Data publikacji:

Jaki rower 20 cali dla chłopca?

Jazda na rowerze jest jedną z najpopularniejszych form aktywnego spędzania wolnego czasu, zwłaszcza wśród najmłodszych. Dzieci uwielbiają jeździć na dwóch kółkach, choć nauka utrzymania równowagi oraz opanowanie odpowiedniej techniki kontroli nad pojazdem jest dla wielu z nich sporym wyzwaniem. W sklepach znajdziemy bogaty wybór rowerów dziecięcych, opiekunowie bardzo często mają jednak wątpliwości, jak dobrać ich rozmiar do wzrostu dziecka. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rower z kołami o średnicy 20 cali, a także dla jakiego dziecka będzie on najbardziej odpowiedni.
rower 20 cali dla chłopca

Rower 20 cali dla chłopca. Na jaki wiek?

Rowery tradycyjnie dobiera się do wzrostu właściciela. A poza wielkością ramy, największy wpływ na rozmiar pojazdu ma jego koło. Im jest ono większe, tym wyżej umieszczone jest siodełko. Zbyt duże koła w rowerze dla dziecka utrudniają mu naciśnięcie pedałów, hamowanie oraz schodzenie i wchodzenie na jednoślad. W najgorszym przypadku mogą być też przyczyną poważnych kraks.
Z tego też powodu nie kupujemy dziecku zbyt dużego roweru, „na zapas”, z myślą o tym, że w końcu dorośnie. To skutecznie zniechęci malucha do dwóch kółek, tym bardziej że będzie mu utrudniać jakąkolwiek owocną naukę jazdy.
Oczywiście musimy liczyć się z tym, że rower dopasowany do wzrostu trzeba będzie zazwyczaj wymienić na nowy po dwóch lub trzech latach. Warto jednak pamiętać, że nastolatki mogą już jednak jeździć spokojnie na standardowych modelach dla dorosłych użytkowników, z kołami o wielkości od 26 do 29 cali.
Jaki rower dla 6-latka wybrać? Model 20 cali sprawdzi się również jako rower dla 7-latka czy nawet 8-latka.

Jakie wymiary ma koło 20 cali? 

Na początek zaznaczmy, że wymiary koła podawane przez producentów nie biorą pod uwagę grubości opony, warto więc o tym pamiętać, jeżeli wybieram rower z większymi modelami, np. do jazdy w trudniejszym terenie. Rozmiar koła to jego średnica podawana w calach, rowery 20-calowe mają w przeliczeniu koła o średnicy około 51 centymetrów. Dla porównania, w przypadku najpopularniejszych modeli 28-calowych dla dorosłych wynosi ona 71 centymetrów. Różnica jest tu więc całkiem spora.

Rower 20 cali – na jaki wzrost będzie on najlepszy?

Producenci rowerów oferują wygodne w użyciu tabelki z przelicznikami, które informują nas o sugerowanym wzroście użytkownika danego modelu jednośladu. Rower z kołami 20 cali przeznaczony jest dla dzieci o wzroście około 115–135 centymetrów – przeważnie są to maluchy w wieku od 6 do 10 lat. Warto pamiętać, że są to wartości przybliżone i umowne, a komfort użytkowania zależy tutaj też od osobistych preferencji pociechy. Warto więc pozwolić chłopcu wypróbować upatrzone model i zapytać, czy będzie mu odpowiadać. 
Dla chłopców, którzy są w pierwszej lub drugiej klasie podstawówki, dobrym wyborem są też rowery z kołami 24 cali, przeznaczone dla użytkowników o wzroście 125–145 centymetrów. Jeżeli dziecko zalicza się do tej grupy, jednoślady o tym rozmiarze mogą być bardziej odpowiednie, wystarczą też na dłuższy czas.

Rower chłopięcy 20 cali – jaka cena i wyposażenie?

Dobry rower 20 cali dla chłopca to wydatek co najmniej 1000–1500 złotych. Modele te wyposażone są w solidne hamulce ręczne, a niektóre z nich mają również proste systemy przerzutek, które oswajają dziecko z ich używaniem. Wśród dostępnych w sklepach modeli znajdziemy zarówno klasyczne ramy przeznaczone do codziennego użytku (wyposażone są między innymi w światła, błotniki i bagażnik), jak również sprzęt przeznaczony do jazdy w trudnym terenie, który może posiadać amortyzatory i specjalistyczne opony. 

Czy znajdę rower 20 cali dla chłopca z przerzutkami?

Jak już wspomnieliśmy, jak najbardziej. Dobre rowery z kołami 20 cali są zbliżone w konstrukcji do klasycznych modeli dla dorosłych i wyposaża się je w system przerzutek. Zazwyczaj jest on dość prosty, choć najdroższe jednoślady mogą pochwalić się nawet ponad 20 biegami.

Rower 20 cali dla chłopca – FAQ

Jakie wymiary ma koło 20 cali?
Koło o średnicy 20 cali, typowo spotykane w rowerach dla dzieci, ma średnicę około 51 centymetrów. Średnica ta odnosi się do zewnętrznego obręczy koła, bez opony.

Jak odpowiednio dobrać rozmiar koła do wzrostu?
Rozmiar koła roweru dobiera się głównie na podstawie wzrostu i wieku użytkownika. Dla dzieci, oprócz wielkości kół w calach, ważne jest, aby stopy dziecka swobodnie sięgały do ziemi podczas siedzenia na siodełku. Dla dorosłych, wzrost użytkownika jest kluczowy do dobierania koła w zakresie od 20 do 29 cali, gdzie większe koła są zalecane dla wyższych osób. Dobór odpowiedniego rozmiaru poprawia komfort, kontrolę nad rowerem oraz efektywność jazdy.
Zdjęcie: Envato Elements