać. Warto dmuchać na zimne i eliminować potencjalne zagrożenia.
Lepszym pomysłem jest zamontowanie bocznych kółek, które gwarantują stabilność. Pamiętaj jednak, aby nie stosować ich zbyt długo. Gdy zauważysz, że dziecko radzi sobie coraz lepiej, spróbuj nauczyć go jazdy bez podparcia. Warto ćwiczyć jak najwięcej, w końcu przyjdzie czas, że maluch będzie jeździł całkowicie samodzielnie.

Akcesoria do rowerka do 4-latka - co warto kupić? 

Akcesoria do roweru to bardzo indywidualna kwestia. Na pewno obowiązkowym wyposażeniem każdego dziecka powinien być kask rowerowy, który ochroni głowę przed upadkiem. Czasami warto pomyśleć także o ochraniaczach na kolana, jednak warto sobie zdawać sprawę, że ograniczają one nieco ruchy. Nie zawsze takie rozwiązanie sprawdza się dobrze. 
W rowerze dla 4-latka na pewno warto zamontować błotniki czy koszyk. Na początek nie montuj wszystkich akcesoriów. Każde, nawet najmniejsze obciążenie może wpłynąć na sterowność. Akcesoria warto zastosować, gdy maluch opanuje już jazdę. 

Polecane modele

Kross Racer 3.0: idealny dla najmłodszych

Ładny rowerek dedykowany dla dzieci w wieku od 4. lat. Niska budowa ramy ułatwia wsiadanie i ucieczkę w razie upadku. W rowerze dla 4-latka zadbano o bezpieczeństwo dziecka. Model posiada dwa rodzaje hamulców, osłonę na łańcuch oraz gumowe osłonki na kierownicę.

Le Grant Rowerek Gilbert: stylowy rower dla 4-latka

Jaki rower miejski dla 4-latka wybrać? Firma Le Grant ma dla ciebie propozycję w stylu retro. Rama z niskim przekrokiem pozwoli na szybkie i łatwie wsiadanie i wysiadanie. Rowerek ma dwa hamulce: przedni i tylni.

Romet Rowerek Tom: wygodny rower dla 4-latka

Ciekawe malowanie rowerka na pewno przyciągnie uwagę niejednego 4-latka: dostępne jest aż 7 wersji kolorystycznych. Geometria tego modelu jest idealnie dostosowana dla najmłodszych. Wygodę jazdy podnosi piankowe siodełko.

Kinderkraft rowerek biegowy: najlepszy rowerek dla 4-latka do nauki

Jeden z najtańszych i najlepszych rowerków biegowych na rynku. Kinderkraft cechuje prosta budowa i niewielki koszyczek umieszczony na kierownicy. Miłym dodatkiem jest niewielki dzwonek do sygnalizowania obecności. 

Kross Kido rower biegowy: wytrzymały rower dla 4-latka

Drewniane rowerki biegowe są przede wszystkim bardzo lekkie, a to ułatwia jazdę. Koła 12-calowe, aluminiowa rama i wszystkie niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa - to wyróżnia ten model. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.