Data publikacji:

Jaki kask na hulajnogę? Czy na hulajnodze trzeba jeździć w kasku?

W ostatnich latach hulajnogi cieszą się coraz większym zainteresowaniem, do czego w dużej mierze przyczyniła się też popularyzacja modeli napędzanych sinikami elektrycznymi. Z pojazdów korzysta się zarówno w celach rekreacyjnych, jak i czysto transportowych, pozwalają bowiem szybko i skutecznie przemieszczać się z miejsca na miejsce. Jazda na hulajnodze niesie ze sobą pewne ryzyko związane z potencjalnymi kolizjami i wypadkami, o które nietrudno zwłaszcza w mieście. Podobnie jak w przypadku rowerów warto więc zabezpieczyć się przed ryzykiem, używając kasku. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni model, a także, co na temat kasku na hulajnogę mówią przepisy prawa.
kask na hulajnogę

Kask na hulajnogę – podstawowe informacje, dlaczego warto zainwestować w kask

Hulajnogi wydają się niepozornymi pojazdami i wciąż przez wiele osób kojarzone są z dziecięcymi lub młodzieżowymi „zabawkami”. W rzeczywistości pojazdy te mogą rozpędzać się do dużych prędkości, dotyczy to zwłaszcza modeli elektrycznych, co stanowi poważne zagrożenie dla ich użytkownika, jak również osób postronnych. Kaski na hulajnogę stanowią podstawowe zabezpieczenie głowy, które w ekstremalnych sytuacjach może ochronić życie albo zapobiec poważnym obrażeniom. 

Kask na hulajnodze a przepisy 

Dopiero od względnie niedawna przepisy ruchu drogowego biorą pod uwagę także hulajnogi, zarówno zwykłe, jak i elektryczne. Prawodawca nie wymaga jednak od osób poruszających się na tych pojazdach zakładania kasku. To, czy weźmiemy go ze sobą w drogę, zależy więc wyłącznie od naszych preferencji.

Czy kask na hulajnogę jest obowiązkowy dla dzieci?

Choć kask na hulajnogę nie jest obowiązkowy, w przypadku dzieci powinien być niezbędnym elementem wyposażenia. Jego zakup zaleca się w szczególności kilkulatkom uczącym się dopiero jazdy, jak również starszym maluchom w wieku szkolnym, które dostały pierwszą hulajnogę elektryczną, albo marzącym o wykonywaniu sztuczek na modelach wyczynowych. 
Zobacz także: Zapięcie do hulajnogi 

Jaki kask na hulajnogę? Wybieramy kask do hulajnogi 

Na początek warto podkreślić, że kask do jazdy na hulajnodze różni się od modeli przeznaczonych dla cyklistów. Osłania on w większym stopniu tył głowy oraz pozbawiony jest zazwyczaj otworów wentylacyjnych. Kaski na hulajnogą mają sztywną jednoelementową obudowę z tworzywa sztucznego, wyłożoną od spodu gąbka lub specjalną pianką absorbująca uderzenia i wstrząsy. Mocuje się je na głowie przy pomocy regulowanych pasków z zapięciami. Modeli tego typu używają również osoby korzystające z deskorolek lub łyżworolek. 
Kask na hulajnogę trzeba koniecznie dopasować do rozmiaru głowy. Jeżeli będzie on zbyt duży lub zbyt mały, nie ochroni w poprawny sposób użytkownika, a wręcz przeciwnie – może dodatkowo zaszkodzić, zwłaszcza jeżeli spadanie lub zsunie się w trakcie upadku. Wybór odpowiedniego modelu rozpoczynamy od zmierzenia obwodu głowy. Do tego celu najlepiej użyć centymetra krawieckiego, którym mierzymy czaszkę dziecka tuż nad brwiami. Jeżeli podczas jazdy chcemy mieć założoną czapkę, do otrzymanego wyniku dodajemy ok. 1 cm. 
Producenci sprzedają kaski w kilku rozmiarach oznaczanych literami. W dostarczonych przez nich tabelach oraz w opisie produktów znajdziemy informacje na temat tego, jakim konkretnym wymiarom odpowiadają poszczególne grupy.

Jaki kask na hulajnogę elektryczną? 

Podczas jazdy hulajnogą elektryczną lub miejską sprawdzi się kask tzw. orzeszek, który chroni przede wszystkim potyliczną część czaszki. Jest to idealny kask do hulajnogi elektrycznej, zwłaszcza do jazdy po mieście. Cechuje się on prostą budową – nie ma wielu otworów wentylacyjnych, a poziom ochrony, który oferuje, można określić jako średni, nie są bowiem przystosowany do jazdy ekstremalnej.
Miejski kask na hulajnogę elektryczną jest lekki, wygląda stylowo i, co ważne, nie kosztują wiele, dlatego sprawdzą się doskonale do codziennego stosowania w miejskich przestrzeniach. W sprzedaży znajdziemy zarówno modele dla dorosłych, jak i dla dzieci. 

Od jakiego wieku można jeździć hulajnogą elektryczną? 

Producenci hulajnóg elektrycznych dla dzieci zalecają, aby przygodę z tymi pojazdami zaczynały maluchy w wieku ok. 8 lat, choć z niektórych modeli mogą korzystać już nawet sześciolatki.

Jaki kask na hulajnogę wyczynową?

Kask do hulajnogi wyczynowej – jaki model wybrać, jeśli pojazd służy do sportów ekstremalnych? W tym wypadku warto postawić na profesjonalne kaski MTB, górskie lub szosowe. To kaski, które w równym stopniu chronią całą czaszkę, co ma ogromne znaczenie podczas wykonywania trików. Niektóre modele (np. enduro) posiadają zabudowę na szczękę, co zwiększa ochronę.
Na szczególną uwagę zasługują kaski na hulajnogę z technologią MIPS. To system kilku warstw umieszczonych po wewnętrznej stronie kasku, które w razie urazu przesuwają się, chroniąc czaszkę. Jeśli hulajnoga często towarzyszy w skateparku, kask do jazdy wyczynowej to obowiązkowy zakup. W tym przypadku trzeba być przygotowanym na nieco większy wydatek.

Kask na hulajnogę – FAQ

Od jakiego wieku można jeździć hulajnogą elektryczną?
Zgodnie z prawem dziecko poniżej 10. roku życia nie może się poruszać hulajnogą elektryczną po publicznych drogach. W wypadku dzieci, które ukończyły 10 lat możliwa jest samodzielna jazdy dla posiadaczy karty rowerowej.

Czy kask na hulajnogę jest obowiązkowy dla dzieci?
Nie ma takiego obowiązku prawnego. Warto natomiast zainwestować w dobry kask dla dziecka ze względów bezpieczeństwa.
Zdjęcie: Envato Elements