Data publikacji:

Porównanie smartfonów iPhone 14 Pro Max vs iPhone 13 Pro Max

Czy najnowszy iPhone 14 Pro Max jest lepszym wyborem niż jego poprzednik iPhone 13 Pro Max? Porównujemy specyfikację, aparaty i wygląd obu telefonów! Sprawdź, który z nich będzie dla ciebie lepszym wyborem. Zobacz pojedynek iPhone 14 Pro Max vs 13 Pro Max.
iphone 14 pro premiera

iPhone 14 Pro Max vs 13 Pro Max. Ekran i obudowa

Porównywane przez nas telefony mają bardzo podobne ekrany. W iPhonie 13 Pro Max zastosowano 6,7-calowy panel Super Retina XDR OLED o rozdzielczości 1284x2778 px. Jasność sięgająca 1200 nitów i odświeżanie 120 Hz to cechy charakterystyczne dla tego modelu.
W iPhonie 14 Pro Max znalazł się wyświetlacz LTPO Super Retina XDR OLED o identycznej wielkości. Rozdzielczość jest nieznacznie wyższa i wynosi 1290x2796 px. Odświeżanie pozostało bez zmian, natomiast jasność zwiększono do 2000 nitów. Jakość obrazu jest zbliżona, choć nowy model powinien oferować odrobinę lepsze kolory.
Jednak największą różnicą pomiędzy smartfonami jest Dynamic Island, czyli zupełnie nowe wycięcie w ekranie iPhone’a 14 Pro Max. W porównaniu do tradycyjnego notcha iPhone’a 13 Pro Max jest ono nie tylko mniejsze, ale ma również nową funkcję.
Użytkownik może korzystać z powiadomień, a także dodatkowych funkcji aplikacji, które pojawiają się jako niewielkie ikonki na Dynamic Island. Naciśnięcie powoduje otwarcie aplikacji i dalsze z niej korzystanie. To zmienia sposób w jaki można korzystać z iPhone’a. Dodatkowo producent wprowadził długo wyczekiwane Always on Display, dzięki któremu można wyświetlać powiadomienia na wyłączonym ekranie.  
Jakość wykonania obu telefonów jest praktycznie taka sama. Inżynierowie Apple zastosowali stalową ramkę i szklane plecki. Całość została zabezpieczona przed wodą zgodnie z certyfikatem IP68.  
Zobacz także porównanie iPhone 14 Pro czy iPhone 13 Pro

Podzespoły lepsze w iPhone 14 Pro Max czy iPhone 13 Pro Max?

Pod obudową smartfonów Apple znajdziemy topową konfigurację. iPhone 13 Pro Max korzysta z jednostki A15 Bionic działającej z 6 GB pamięcią RAM. iPhone 14 Pro Max ma nowszy procesor Apple A16 Bionic, który otrzymał również 6 GB pamięci RAM.
Testy wydajnościowe pokazują, że nowszy procesor wykonany w 4 nm procesie technologicznym jest trochę wydajniejszy. Ale warto zaznaczyć, że iPhone 13 Pro Max nadal jest piekielnie szybki i będzie w stanie poradzić sobie z każdą grą i aplikacją.
Smartfony mają baterie o pojemności około 4300 mAh. Czas pracy iPhone’a 14 Pro Max powinien być odrobinę lepszy, a to za sprawą lepszego zarządzania energią. W praktyce powinno to przełożyć się na około godzinę dodatkowego działania bez konieczności podłączania ładowarki.  

Aparaty fotograficzne iPhone'a 14 Pro Max czy 13 Pro Max?

