Data modyfikacji:

Ranking wiertarek udarowych

Każdy miłośnik majsterkowania wie doskonale, że posiadanie odpowiednich narzędzi ma kluczowe znaczenie dla skuteczności i bezpieczeństwa wykonywanych prac. Jednym z urządzeń, które z całą pewnością warto mieć w swoim przydomowym warsztacie, jest wiertarka udarowa. Urządzenie to przydaje się bowiem nie tylko profesjonalistom. Na rynku możemy obecnie znaleźć szeroki wybór tego typu wiertarek. Którą z nich wybrać? Wierzymy, że nasz ranking wiertarek udarowych pozwoli ci rozwiać wątpliwości.

wiertarka udarowa

Czym jest wiertarka udarowa?

Zacznijmy od najważniejszego, a więc wyjaśnienia, czym właściwie jest wiertarka udarowa. Jest to rodzaj narzędzia, które od „zwykłej” wiertarki różni się zarówno rodzajem wykorzystywanych wierteł, jak i metodą pracy. W przypadku wiertarki udarowej mamy bowiem do czynienia z mechanizmem udarowym, który zwiększa skuteczność działania narzędzia. Dzięki temu, wykorzystując wiertarkę udarową, możemy wykonywać otwory w materiałach, z którymi nie poradziłyby sobie urządzenia go pozbawiona. Mowa tu np. o betonie czy stali. Wiertarka udarowa sprawdzi się również w wykonywaniu bardzo dużych lub głębokich otworów.

Wykorzystywane w jej przypadku wiertła wykonane są ze spiekanych węglików metali takich jak wolfram czy tytan. Są to niezwykle twarde i odporne materiały, które charakteryzują się ogromną wytrzymałością. Wiertła wykorzystywane w przypadku wiertarek udarowych potocznie nazywamy widiami.

Jak działa wiertarka udarowa z rankingu?

Wspomniane wcześniej widie, czyli niezwykle wytrzymałe wiertła, wciąż byłyby nieefektywne, gdyby nie udar. Co kryje się pod tym pojęciem? Otóż w przypadku wiertarek udarowych wiertło jest nie tylko wprowadzane w bardzo szybki ruch obrotowy (wynoszący kilkadziesiąt tysięcy obrotów na minutę), ale również posuwisto-zwrotny. Oznacza to, że podczas wiercenia bardzo szybko uderza w materiał, w którym powstać ma otwór. Powstają w ten sposób drgania, które wpływają na wiercony materiał. Dzięki temu wiertarka udarowa jest w stanie przewiercić nie tylko drewno, ale również beton czy metal. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w większości urządzeń tego typu z powodzeniem możemy wyłączyć mechanizm udarowy i korzystać z nich jak ze „zwykłych” wiertarek. Do wiertarki udarowej możemy również zamontować inne końcówki – mieszadła, nakładki szlifujące lub polerki. Znacząco poszerza to możliwości urządzenia, które z powodzeniem może również zastąpić nam wkrętarkę.

Mocne strony modeli z rankingu wiertarek udarowych

Wiertarki udarowe to urządzenia, które mają wiele zalet. Wśród nich wymienić możemy między innymi możliwość wywiercania otworów w bardzo szerokiej gamie materiałów, z którymi nie poradzi sobie wiertarka bez mechanizmu udarowego. Jednocześnie zaletą wiertarek tego typu jest ich szerokie zastosowanie. Z powodzeniem mogą być bowiem wykorzystywane również do prac niewymagających udaru jak wiercenie w płytach czy drewnie. Wiertarka może zastąpić nam także wkrętarkę, mieszadło czy szlifierkę – wystarczy jedynie zamontowanie odpowiedniej nasadki.

Jak korzystać z wiertarki udarowej?

Aby praca z wiertarką udarową była bezpieczna i efektywna, musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach, do których należy:

  • wybór odpowiedniej prędkości obrotów (w przypadku wąskich otworów lepiej sprawdzają się duże prędkości, w przypadku dużych – wolniejsze), 
  •  prawidłowe ułożenie wiertarki – powinna znajdować się prostopadle do materiału, w którym wiercimy otwór, 
  •  przerywanie pracy wiertarki i włączanie wysokiego biegu w powietrzu – pozwala to oczyścić wiertarkę z pyłu, 
  •  zmiana tempa i kierunku obrotu powinna odbywać się przy wyłączonym silniku.

