Data publikacji:

Jaka blokada telefonu jest najlepsza? Touch ID vs Face ID

Touch ID i Face ID to systemy zabezpieczeń stosowane w urządzeniach Apple. Sprawdzamy, która blokada jest najskuteczniejsza. Wyniki mogą Cię zaskoczyć!
blokada telefonu

Charakterystyka Touch ID

Touch ID to rozwiązanie, które po raz pierwszy zadebiutowało wraz z premierą iPhone’a 5S. Czytnik rozpoznaje linie papilarne użytkownika i po chwili przyznaje mu dostęp do urządzenia. Na przestrzeni lat Apple doskonaliło tą technologię i aktualnie jest ona bardzo skuteczna oraz szybka. 
Choć w smartfonach (oprócz iPhone’a SE 2) nie jest ona już stosowana, to możemy ją znaleźć w najnowszych MacBookach Pro, iPadach 9-generacji, a także klawiaturach Apple Magic Keyboard. Touch ID działa na ogół bezproblemowo. Tak naprawdę problemy z rozpoznaniem palca pojawiają się w momencie gdy jest on mokry, jednak takie sytuacje zdarzają się sporadycznie. Touch ID jest rozwiązaniem, które niezwykle trudno złamać, dlatego posiadacze urządzeń z tym systemem mogą spać spokojnie.

Wszystko, co musisz wiedzieć o Face ID

Face ID to technologia, która pojawiła się w 2017 roku podczas premiery iPhone’a X. Choć wiele osób podchodziło do niej dość sceptycznie, to szybko okazało się, że jest to prawdziwa rewolucja w systemach biometrycznych. Wbudowane kamery TrueDepth przechwytują szczegółowe dane twarzy, następnie je rozmieszczają i analizują tysiące niewidzialnych punktów. Na końcu tworzona jest mapa głębi, na podstawie której urządzenie ocenia czy twarz należy do właściciela urządzenia.
Warto dodać, że Face ID działa nawet, gdy masz założone okulary, czapkę czy maseczkę. Dzięki czujnikowi podczerwieni rozpoznawanie jest możliwe nawet w kompletnej ciemności. Face ID jest obecne w najnowszych smartfonach Apple i testy tego rozwiązania potwierdziły, że jest ono skuteczne oraz w pełni bezpieczne. Świadczy o tym fakt, że wiele aplikacji bankowych umożliwia stosowanie Face ID do zabezpieczenia logowania, czy zatwierdzania działań na koncie.

Które rozwiązanie jest lepsze - Face ID czy Touch ID?

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle trudna, ponieważ są to zupełnie różne systemy odblokowywania. W smartfonach wybór jest tylko jeden, ale Face ID spisuje się świetnie i co najważniejsze, pozwala na odblokowanie urządzenia bez użycia rąk. W wielu codziennych sytuacjach można zapomnieć, że system w ogóle działa. W praktyce, czujniki na bieżąco analizują twarz i zabezpieczają smartfona przed dostępem niepożądanych osób.
Touch ID w komputerach zarówno przenośnych i stacjonarnych spełnia swoje zadanie idealnie. Wynika to z faktu, że ręce i tak są położone na klawiaturze, dlatego dotknięcie dodatkowego przycisku nie stanowi najmniejszego problemu. W 98% przypadków Touch ID jest niezwykle skuteczne i sprawia, że dostęp do urządzenia jest błyskawiczny.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.