iPhone 14 Pro Max po raz pierwszy wprowadza nowy aparat główny, który ma matrycę 48 Mpix oraz obiektyw ze światłem f/1.8. Dzięki technologii łączenia 4 pikseli w 1 uzyskujemy niezwykle szczegółowy obraz o rozdzielczości 12 Mpix. Apple umożliwia fotografowanie w rozdzielczości 48 Mpix i trybie ProRaw. Dla mobilnych fotografów to doskonała wiadomość! Jakość fotografii jest bardzo dobra.
W iPhonie 13 Pro Max główna matryca ma rozdzielczość 12 Mpix. Szczegółowość obrazu być może jest nieco niższa, ale za to obiektyw jest jaśniejszy i ma światło f/1.5. To bardzo przydatne podczas fotografowania w słabych warunkach oświetleniowych.  
Konfiguracja pozostałych dwóch aparatów jest bardzo podobna. Teleobiektyw ma rozdzielczość 12 Mpix i światło f/2.8. Aparat szerokokątny również ma matrycę 12 Mpix, jednak w iPhonie 13 Pro Max zastosowano obiektyw ze światłem f/1.8, natomiast w iPhonie 14 Pro Max pojawił się obiektyw ciemniejszy ze światłem f/2.2.  
Oba telefony Apple mają aparaty przednie o rozdzielczości 12 Mpix. W nowszym modelu czyli 14 Pro Max zastosowano obiektyw ze światłem f/1.9. W 13 Pro Max światło wynosi f/2.2. To oznacza, że w ciemniejszych warunkach zrobienie dobrego selfie powinno być trochę łatwiejsze.  
iphone 13

Cena flagowych iPhone'ów

iPhone 13 Pro Max w wersji ze 128 GB pamięcią wewnętrzną jest dostępny do kupienia za około 6000-6500 złotych. iPhone 14 Pro Max w wersji 128 GB kosztuje 7199 złotych. Różnica jest zauważalna, dlatego warto zastanowić się czy rzeczywiście warto dopłacać do nowszego telefonu.  

iPhone 14 Pro Max vs 13 Pro Max. Podsumowanie

iPhone 13 Pro Max i iPhone 14 Pro Max to flagowe modele, które oferują doskonałą specyfikację, a także wysokiej jakości materiały. Nowszy model jest odrobinę szybszy i przede wszystkim oferuje jeszcze lepszą jakość zdjęć oraz filmów. Dla bardzo wymagających użytkowników to z pewnością istotne zmiany.
Nie można zapominać także o Dynamic Island, która wprowadza zupełnie nowy sposób interakcji użytkownika ze smartfonem. iPhone 14 Pro Max oferuje także łączność satelitarną, a także funkcję wykrywania wypadków.  
Po drugiej stronie mamy iPhone’a 13 Pro Max, który w bezpośrednim porównaniu wcale nie odstaje od swojego młodszego brata. Dla wielu użytkowników procesor Apple A15 Bionic będzie w zupełności wystarczający. Ekran jest niemal identyczny jak w modelu 14 Pro, a aparaty fotograficzne nadal potrafią zrobić znakomite zdjęcia.
Mimo ostatnich podwyżek cen, iPhone 13 Pro Max nadal jest tańszy i to również może być argumentem opowiadającym się za jego zakupem. Trudno wskazać, który telefon jest lepszy. iPhone 14 Pro Max to propozycja dla miłośników nowinek technologicznych, iPhone 13 Pro Max to z kolei propozycja dla fanów produktów premium w odrobinę niższej cenie.  
iPhone 13 Pro Max specyfikacja:  
 • ekran: 6,7 cala  
 • rozdzielczość: 1284x2778 px  
 • procesor: Apple A15 Bionic
 • pamięć RAM: 6 GB  
 • pamięć wewnętrzna: 128 GB/256 GB/512 GB/1 TB  
 • aparaty: 48 Mpix + 12 Mpix + 12 Mpix 
 • aparat przedni: 12 Mpix 
 • bateria: 4352 mAh  
 • system operacyjny: iOS 16  
 • iPhone 14 Pro Max specyfikacja:  
 • ekran: 6,7 cala  
 • rozdzielczość: 1290 x 2796 px  
 • procesor: Apple A16 Bionic
 • pamięć RAM: 6 GB  
 • pamięć wewnętrzna: 28 GB/256 GB/512 GB/1 TB  
 • aparaty: 48 Mpix + 12 Mpix + 12 Mpix 
 • aparat przedni: 12 Mpix 
 • bateria: 4323 mAh  
 • system operacyjny: iOS 16   
 • Bartłomiej Mazurek
  Bartłomiej Mazurek

  Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.