Data publikacji:

Jaki rowerek dla 2-latka? Biegowy czy tradycyjny? 

Pierwsze sportowe aktywności małych dzieci niezaprzeczalnie muszą być wykonywane pod czujnym okiem rodziców lub innych osób dorosłych. Dla dwuletniego dziecka wyjątkową atrakcją jest jazda na małym, dostosowanym do wieku rowerku. Rodzice, którzy zastanawiają się, jaki rowerek dla 2-latka będzie odpowiednim wyborem, powinni wziąć pod uwagę bezpieczeństwo dostępnych modeli. 

jaki rowerek dla 2 latka

Na rynku dostępne są egzemplarze tradycyjne i biegowe, które znacznie różnią się od siebie konstrukcją. Rowerek dla dwulatka może okazać się świetnym pomysłem na prezent, ponieważ większość dzieci w tym wieku lubi aktywnie spędzać czas, a tego typu atrakcja z pewnością przypadnie do gustu niejednemu maluchowi.  

Jak dobrać odpowiedni model roweru dla dziecka? 

Dziecko w tak młodym wieku dynamicznie rośnie, dlatego każdy model roweru dla maluchów dostosowywany jest do określonego wieku i wzrostu. Jak dobrać rowerek do wzrostu dziecka? Producenci rowerów dla małych dzieci stosują skalę wieku lub wzrostu, by na podstawie tych danych dobrać idealny model dla dziecka.  

Dobrze dobrany egzemplarz roweru to gwarancja bezpieczeństwa i wygody dziecka w trakcie jazdy. Warto pamiętać, że większość producentów oferuje rowery, z których mogą korzystać dzieci, które skończyły osiemnasty miesiąc życia.  

Rowerek dla dwulatka – czym powinien się charakteryzować? 

Pierwszy rowerek dla dwulatka powinien być idealnie dopasowany do wieku, wzrostu i możliwości dziecka. Wybierając odpowiedni model, należy zwrócić szczególną uwagę na jego kluczowe parametry. Rowerek dla malucha powinien: 

  • Być w idealnym rozmiarze – zarówno za mały rower, jak i ten kupowany „z zapasem” nie sprawdzą się podczas jazdy i nie dostarczą dziecku oczekiwanej satysfakcji. Kupując tego typu sprzęt, warto zadbać o to, by był on dopasowany do aktualnego wzrostu dziecka. 
  • Mieć odpowiednie opony – w rowerach dla maluchów świetnie sprawdzają się lekkie opony z pianki. Co więcej, tego typu opony są odporne na przedziurawienia i nie wymagają pompowania.  
  • Mieć odpowiednią wagę – ważne, aby pierwszy rower dla dwuletniego dziecka nie był zbyt ciężki. Waga sprzętu nie powinna przytłoczyć dziecka, ponieważ może ono mieć problemy z rozpędzeniem i zatrzymaniem zbyt ciężkiego roweru. 

Rowerki biegowe dla 2-latka 

Tego typu sprzęt zdobył dużą popularność w ostatnich latach. Kształtem i konstrukcją przypomina znany wszystkim rower tradycyjny, ale w przeciwieństwie do niego jest pozbawiony pedałów. Rozpędzenie takiego roweru następuje poprzez odpychanie się stopami od podłoża.  

W rowerach biegowych siodełko umieszczane jest na tyle nisko, aby każde dziecko mogło swobodnie dosięgnąć stopami do podłogi. Decydując się na taki model, szczególnie ważne jest dobranie egzemplarza do wzrostu dziecka. Dwulatek koniecznie musi dosięgać stopami do podłoża, to umożliwia mu swobodną jazdę oraz bezpieczne hamowanie. Polecane modele znajdziesz na końcu artykułu w rankingu rowerków biegowych.

Rowerki tradycyjne z doczepianymi kółkami

Rowery tradycyjne to znane powszechnie modele, do których z łatwością można doczepić dodatkowe kółka, które umożliwiają jazdę małym dzieciom. Jazda na rowerze z dwoma kołami to umiejętność, która wymaga nauki i cierpliwości.  

Zanim dziecko nauczy się jeździć na tradycyjnym, dwukołowym rowerze, warto skorzystać z pomocy w postaci dodatkowych, doczepianych kółek. Takie rozwiązanie sprawdza się także w przypadku rowerków dla maluchów. Dodatkowe dwa koła zapewniają idealną stabilność i bezpieczeństwo podczas jazdy.  

Lekki rowerek biegowy dla 2-latka – na co zwrócić uwagę?

