Data publikacji:

Jaki rower dla 6-latka kupić? Poradnik zakupowy

Rower to jeden z wymarzonych prezentów, zarówno dla chłopca jak i dziewczynki. Aby długo służył, a dziecko chętnie na nim jeździło to musi on być odpowiednio dobrany. Ważny jest rozmiar roweru dla dziecka, to ile cali mają koła, czy jak długa jest rama. Nie bez znaczenia jest również bezpieczeństwo oraz wygląd roweru, który musi spodobać się dziecku. Podpowiadamy, jaki rower dla 6-latka kupić.

jaki rowerek dla 6 latka

Jaki rower będzie najlepszy dla 6-latka? Jak się przygotować do zakupu?

Jaki rower będzie najlepszy dla dziecka? Jaki rower dla 6-latka, a jaki na 155 cm? To pytania, które często zadają sobie rodzice. Wybór jednośladowca wcale nie jest sprawą łatwą. Rower musi być odpowiedni dla wieku dziecka, a także przede wszystkim bezpieczny.

Ważne będą również umiejętności dziecka, jeśli chodzi o jazdę na rowerze. Dziecko musi czuć się na rowerze pewnie. Już dawno minęły czasy, gdy wybór rowerów był ograniczony. Dziś sprzedawcy oferują całą gamę różnych modeli, w modnych kolorach.

Przed zakupem roweru trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego roweru tak naprawdę potrzebuje dziecko. Czy wystarczy rower miejski, czy też lepszy będzie górski, jak rower ma być wyposażony oraz jakie są umiejętności dziecka? Czy potrzebne będą dodatkowe kółka u boku czy też dziecko opanowało już jazdę na rowerze na tyle dobrze, że dodatkowa podpora nie będzie już potrzebna.

Najlepiej też z góry określić cenę, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za rower, aby od razu szukać czegoś w odpowiednim przedziale cenowym. Rower musi być odpowiednio dobrany do wysokości dziecka, aby jazda była komfortowa i bezpieczna.

Jak wybrać rower dla 6-latka? Ile cali?

Rower dla każdego dziecka, czy to rower dla 7-latka czy 10-latka, musi być odpowiedniej wielkości. Nie należy tutaj kierować się jedynie wiekiem dziecka, gdyż często dzieci w tym samym wieku znacznie różnią się od siebie wzrostem i 4-latek może być wyższy niż jego 6-letni kolega, dlatego każdy rower należy wybrać indywidualnie i dokładnie zbadać wszystkie jego parametry, aby mieć pewność, że będzie on idealnie dopasowany. Chodzi o to, aby nie był ani zbyt duży ani też za mały. Odpowiednie dobranie rozmiaru roweru dziecięcego ma ogromny wpływ na wygodę i bezpieczeństwo podczas jazdy.

Jaki rozmiar roweru dla 6-latka wybrać? Sposobem będzie sprawdzenie najpierw wzrostu dziecka. Należy tu skupić się przede wszystkim na długości nóg, od uda aż po stopy. Generalna zasada jest taka, aby wysokość siedziska odpowiadała długości nogi dziecka. Dziecko powinno być w stanie, siedząc na siedzisku, wygodnie ustawić swoje stopy na ziemi, a ręce dziecka z kolei bez trudu muszą sięgać kierownicy.

Kupując rower dla 6-latka należy jednak pamiętać o tym, że wcześniej najlepiej jest go przymierzyć, aby mieć pewność, że będzie on dobrze dopasowany, a dziecko będzie się na nim czuło komfortowo. Rozmawiając ze sprzedawcą, warto poinformować go wcześniej o wzroście dziecka, a kupując rower przez internet, zapoznać się szczegółowo z opisem produktu i specyfikacją, co do wielkości danego modelu.

Dzieci bardzo szybko rosną. Najlepiej więc zdecydować się na modelu roweru z podnoszoną kierownicą i siodełkiem, który będzie dłużej służyć dziecku. Dodatkową zaletą tego modelu są dobrej jakości hamulce V-Brake na przednim i tylnym kole oraz amortyzator przedniego koła, który zapewni większe bezpieczeństwo podczas jazdy.

Rower powinien też być jak najlżejszy, aby dziecko było w stanie np. pokonać schody czy wyjść pod górkę. Poza tym na lżejszym rowerze łatwiej jest też utrzymać równowagę i kontrolować jazdę. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku początkujących rowerzystów. Jaki materiał roweru dla 6-latka wybrać? Najlepsza będzie stalowa rama i kierownica. Dla małych rowerzystów wystarczające będą rowery jednobiegowe.

Oczywiście wielkość roweru, jego wysoka jakość czy przystępna cena to nie wszystko. Ważny będzie też wygląd roweru, musi on spodobać się dziecku, wtedy łatwiej będzie je zachęcić do jazdy na rowerze. Warto postawić na rower w ulubionych kolorach dziecka czy z wizerunkiem ulubionego bohatera z książki czy kreskówki np. psi patrol. Dodatkową frajdę sprawi dziecku koszyk do przewożenia np. zabawek czy bagażnik, w którym dziecko może chować znalezione po drodze skarby.

Jaki rozmiar ramy i kół roweru dla 6-latka?

Wybierając rower dla dziecka, szczególną uwagę należy też zwrócić na takie parametry, jak rozmiary ramy i kół. Dobry rower dla 3-latka powinien mieć koła 12 cali. Dla maluchów w wieku 4–6 lat wybieramy zazwyczaj rower, którego koła mają 14 lub 16 cali. Dla chłopców świetnie sprawdzi się rowerek Rocket.

Dla dziewczynki warto wybrać Kross Mini np. w słodkim, różowym kolorze. Odpowiednia szerokość opon zapewnia właściwą przyczepność, a wygląd sprawi, że z pewnością spodoba się on każdej dziewczynce.

Dla 7–12-latków najlepiej sprawdzą się rowery z kołami 24 cali, a dla nastolatków – z kołami 26 cali. W przypadku starszych dzieci warto postawić na rowery typu MTB np. górski model Rockrider. Jest wyposażony w amortyzowany widelec, a dzięki 18 przełożeniom łatwo stawi czoła także wzniesieniom. Model posiada też dwa hamulce szczękowe, dzięki czemu świetnie sprawdzi się też na nieco trudniejszych np. górskich trasach. Dodatkowo jest lekki, więc dziecko spokojnie poradzi sobie np. z prowadzeniem roweru pod górkę.

Jeśli chodzi o długość ramy, to najlepiej dla 6 latków sprawdzi się np. rama 10-calowa. Im starsze dziecko, tym rama powinna być odpowiednio większa.

Autor: Agata Mrowiec