Data publikacji:

Jaki rower dla 5-latka? Jaki rozmiar?

Jazda na rowerze to świetny sposób, aby zachęcić dziecko do ruchu na świeżym powietrzu, równocześnie rozwijając u niego koordynację ruchową i kondycję. Przygodę z jednośladem rozpocząć mogą już maluchy: dwu- lub trzylatki. W artykule radzimy, jak wybrać dobry rower dla pięciolatka, biorąc pod uwagę optymalny rozmiar oraz konstrukcję pojazdu. 
rower dla 5-latka

Rower do nauki jazdy dla 5-latka – model biegowy czy z pedałami?

Podpowiadaliśmy już, jaki rowerek dla 4-latka wybrać. Zobaczmy, jak wygląda kwestia modeli dla 5-latków.
Kiedy rozmawiamy o rowerach dla najmłodszych dzieci, opiekunowie mogą wybierać pomiędzy modelami biegowymi oraz wyposażonymi w pedały. Te pierwsze pozwalają oswoić malucha z dwoma kółkami, ich konstrukcja jest pozbawiona łańcucha i porusza się nią poprzez odpychanie nogami. Są to jednak konstrukcje przeznaczone głównie dla dzieci w wieku 2–4 lat, natomiast pięciolatek powinien mieć już na tyle dobrze wyrobiony zmysł równowagi, że poradzi sobie na rowerku wyposażonym w łańcuch i pedały. Choć może teoretycznie wciąż używać biegówek, lepiej od razu rzucić go na głębszą wodę i uczyć jazdy z pedałowaniem.
Rowerek biegowy dla 5-latka może być jednak dobrym rozwiązaniem, jeżeli wiemy, że dziecko wciąż ma problemy z utrzymywaniem równowagi na dwóch kółkach, a także koordynacją ruchową. Sprawdzi się też w przypadku maluchów o niższym od przeciętnego wzroście.

Rower dla 5-latka – ile cali powinny mieć koła?

Jeżeli zastanawiamy się, ilu calowy rower dla 5-latka najlepiej wybrać, zazwyczaj sięgamy po tabele przygotowane przez producentów dziecięcych jednośladów, które dopasowują konkretne wielkości kół do wieku i wzrostu użytkownika. Dla omawianej grupy zaleca się rowery z kołami 14 lub 16 cali. Te pierwsze przeznaczone są dla dzieci o wzroście 95–110 centymetrów, a większe dla maluchów mieszczących się w przedziale 110–125 centymetrów. Ponieważ dziecko szybko rośnie, z reguły lepszym rozwiązaniem będzie zakup roweru 16 cali, który wystarczy na dwa lub trzy lata. Rowery te zazwyczaj wyposażone są w hamulce nożne lub ręczne, nie będą jednak posiadać przerzutek.
Jeżeli pociecha ma młodsze rodzeństwo, uczące się dopiero chodzić, możemy kupić 14-calówkę, która jest dobrym modelem do nauki jazdy. Przed wyborem roweru warto też wypróbować go na żywo z dzieckiem i sprawdzić, czy jest dla niego wygodny i czuje się na nim dość pewnie.

Jakie wyposażenie do roweru dla 5-latka? 

Rower dla 5-latka nie musi posiadać specjalnych akcesoriów poza doczepianymi bocznymi kółkami. Dziecko w tym wieku powinno zawsze poruszać się na dwóch kółkach w towarzystwie rodzica, z dala od ruchliwej ulicy i chodników. Dużą frajdę może sprawić dziecku dzwonek lub trąbka zamontowana na kierownicy, a także kolorowe przednie światło. W szprychach koła możemy też zaczepić kolorowe koraliki, które wydają dźwięk w trakcie jazdy.
Kupując rower dla 5-latka, nie zapominajmy jednak o wyborze odpowiedniego kasku dla dziecka chroniącego głowę w razie wypadku. Ten element wyposażenia musi być koniecznie dopasowany do średnicy głowy i być wyposażony w solidne zapięcia. W sklepach znajdziemy dość szeroki wybór kasków rowerowych dla dzieci, z kolorowym designem, który przypadnie do gustu najmłodszym.

Do czego służą boczne kółka w rowerze dla 5-latka? 

Rower z pedałami dla 5-latka koniecznie powinien posiadać możliwość doczepienia bocznych kółek, które są nieocenioną pomocą w trakcie procesu nauki jazdy. Utrzymują one rower w stałej pozycji i nie pozwalają się łatwo wywrócić w przypadku popełnienia błędów. Pozwalają też dziecku na spokojnie zatrzymać się i ćwiczyć koordynację ruchową bez obawy o wypadek. Dobry rower dla 5-latka może być wyposażony w doczepiany do ramy kijek pomocniczy, który mogą chwycić opiekunowie, gdy wreszcie zdemontują boczne kółka. Dodatek ten pozwala asekurować młodego rowerzystę i uruchomić go przed upadkiem.

Rower dla 5-latka – FAQ

Do czego służą boczne kółka w rowerze?
Boczne kółka w rowerze służą do nauki jazdy na rowerze przez dzieci, które jeszcze nie mają wykształconej równowagi potrzebnej do samodzielnego utrzymania się na dwóch kołach. Zapewniają one stabilność i bezpieczeństwo, umożliwiając dziecku skupienie się na pedałowaniu i sterowaniu.

Jakie wyposażenie do roweru dla 5 latka?
Dla 5-letniego dziecka, oprócz bocznych kółek, warto zaopatrzyć rower w kask, chroniący głowę w razie upadku. Przydatne mogą być również ochraniacze na kolana i łokcie oraz dodatkowe akcesoria jak dzwonek czy odblaski, które zwiększają bezpieczeństwo i widoczność dziecka na drodze.
Zdjęcie: Envato Elements