Wybierając pierwszy rowerek dla 2-latka, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów i właściwości, które znacząco wpływają na bezpieczeństwo dziecka oraz radość z jazdy. Najważniejsze parametry dotyczą rozmiaru rowerka, opon, w jakie został wyposażony, oraz zastosowanych zabezpieczeń, które mają ochraniać dziecko podczas jazdy. 

Rozmiar  

Każdy tego typu sprzęt musi być odpowiednio dobrany do wieku i wzrostu dziecka. Producenci takich akcesoriów dla małych dzieci wychodzą naprzeciw potrzebom rodziców i oferują rowerki przeznaczone do wieku lub wzrostu dziecka. Źle dobrany rower to przyczyna obniżonego komfortu podczas jazdy, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku. Siedzące na rowerku dziecko powinno móc swobodnie dotykać stopami podłoża.  

Dobrym sposobem na dobranie rozmiaru roweru jest zmierzenie długości nogi dziecka, a następnie dopasowanie jej do minimalnej i maksymalnej wysokości siodełka. Regulowane siodełko to praktyczny wybór, który pozwala na wykorzystanie sprzętu nawet wtedy, gdy wzrost dziecka ulegnie nieznacznej zmianie. Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie z jednego sprzętu w ciągu więcej niż jednego sezonu.  

Hamulec  

W przypadku korzystania z modelu biegowego dzieci najczęściej korzystają z możliwości hamowania stopami. Niemniej, hamulec w tylnym kole w tego typu sprzęcie jest ważny, ponieważ stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla dziecka, szczególnie w przypadku osiągania większych prędkości podczas jazdy.  

Opony  

Opony w rowerkach dla dzieci dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: pompowane i piankowe. Ten pierwszy typ cechuje się lepszą amortyzacją podczas jazdy. Takie opony wymagają regularnego pompowania, ale dzięki temu gwarantują lepszą przyczepność, także w trakcie jazdy po nierównym terenie. Opony piankowe są znacznie lżejsze niż ich pompowane odpowiedniki, ale jednocześnie gorzej radzą sobie podczas jazdy po trudnym podłożu poprzez mniejszą amortyzację i przyczepność.  

Ograniczenie skrętu kierownicą  

To kolejny rodzaj zabezpieczania dziecka. Takie rozwiązanie zapobiega nagłemu i niekontrolowanemu skrętowi kierownicą w trakcie jazdy. Taka funkcja gwarantuje lepszą stabilność pojazdu. 

Pierwszy rowerek dla dwulatka – metalowy czy drewniany? 

Wybierając rowerek dla dwuletniego dziecka, należy wybrać materiał, z którego został stworzony. Tworzywo, które wykorzystano do produkcji danego modelu, generuje jego wagę oraz wpływa na wytrzymałość. Spośród wszystkich modeli, warto zwrócić uwagę na te wykonane z najpopularniejszych materiałów: 

  • Metalowy – jeden z najcięższych modeli, który może okazać się zbyt ciężki dla dwuletniego dziecka. 
  • Aluminiowy – modele wykonane z tego tworzywa są znacznie lżejsze niż te wykonane z metalu. Takie rowery wykazują także większą odporność na zróżnicowane warunki atmosferyczne. 
  • Drewniany – rowery z takiego materiału są lekkie, ekologiczne, a w przypadku dobrej impregnacji drewna mogą być także odporne na uszkodzenia wywołane wilgocią. Rowery z drewna świetnie nadają się dla dwuletnich dzieci, ale ze względu na możliwy brak regulacji siodełka, mogą być używane tylko dla dzieci z określonym wzrostem.  

Najlepsze modele rowerków dla dzieci 

Obecnie na rynku znaleźć można wiele różnych modeli rowerów dla dwuletnich dzieci. Wśród wielu egzemplarzy, szczególną uwagę warto zwrócić na te: 

Kidwell Rowerek biegowy 

Model ze stalową konstrukcją, który waży zaledwie 2,64 kg. Kierownica posiada możliwość regulacji, a opony wykonane są z pianki EVA, która jest odporna na przebicia.  

Ecotoys Rowerek biegowy 3 w 1

Ten egzemplarz posiada pedały oraz boczne koła. Konstrukcja to stalowa rama, a waga tego modelu to 4,7 kg. 

Kinderkraft Uniq 

Lekki rower wykonany z drewna, który jest zgodny z normą bezpieczeństwa EN71-1. Ten model daje możliwość regulacji siodełka na wysokość 30-40 cm. 

Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!