Data modyfikacji:

Kask na hulajnogę – dlaczego powinieneś go mieć?

Ubieranie ochronnego kasku podczas jazdy na rowerze czy łyżworolkach to oczywistość. A co z hulajnogą? Czy ta na pozór mało dynamiczna aktywność fizyczna wymaga stosowania ochrony głowy? Sprawdziliśmy, jak wyglądają aktualne przepisy dotyczące kasków na hulajnogi oraz to, czy warto ich używać.
kask

Czy kask na hulajnogę jest potrzebny?

Moda na jazdę na hulajnodze sprawiła, że ulice polskich miast wiosną i latem są pełne osób, które drogę do szkoły czy pracy przemierzają na takich właśnie pojazdach.

Hulajnoga przestała być już tylko dziecinną zabawką, ale i wygodnym środkiem transportu, który nie wymaga większych umiejętności.

Z racji tego, że na hulajnodze zwykle trudno osiągnąć prędkość porównywalną do rowerów, wciąż niewiele osób decyduje się na stosowanie ochraniaczy i kasków. Hulajnoga jest postrzegana jako stosunkowo bezpieczny pojazd, a samo korzystanie z niej – jako mało „kontuzyjne”.

Trzeba jednak wiedzieć, że wbrew pozorom hulajnogi mogą rozwinąć spore prędkości (zwłaszcza, jeśli chodzi o popularne modele elektryczne), które w przestrzeni miejskiej mogą zagrażać zarówno kierowcy, jak i innym ludziom.

Sprawdź także najlepsze hulajnogi elektryczne do jazdy po mieście.

Czy kask na hulajnogę to obowiązek?

Podobnie jak w przypadku rowerów, nie istnieje obowiązek stosowania kasków na hulajnogi. Jest ono jednak bardzo zalecane – jazda na hulajnodze może wiązać się z wieloma wypadkami, szczególnie wtedy, gdy odbywa się w zatłoczonym mieście.

Wystarczy chwila nieuwagi, kawałek uszkodzonej kostki brukowej i upadek murowany.

Jaki kask na hulajnogę wybrać?

To, jaki kask na hulajnogę warto stosować zależne jest od rodzaju samego pojazdu.

Kaski na hulajnogę elektryczną i miejską

Podczas jazdy hulajnogą elektryczną lub miejską sprawdzi się kask tzw. orzeszek, który chroni przede wszystkim potyliczną część czaszki.

To kaski idealne do jazdy po mieście, cechujące się prostą budową – nie mają wielu otworów wentylacyjnych, a poziom ochrony, który oferują można określić jako średni; nie są bowiem przystosowane do jazdy ekstremalnej.

Miejskie kaski są lekkie, wyglądają stylowo i co ważne nie kosztują wiele, dlatego sprawdzą się doskonale do codziennego stosowania w miejskich przestrzeniach.

Kaski na hulajnogę do jazdy wyczynowej

Wyczynowy kask na hulajnogę – jaki model wybrać, jeśli pojazd służy do sportów ekstremalnych? W tym wypadku warto postawić na profesjonalny kask MTB, górski lub szosowy.

To kaski, które w równym stopniu chronią całą czaszkę, co ma ogromne znaczenie podczas wykonywania trików. Niektóre modele (np. enduro) posiadają zabudowę na szczękę, oferując zwiększoną ochronę.

Na szczególną uwagę zasługują kaski na hulajnogę z technologią MIPS. To system kilku warstw umieszczonych po wewnętrznej stronie kasku, które w razie urazu przesuwają się chroniąc czaszkę.

Jeśli hulajnoga często towarzyszy ci w skateparku, kask do jazdy wyczynowej to obowiązkowy zakup. W tym przypadku musisz być przygotowany na nieco większy wydatek.

Kupujemy kask na hulajnogę – jaki rozmiar?

Nie zapominaj, że kaski mają różne rozmiary. Kask musi idealnie leżeć na głowie, aby zapewnić ci pełne bezpieczeństwo. Aby dobrać właściwy rozmiar wystarczy zmierzyć obwód głowy, przeciągając miarę krawiecką przez środek czoła. Jeśli pod kaskiem zamierzasz nosić czapkę, do uzyskanego obwodu dodaj 1 cm.

Kask na hulajnogę zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy po mieście i szaleństw w skateparku. Pamiętaj, że ten gadżet może uratować ci zdrowie, a nawet życie. Mimo, że jego stosowanie nie jest obowiązkowe, nie warto z tego rezygnować!

Autorka: Joanna Stanuch