Jaka będzie dobra wiertarka udarowa?

Decydując się na zakup wiertarki udarowej, warto zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii, od których zależy bezpieczeństwo i efektywność pracy z narzędziem. Przede wszystkim stawiajmy na wiertarki udarowe znanych i cenionych producentów. Zazwyczaj charakteryzują się one znacznie większą trwałością, solidnym wykonaniem oraz niezawodną pracą.

Przyjrzyjmy się również, jakiej mocy silnik posiada wiertarka i dopasujmy ją do swoich potrzeb. Jeśli jesteśmy osobami, które hobbystycznie majsterkują lub chcemy od czasu do czasu naprawić coś w domu – z powodzeniem wystarczy nam wiertarka udarowa z silnikiem o mocy około 500 W. Jeśli jednak urządzenie ma być wykorzystywane profesjonalnie – postawmy na silnik o mocy 700 W i wyższej.

Kolejnymi parametrami, na które z całą pewnością warto zwrócić uwagę, jest prędkość obrotów wiertarki oraz częstotliwość udaru. Im wyższe, tym urządzenie lepiej będzie radziło sobie z wywiercaniem otworów w każdym materiale.

Zadbajmy również o swój komfort w czasie pracy – warto stawiać na wiertarki udarowe o ergonomicznym kształcie, które posiadają obleczone gumą uchwyty. Wiele urządzeń posiada dodatkowo systemy antywibracyjne, dzięki czemu praca z nimi jest mniej męcząca dla rąk.

Ranking wiertarek udarowych – poznaj nasze propozycje

Oferta wiertarek udarowych jest obecnie bardzo szeroka i różnorodna, co z jednej strony daje nam sporo możliwości wyboru, z drugiej jednak sprawia, że często nie wiemy, na co się zdecydować. Dlatego też przygotowaliśmy ranking wiertarek udarowych, wśród których znajdują się propozycje narzędzi wartych twojej uwagi.

Bosch GSB 13 RE Professional

Pierwszym urządzeniem, które jest bardzo atrakcyjną propozycją, jest wiertarka Bosch GSB 13 RE Professional. To sprzęt znanego i cenionego ze względu na wysoką jakość i wytrzymałość urządzeń producenta. Wiertarka ta wyróżnia się kompaktowymi wymiarami oraz stosunkowo niską wagę wynoszącą zaledwie 1,7 kg. Dzięki temu będzie idealną propozycją dla domowych majsterkowiczów. Wiertarka Bosch posiada wydajny silnik 600 W, dwa tryby pracy, wygodna boczną rękojeść oraz miękką okładzinę zwiększającą komfort i bezpieczeństwo pracy.

Makita HP1631K

Drugim urządzeniem, które warto polecić, jest bez wątpienia wiertarka udarowa Makita HP1631K<. Urządzenie to zapewnia 2 tryby pracy – wiercenie z udarem lub bez. Posiada silnik o mocy 710 W, który jest w stanie poradzić sobie z każdym, największym nawet wyzwaniem. Wiertarka Makita to również bezpieczna i komfortowa praca – w zestawie znajdziemy ogranicznik głębokości, samo urządzenie zaś posiada antywibracyjną rękojeść, która obleczona jest w antypoślizgową gumę.

NAC Wiertarka udarowa IDE50-GY

Ostatn model z rankingu wiertarek udarowych to NAC Wiertarka udarowa IDE50-GY. To urządzenie dostępne w bardzo atrakcyjnej, przystępnej cenie będzie idealnym rozwiązaniem dla początkujących majsterkowiczów. Posiada kompaktowe wymiary, silnik o mocy 500 W. Wiertarka zapewnia możliwość obrotów w obie strony, posiada prędkość obrotową 0-3000 obr./min oraz udar 0-48000 uderzeń/min. Jak więc widać, w niskiej cenie otrzymujemy naprawdę dobre parametry urządzenia.

Podsumowując, choć wydawać by się mogło, że wiertarka udarowa to urządzenie, które przydaje się tylko osobom profesjonalnie zajmującym się pracami budowlanymi lub remontowymi, jest to mit. Dobra wiertarka udarowa może przydać się każdemu z nas – szczególnie jeśli w wolnym czasie lubimy majsterkować. Na szczęście, jak pokazuje nasz ranking wiertarek udarowych, zakup takiego urządzenia nie musi być sporym wydatkiem.

Autor: Kamila Łońska-Kępa