Zakup nowego roweru to wielkie przeżycie dla dziecka i jego rodziców. W pewnym sensie kolejne rozmiary jednośladów odmierzają następujące po sobie etapy rozwoju. Najpierw jest rower biegowy, później pierwszy model z pedałami, następnie dochodzą przerzutki, a w końcu w domu pojawia się pojazd, który niewiele różni się od wersji dla dorosłych. Żeby maluch mógł w pełni korzystać z uroków jazdy, trzeba wiedzieć, jak dobrać rowerek do wzrostu dziecka. Dzięki temu będzie on bezpieczny, a aktywność na dwóch kółkach stanie się wielką przyjemnością.
Przygodę z rowerem najlepiej jest zacząć od rowerków biegowych. Chociaż niektórym rodzicom wydaje się, że jest to raczej zabawka niż pojazd, w rzeczywistości to niezwykle skuteczny sprzęt do nauki ważnych dla dziecka umiejętności. Przede wszystkim chodzi o kontrolę nad ciałem i łapanie równowagi. W przeciwieństwie do hulajnogi rower pozwala na symetryczny rozwój fizyczny i zapobiega późniejszym problemom z postawą ciała.
Jaki rowerek biegowy kupić? Jak dobrać rowerek biegowy do wzrostu dziecka? Siedząc na siodełku, powinno ono móc stabilnie postawić stopy na podłożu. Na tego typu pojeździe dziecko może jeździć nawet od około 18. miesiąca życia, jednak zależy to od jego wzrostu.
Dzięki wczesnemu rozpoczęciu nauki równowagi, dziecko ma szansę szybko nauczyć się jazdy na wersji z pedałami bez konieczności montowania dodatkowych kółek wspomagających, które tylko opóźniają cały proces. Przesiadkę z roweru biegowego można zaproponować wyższemu maluchowi już po 3. roku życia, trzeba tylko wiedzieć, jak dobrać rowerek do wzrostu dziecka, żeby zapewnić mu komfort jazdy.
Na pierwsze przerzutki przychodzi pora, gdy dziecko już dobrze panuje nad pojazdem, czyli zwykle w wieku wczesnoszkolnym, czasami nawet wcześniej. Pierwsze modele tego typu pasują na dzieci wyższe niż 110 cm, natomiast w okresie okołokomunijnym, gdy szukamy roweru dla 7-latka, następuje najczęściej przesiadka na większy rozmiar. Ostatni etap to rower z kołami 26", który jest rozmiarem popularnym również wśród dorosłych.
Żeby wiedzieć, jak dobrać rower dla dziecka, nie wystarczy znać jego wzrostu. Ze względu na to, jak bardzo ludzie potrafią różnić się między sobą budową ciała, konieczne jest zmierzenie również długości wewnętrznej strony nogi. To od niej zależy ostateczna ocena, czy nowy jednoślad nie będzie zbyt duży. Noga położona na pedale powinna pozostać lekko zgięta, jeśli nie ma możliwości takiego ustawienia, oznacza to, że wybrany model nie będzie jeszcze odpowiedni.
Dobrze jest zwrócić uwagę na tabele rozmiarów, które publikują producenci, z nich dokładnie dowiemy się, jaki jest minimalny wzrost użytkownika wybranego modelu. Żeby jednak wiedzieć, czego dokładnie szukać, warto zorientować się, jaki rozmiar kół zazwyczaj jest odpowiedni dla konkretnego wzrostu.
Rowerek biegowy 12’’ przeznaczony jest zazwyczaj dla dzieci w przedziale 80-108 cm, co odpowiada wiekowi 18 miesięcy - 5 lat. Wewnętrzna długość nogi: 30-40 cm.
Łatwo zauważyć, że dzieci w podobnym wieku mogą bardzo różnić się między sobą wzrostem, dlatego kluczowe jest dokonanie dokładnych pomiarów. Najlepiej sprawdzić w sklepie kilka różnych modeli, żeby dziecko miało szansę ocenić, na którym rowerze jest mu najwygodniej.
