Data publikacji:

Zabezpieczenie do hulajnogi przed kradzieżą. Jakie wybrać?

Choć jeszcze do niedawna hulajnogi kojarzyły się jedynie z dziecięcymi zabawami, obecnie powróciły do łask i coraz częściej wybierane są także przez dorosłych użytkowników. Znacznie szybciej i ekologicznie można dotrzeć za pomocą takiego sprzętu do pracy czy do szkoły. To korzystna alternatywa dla samochodu, ale też roweru, która pozwala zaoszczędzić miejsce i ominąć korki oraz całkowicie uniezależnić się od transportu miejskiego, biletu czy paliw. Decydując się na takie urządzenie, warto dokupić także solidne zabezpieczenie do hulajnogi. W sprzedaży można znaleźć zarówno tradycyjne zapięcie do hulajnogi elektrycznej, jak i inne rodzaje akcesoriów. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu gadżetu i jak zabezpieczyć hulajnogę, aby ustrzec się przed kradzieżą?
zabezpieczenie do hulajnogi

Czy zabezpieczenie do hulajnogi jest potrzebne?

Nowoczesne hulajnogi wyposażone są w różnorodne funkcje, które oferują nie tylko komfortową jazdę, ale także różne zabezpieczenia między innymi przed kradzieżą. Może to być dołączone fabrycznie zapięcie do hulajnogi czy też wbudowana blokada do hulajnogi elektrycznej. Nie zawsze jednak tego typu funkcje zapewniają ochronę na najwyższym poziomie i gwarantują dostatecznie dobrą ochronę zakupionego sprzętu.
Często też wiele osób decyduje się na okazjonalny zakup hulajnogi przez wzgląd na wiele udogodnień w danym modelu. Nabywcy nie zawsze jednak zdają sobie sprawę z tego, że liczba nie zawsze idzie w parze z jakością.
W wielu przypadkach obecność dodatkowych opcji sprawia, że są to udogodnienia w bardzo podstawowych wersjach. Dlatego, jeżeli na zakup hulajnogi nie został przeznaczony zbyt duży budżet, dobrze jest wygospodarować pewną kwotę na dodatkowe zabezpieczenie hulajnogi elektrycznej, aby nie spotkała nas niemiła niespodzianka w najmniej oczekiwanym momencie.

Jak zabezpieczyć hulajnogę i jakie rodzaje akcesoriów warto wziąć pod uwagę?

Przed odpowiedzią na pytanie, jak zabezpieczyć hulajnogę, warto pamiętać o tym, aby zawsze parkować ją w miejscach, gdzie znajduje się dużo ludzi i które są potencjalnie bezpieczne dla naszego pojazdu. W sytuacji kiedy posiadamy droższy model hulajnogi, warto też pomyśleć o wcześniejszym ubezpieczeniu hulajnogi na wypadek ewentualnej kradzieży. Tuż po zakupie sprzętu warto też rozdzielić zapasowy klucz lub kartę NFC od tych używanych na co dzień. Choć nie jest to kwestia bezpośrednio związana z kradzieżą, równie skutecznie może uniemożliwić nam użycie hulajnogi.
Najskuteczniejsze i najchętniej wybierane zabezpieczenia do hulajnóg można podzielić na pięć rodzajów. W zależności od preferencji czy dostępnego budżetu w sprzedaży dostępna jest linka zabezpieczająca, zapięcie do hulajnogi typu U-lock, blokada do hulajnogi elektrycznej disc lock, nadajnik GPS, a także blokada z alarmem.

Czy warto wybrać zapięcie do hulajnogi w formie linki lub U-lock?

Tradycyjna linka lub łańcuch używane także do rowerów to doskonałe akcesoria, które mogą posłużyć jako zabezpieczenie hulajnogi. Taka propozycja jest bardzo korzystna finansowo, łatwa w montażu i dostępna już za kilkadziesiąt złotych. Jednocześnie linkę można zamontować w dowolny sposób na przednie, tylne koło lub dowolnie owijając. Takie zapięcie do hulajnogi elektrycznej może jednak nie być dość dobrym zabezpieczeniem przed kradzieżą. Tego typu linki można przeciąć specjalnymi nożycami, co dla wprawionego złodzieja nie będzie problemem.
Solidniejszą alternatywą dla linki lub łańcucha jest zabezpieczenie hulajnogi typu U-lock. Takie zapięcie do hulajnogi montuje się wokół kierownicy. Niestety, akcesorium nie da się złożyć i ze względu na wagę i rozmiar trzeba przewozić je w plecaku, co dla wielu osób może być minusem. Jednak tego typu zabezpieczenia złodziej nie przetnie zwykłymi nożycami. Jest to argument, który przemawia na korzyść w porównaniu do linki, zwłaszcza że pod względem ceny wypada podobnie lub nieznacznie drożej.

Blokada hulajnogi typu disc lock – lekkie, małe i skuteczne zabezpieczenie

Wśród zabezpieczeń nowszej generacji i dużo skuteczniejszych niż tradycyjne linki, łańcuchy czy akcesoria typu U-lock znajdują się takie produkty jak blokada hulajnogi typu disc lock. Jest to nowoczesne zabezpieczenie typu tarczowego, które blokuje koło pojazdu. Montaż takiego zabezpieczenia odbywa się poprzez umieszczenie w konstrukcji tarczy specjalnego bolca, który blokuje możliwość poruszania kołem.
Przed zakupem odpowiedniego zabezpieczenia typu disc lock trzeba pamiętać o sprawdzeniu, czy posiadana hulajnoga nie ma różnych nietypowych wcięć, do których wybrana blokada do hulajnogi elektrycznej nie będzie pasować.
Ogromną zaletą blokady typu disc lock jest jej niewielki rozmiar oraz mała waga. Za pomocą takiego akcesorium można też unieruchomić i zabezpieczyć pojazd w miejscu, gdzie nie ma dostępu do żadnego słupka czy innego stałego obiektu.

Lokalizator GPS do hulajnogi – czy warto go mieć?

Obecnie najskuteczniejsze antykradzieżowe zabezpieczenie hulajnogi stanowi lokalizator GPS. Urządzenie to pozwala nie tylko zapobiec dostaniu się hulajnogi w niepowołane ręce, ale też umożliwia śledzenie pojazdu za pomocą smartfona. Lokalizator GPS dostępny jest w sprzedaży w różnych wariantach co do wielkości i rozmiaru. Dokonując zakupu, zawsze należy wziąć pod uwagę dopasowanie do posiadanej hulajnogi. Akcesorium powinno być poręczne i możliwe do zamaskowania oraz ukrycia w hulajnodze, tak aby złodziej go nie zauważył.
Lokalizatory GPS dostępne są także w różnych kolorach. Warto podczas zakupu wybrać model w barwie zbliżonej do ramy hulajnogi lub miejsca, w którym zostanie zamontowane urządzenie.

Blokada z alarmem – czy to dobry pomysł?

Nowoczesne rozwiązania technologiczne zawsze można też uzupełnić o takie opcje jak blokada z alarmem. Choć to tradycyjna forma zabezpieczenia, często bywa najskuteczniejsza i potrafi odstraszyć nawet rasowego złodzieja.
W sprzedaży dostępne są specjalne tarcze wyposażone w czujnik ruchu. W przypadku próby poruszenia hulajnogi lub próby zabrania jej z miejsca włączy się sygnał dźwiękowy o natężeniu około 100 dB. Taka forma zabezpieczenia z pewnością zwróci uwagę przechodniów, dzięki czemu hulajnoga z dużym prawdopodobieństwem nie zostanie skradziona.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!