Data publikacji:

Fotografia mobilna, czyli jak robić zdjęcia telefonem?

Do zrobienia dobrego zdjęcia wcale nie potrzebujesz drogiego aparatu fotograficznego. Współczesne smartfony są wyposażone na tyle dobrze, że pozwalają na wykonanie kreatywnych ujęć w rozmaitych warunkach. W naszym artykule dowiesz się jak robić lepsze zdjęcia swoim smartfonem! 
fotografia mobilna

O tym musisz pamiętać, zanim kupisz smartfon do mobilnej fotografii

Na co zwrócić uwagę, zanim sięgniemy po telefon z dobrym aparatem? Oto najważniejsze parametry.

Trójkąt ekspozycji 

Zanim ruszysz na zakupy, skup się na opanowaniu teorii z podstaw fotografii. Polecamy zacząć od trójkąta ekspozycji, który mówi w jaki sposób działają takie parametry jak czas naświetlania, przysłona i czułość ISO. W zdecydowanej większości smartfonów przysłona nie jest regulowana, dlatego musisz skupić się głównie na dwóch pozostałych parametrach. 
Ustawiając krótki czas naświetlania, taki jak np. 1/1000s, zatrzymujesz ruch i sprawiasz, że zdjęcie jest ciemniejsze. Jeżeli chcesz, aby ruch był rozmyty, a zdjęcie jaśniejsze, wówczas wydłużamy czas naświetlania. Czas około 1 sekundy pozwoli na uzyskanie jasnego zdjęcia, ale będzie wymagał użycia statywu, ponieważ każde poruszenie może spowodować, że zdjęcie wyjdzie rozmazane. Do zdjęć z długim czasem naświetlania warto mieć pod ręką mały statyw. 
Czułość matrycy pozwala zwiększać jasność bez konieczności zmiany pozostałych parametrów. W telefonach musisz jednak być bardzo ostrożny, ponieważ mała matryca na wyższych czułościach może powodować szumy. Jeśli to możliwe utrzymuj ISO na jak najniższej wartości. 

Kadrowanie 

W fotografii kadrowanie odgrywa niezwykle istotną rolę. Wielu początkujących fotografów każdy fotografowany obiekt umieszcza w centrum kadru. Nie jest to błąd, ale często zdjęcia tego typu są nudne. Jeżeli chcesz pokazać swój obiekt w centralnym punkcie, to zadbaj chociażby o linie prowadzące. Mogą nimi być poręcze, pasy, czy ścieżka w parku. 
Warto trochę poeksperymentować z trójpodziałem. To technika kadrowania polegająca na podzieleniu kadru na trzy równe części. Warto włączyć do tego siatkę, która znacznie ułatwi cały proces. Linie siatki, które się ze sobą przecinają tworzą mocne punkty. To w tych miejscach powinieneś umieścić obiekt, który chcesz sfotografować. Może to być kwiatek, budynek, czy osoba. Pole manewru jest ogromne, dlatego wykorzystaj ten potencjał! 

Wykorzystaj odpowiednią porę dnia 

Aparaty fotograficzne mają swoje ograniczenia wynikające głównie z malutkiej matrycy. Dlatego tak ważne jest fotografowanie o odpowiedniej porze dnia i wykorzystanie światła. Jeżeli chcesz, aby Twoje fotografie miały niepowtarzalny klimat i interesujące kolory, to spróbuj wybrać się na zdjęcia na około 1-2 godziny przed zachodem słońca. Wówczas ma miejsce złota godzina, kiedy słońce jest nieco niżej, przez co światło przybiera kolor pomarańczowy. 
O tej porze nie tworzą się tak ostre cienie, co ma ogromne znaczenie przy fotografowaniu ludzi. Złota godzina ma miejsce również po wschodzie słońca. Magiczne warunki są również podczas niebieskiej godziny, czyli mniej więcej godzinę przed wschodem słońca i godzinę po zachodzie słońca. Kolory robią się chłodniejsze. O tej porze będziesz w stanie wykonać świetne zdjęcia, ale pamiętaj, że wówczas światła jest trochę mniej, co może wymusić podniesienie czułości i skrócenie czasu naświetlania. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze smartfona fotograficznego? 

W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na aparat główny. Rozdzielczość matrycy nie powinna być głównym kryterium decydującym o wyborze. Choć wysoka liczba megapikseli ma wpływ na jakość zdjęcia, to ważnym elementem jest chociażby jasność obiektywu określający jak dużo światła będzie do niego wpadało. Najlepsze smartfony oferują światło f/1.5, f/1.7, czy f/1.8. Oczywiście wpływ na zdjęcie ma także wielkość matrycy. 
Zwykle ma ona wielkość 1/1.28” czy 1/1.33”. Na rynku w ostatnim czasie ma miejsce mała rewolucja, ponieważ pierwsze smartfony otrzymują 1-calową matrycę, która zdecydowanie lepiej radzi sobie w słabym świetle. Bardzo przydatna jest stabilizacja obrazu. Dzięki temu będziesz w stanie robić ostre zdjęcia nawet przy krótszych czasach naświetlania. Ten dodatek powoduje również, że ujęcia nagrywane z ręki są stabilniejsze. 
Decydując się na smartfon fotograficzny, nie zapominajmy o pozostałych obiektywach. Absolutnym must-have jest kamera szerokokątna, która doskonale sprawdza się w zdjęciach architektury, czy krajobrazów. Wiele nowoczesnych modeli ma jeszcze teleobiektyw z 2,3, a nawet 5-krotnym przybliżeniem optycznym. To oznacza, że możesz wykonać zdjęcie z większej odległości bez utraty jakości. W topowych smartfonach stosuje się dodatkowo sensor odpowiedzialny za analizowanie głębi ostrości. W efekcie rozmycie w zdjęciach portretowych wygląda naturalnie. 

Polecane smartfony do fotografii mobilnej 

  • iPhone 14 Pro Max 
  • Samsung Galaxy S22 Ultra 
  • Google Pixel 7 Pro 
  • Sprawdź nasze porównanie Google Pixel 7 Pro vs iPhone 14 Pro
  • Motorola Edge 30 Neo 
  • Samsung Galaxy A53
  • iPhone SE 2022
  • Xiaomi Redmi Note 10 Pro 
  • Oppo Reno 6 5G 
  • Vivo Y772 
  • Bartłomiej Mazurek
    Bartłomiej Mazurek

    Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.