Data publikacji:

Na czym polega format zdjęć Apple ProRAW? Jak z niego korzystać?

Format Apple ProRaw powstał z myślą o fotografach mobilnych, którzy ze swojego telefonu chcą wyciągnąć jeszcze więcej. Podpowiadamy, jak go ustawić oraz korzystać na telefonach z logo nadgryzionego jabłka.
proraw

Czym jest Apple ProRaw?

Zdjęcia wykonywane przez smartfony są zapisywane w skompresowanym formacie JPG. Taki obraz jest poddawany wstępnej obróbce przez algorytm, gdzie poprawiane są kolory, ostrość czy poziom szumów. Plik RAW nazywany również cyfrowym negatywem zawiera znacznie więcej informacji, co pozwala na obróbkę według preferencji użytkownika. To on decyduje jakie mają być kolory, czy ostrość.
Apple ProRAW to rozwiązanie, które łączy klasyczne pliki RAW z procedurami przetwarzania obrazu na telefonie. Apple do perfekcji opanowało fotografię mobilną, ponieważ ProRAW to format, który daje ogromne możliwości. Pliki zajmują więcej miejsca, ale gwarantujemy że warto je wykorzystać.

Jakie telefony wspierają Apple ProRAW?

Nie tylko najnowszy iPhone wspiera ProRAW, ale niestety jest on zarezerwowany wyłącznie dla iPhone’ów z serii Pro. Pierwszym takim telefonem był iPhone 12 Pro oraz 12 Pro Max. Oczywiście kolejne generacje na czele z iPhone’em 15 Pro Max również otrzymały tą funkcjonalność. Od iPhone’a 14 Pro mamy nową opcję zapisywania zdjęć ProRAW w rozdzielczości 48 Mpix jeśli wykonujemy zdjęcia głównym obiektywem.

W jaki sposób obrabiać pliki wykonane w formacie ProRaw?

Pliki ProRAW są obsługiwane przez domyślną aplikację aparatu iPhone’a. Najprościej można je edytować poprzez aplikację zdjęcia. W prawym górnym rogu jedyne co musisz zrobić to nacisnąć Edytuj. Ale pliki ProRAW obsługuje chociażby Adobe Lightroom Mobile, który jest dostępny na telefony w darmowej oraz płatnej wersji. Płatna wersja ma kilka dodatkowych funkcjonalności takich jak dodawanie rozmycia tła, czy usuwanie przedmiotów.

Jak włączyć format ProRaw na iPhonie?

Aby włączyć format Apple ProRAW musisz przejść do ustawień, a następnie znaleźć sekcję Aparat i następnie Formaty. Kolejnym krokiem jest wybranie opcji ProRaw w zakładce rejestrowanie zdjęcia. W iPhone’ach 14 Pro lub nowszych w zakładce formaty znajdziemy również opcję zmiany rozdzielczości z 12 na 48 Mpix. Warto zastanowić się którą opcję wybrać. Pliki ProRaw 12 Mpix ważą 25 MB, natomiast przy rozdzielczości 48 Mpix mogą sięgać nawet 75 MB.

Dlaczego warto korzystać z formatu ProRaw?

Apple ProRaw to format, który pozwoli na wyciągnięcie pełnego potencjału z aparatu. Pliki są potężne i każdy kto chce bawić się obróbką na pewno doceni ich możliwości. Szczególnie jest to widoczne w momentach, gdy mamy niedoświetlone zdjęcie. Z ProRaw jest możliwe odzyskanie szczegółów przy małym poziomie szumów. Gdyby takie samo zdjęcie było zapisane w standardowym formacie to nie byłoby możliwe uratowanie go.

Czy pliki w formacie JPG można także obrabiać?

Posiadacze zwykłych iPhone’ów, takich jak chociażby iPhone 14 czy 15, nie mogą wykorzystać pełnego potencjału aparatów i pozostaje im fotografowanie przy użyciu standardowego formatu. Czy ma to sens? Jak najbardziej tak, ale musisz pamiętać, żeby dobrze oświetlać scenę, bo wszelkie błędy mogą być niemożliwe do naprawienia.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.