Zakupiony rower trzeba również dopasować do dziecka, co oznacza dobór wysokości siodełka i ramy. Odpowiednia pozycja w trakcie jazdy jest niezwykle istotna, poprawia komfort użytkownika i zapobiega rozwojowi wad postawy. Dziecko, które dopiero uczy się jeździć, może się szybko zniechęcić, jeśli będzie czuło, że jego nogi męczą się w czasie pedałowania bardziej niż powinny lub że nie może zapanować nad pojazdem. Wszystkich tych problemów łatwo uniknąć, wiedząc, jak dopasować rower do wzrostu dziecka.
W przypadku rowerka biegowego obie stopy muszą stabilnie stać na podłożu. Nie warto kupować modeli, które nie mają możliwości zmiany ustawienia kierownicy i siodełka. Na rowerkach wysokiej klasy mogą bezpiecznie jeździć nawet 5-latki. Siodełko oraz kierownica nie mogą być ustawione ani zbyt nisko, ani zbyt wysoko. Idealna pozycja zapewnia komfort i bezpieczeństwo, zachęca też do sprawnej jazdy, zamiast powolnego dreptania z rowerkiem.
Jak dopasować rower z pedałami do wzrostu dziecka? Siedząc na siodełku, musi ono mieć możliwość wyprostowania jednej nogi, jednak nie do końca. Lekko ugięte kolano zapewnia bezpieczeństwo stawom, a jednocześnie taka pozycja nóg nie jest dla nich męcząca. Na samym początku nauki lepiej umieścić siodełko odrobinę niżej, żeby dziecko mogło łatwo stanąć na nogi, gdy nagle straci pewność siebie i równowagę.
Wiedząc już, jak dobrać rowerek do wzrostu dziecka, warto także zastanowić się nad jego typem. Poszczególne modele różnią się pozycją, jaką musi przyjąć użytkownik, a także szerokością kół i innymi, drobniejszymi detalami. Żeby podjąć dobrą decyzję, trzeba ocenić, po jakim terenie będziemy najczęściej jeździć z maluchem. W przypadku starszych dzieci łatwiej zorientować się, jaki typ jazdy preferują i dostosować do niego zakup.
Jeśli młody człowiek ma zamiar poruszać się głównie po drogach rowerowych i chodnikach, lepszy będzie uniwersalny rower w typie turystycznym lub nawet model typowo szosowy, na którym na gładkiej nawierzchni będzie można rozwijać duże prędkości.
Na leśnych drogach lepiej sprawdzą się rowery w typie MTB o szerszej oponie, na których z łatwością będzie można pokonywać przeszkody i wszelkie nierówności terenu. Wbrew pozorom, do jazdy z rodzicem po lesie można przyzwyczajać już starsze przedszkolaki. Warto to robić, żeby zaszczepiać w dzieciach miłość do aktywności na świeżym powietrzu od najmłodszych lat.
Żeby dobrać odpowiedni rower dla dziecka, warto zwrócić uwagę również na dodatkowe szczegóły. Jaki powinien być idealny pojazd? Przede wszystkim lekki i zwrotny. Dziecko musi czuć się pewnie, prowadząc swój rower, dlatego bardzo ważna jest niska waga, która zwiększa kontrolę. Dzięki temu maluch szybciej i chętniej się uczy, mniej męczy i może pokonywać dłuższe dystanse. Im mniejsze dziecko, tym większe znaczenie ma waga roweru.
Podejmując decyzję, trzeba też wziąć pod uwagę producenta i jakość wykonania. Wysokiej klasy sprzęt cenionej firmy, do wyprodukowania którego użyto dobrych komponentów, zapewni bezpieczeństwo i komfortową jazdę, dzięki czemu rodzic będzie ze spokojem obserwował postępy swojego dziecka. Niestety, zwykle przekłada się to na wyższą cenę, jednak jest to wydatek, który z całą pewnością warto ponieść. Inwestycja w sport jest niezwykle ważna dla rozwoju najmłodszych.